Latvijā 11 254 ukraiņu bēgļi saņēmuši uzturēšanās dokumentus ar tiesībām uz nodarbinātību

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 11 254 bēgļiem Latvijā izsniegti uzturēšanās dokumenti ar tiesībām uz nodarbinātību, liecina jaunākā Iekšlietu ministrijas (IeM) apkopotā informācija. Tikmēr Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem martā reģistrētas vairāk nekā 10 000 personas.

Kopš 24. februāra izsniegtas 9564 humānās vīzas un 1690 termiņuzturēšanās atļaujas Ukrainas iedzīvotājiem.

Savukārt izmitināšana ar pašvaldību Civilās aizsardzības komisiju starpniecību bijusi nepieciešama 6928 personām. Rīgā izmitināšana bijusi nepieciešama 1327 personām, Jūrmalā – 684, bet Rēzeknes pilsētā un Rēzeknes novadā – 521 personai.

Jūrmalas dome jau iepriekš uzsvērusi, ka Ukrainas kara bēgļu uzņemšanā tuvojas kritiskajai robežai, – drīz tās resursi būs izsmelti. Jūrmalā izmitināšanas iestādēs, kas spēj un piedāvā uzņemt Ukrainas bēgļus, šobrīd brīvu vietu esot ļoti maz, arī pašvaldības darbinieki, kas nodarbināti kara bēgļu apkalpošanā, esot pārslogoti.

Lielākā daļa ukraiņu bēgļu ir sievietes un bērni. Daļa no Ukrainas atbraukušo paliek pie radiem, draugiem vai paziņām.

Ukrainas iedzīvotāji, kuriem ir biometriskās pases un nav nepieciešama ne sociālā palīdzība, ne palīdzība ar izmitināšanu, var uzturēties Latvijā līdz 90 dienām gada laikā, par to neinformējot valsts iestādes.

Kā palīdzēt Ukrainai un kara bēgļiem?

 

  • Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit.
  • Uzņēmumu un NVO tiešais atbalsts Ukrainas bēgļiem Latvijā – reģistrēties šeit.
  • Kur var ziedot mantas cilvēkiem no Ukrainas. KARTE
  • Labdarības interneta veikals preču ziedojumiem Ukrainas tautai – šeit.
  • Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit.
  • Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit.

Tikmēr Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem, kurš klientiem atvērts kopš 7. marta, līdz 31.martam reģistrētas kopā 10 049 personas. Martā pabalstos pašvaldība izmaksājusi gandrīz 769 tūkstošus eiro 3200 Ukrainas iedzīvotājiem. Izsniegtas arī 5000 pārtikas pakas un 3500 dažādu citu pirmās nepieciešamības preču komplekti.

Rīgā atbalsta centrā saņemti 1809 pieteikumi mācībām Rīgas skolās, no tiem 561 – pirmsskolai, 1248 – skolai.

Sākotnēji bēgļu uzņemšanas plāns bija sagatavots 10 000 bēgļu uzņemšanai, tomēr martā iekšlietu ministre Marija Golubeva ("Attīstībai/Par!") atzina, ka izmitināmo bēgļu skaits pārsniegs 10 000. Precīzs Latvijā ieradušos bēgļu skaits IeM nav zināms. Ministrija gatavo jaunu plānu vēl 30 000 Ukrainas kara bēgļu uzņemšanai.

Vienlaikus gatavojoties vēl lielākam ukraiņu bēgļu pieplūdumam, atbildīgās iestādes sadarbībā ar pašvaldībām meklē iespējas viņu izmitināšanai pielāgot bijušās skolas, kopmītnes un citas pašvaldībām pieejamās telpas, pagājušajā nedēļā atzinusi ministre.

Tāpat IeM strādā pie priekšlikuma, kas paredz pašvaldībām uzņemt bēgļus proporcionāli iedzīvotāju skaitam. Šādas sadales gadījumā gan tikšot ņemtas vērā katras pašvaldības izmitināšanas iespējas. Par izmitināšanas algoritmu esot vienprātība arī koalīcijā.

Ekonomikas ministrijai ir uzdots skaidrot, kādā veidā pašvaldības var izmantot pieejamo finansējumu, lai samaksātu par privāto dzīvokļu īri bēgļu vajadzībām.

Kopš Krievijas iebrukuma sākuma 24. februārī Ukrainā savas mājas bijuši spiesti pamest miljoniem cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt