Latgalē svētās mises no dievnamiem translē radio un internetā

Sakarā ar Covid-19 vīrusa izraisīto pandēmiju Latvijā publiskie pasākumi un dievkalpojumi visos katoļu un pareizticīgo dievnamos tiek atcelti vai ierobežoti, taču tos var apmeklēt individuālai lūgšanai. Slēgtas arī visas svētdienas skolas un pulciņi, nenotiek koru sanāksmes.

Latgalē svētās mises no dievnamiem translē radio un internetāIveta Čigāne

  Daugavpils Jēzus Sirds Romas katoļu draudzes priesteris Dmitrijs Artjomovs atklāj, ka gan priesteri, gan draudzes locekļi nopietni uztver situāciju valstī.

  “Ņemot vērā to, ka bīskaps mums skaidri ir pateicis un arī izsūtījis e-pastu katram priesterim par to, ka Svētās mises, dievkalpojumi publiski ar tautas piedalīšanos notikt nevar, tas neatceļ priestera pienākumu priesterim celebrēt Svēto misi. Tā kā Svētās mises ir pasūtītas – cilvēks pieteicis, lai priesteris šajā konkrētajā misē lūdzas par konkrētu cilvēku, tad priesteris mises attiecīgā laikā arī celebrē. Vienīgā lieta ir tāda, ka baznīcas durvis ir ciet un visi ticīgie ir brīdināti, ka nav jāiet uz baznīcu, jo nav iespējams celebrēt Svēto misi ar tautu. Dievkalpojumi notiek, taču tajos piedalās tikai priesteris,” skaidro Dmitrijs Artjomovs.

  Daugavpils Jēzus Sirds Romas katoļu draudze ir viena no tām, kas savā ''Facebook'' mājaslapā translē dievkalpojumus. Svētā Jāzepa dienā pusdienu dievkalpojumu tiešraidē klausījās un skatījās gandrīz 100 cilvēki.

  “Mēs no mūsu draudzes translāciju nodrošinām feisbukā. Mums pēkšņi nācās visu to ātri iemācīties. Ne tikai Daugavpilī, bet arī citas baznīcas, cik man zināms, nodrošina dievkalpojumu tiešraidi. Piemēram, ar interneta palīdzību. Tāpēc tie ticīgie, kuriem ir pieejams internets, kuri reģistrējušies sociālajos tīklos, var ņemt dalību šajā dievkalpojumā tiešraidē. Protams, tas nav tas pats kā klātbūtne, bet tas palīdz būt vienotiem lūgšanā un būt kopā.”

  Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis atzīmē, ka dievkalpojumus var klausīties arī radio translācijā:

  “Mēs izmantojam Latgales radio. Svētdienās dievkalpojumi ir plkst. 8.00. plkst. 10.00, plkst. 12.00 un vakarā plkst. 19.00.”

  Bīskaps Jānis Bulis uzsver, ka priesteri pilda savus pienākumus - celebrē dievkalpojumus un dodas arī pie slimiem cilvēkiem.

  “Pāvests Francisks ir noteicis, ka priesterim ir jābrauc pie slimiem, pie slimniekiem uz nāves gultas un viņiem ir jāsniedz tās svētības, kādas baznīca paredz tiem, kuri dodas no šīs pasaules. Slimnīcā tas tiek saskaņots ar ārstiem. Es domāju, ka viņi ļauj to darīt. Taču mēs esam visu līdz minimumam samazinājuši šajā sakarā. Arī kristības. Arī šodien kāds cilvēks griezās, vai nevarētu bērniņu nokristīt? Es teicu, ka atliksim bērna kristības uz vēlāku laiku. Cilvēki garā nekrīt, viņi cer uz Dieva palīdzību, uz Dieva svētību un lūdzas mājās. Garīdznieki lūdzas mājās un baznīcā,” saka Jānis Bulis.

  Latvijas Pareizticīgo Baznīcas oficiālajā mājaslapā izvietots paziņojums, kurā rakstīts, ka visos dievnamos tiek atsākti dievkalpojumi pēc Baznīcas Nolikuma, bet ne vairāk par 50 cilvēkiem individuālajam apmeklējumam vienlaikus. Attālumam starp ticīgajiem jābūt ne mazākam par diviem metriem. Sasniedzot noteikto skaitu, ieeja baznīcā tiek pārtraukta.

  Dievnami netiek slēgti individuāliem apmeklētājiem, tomēr reliģisko norišu vietās ir atļauts atrasties tikai tādam cilvēku skaitam, kas ļauj stingri ievērot sociālo distancēšanos.

  Latgales pusē uzrunātie pareizticīgo baznīcu garīdznieki plašāk nekomentēja dievkalpojumu un baznīcas darbības organizēšanu.

  Otrdien Tieslietu ministrijā notika sanāksme ar baznīcu pārstāvjiem ar mērķi pārrunāt valstī izsludināto ārkārtējo situāciju un saistībā ar to ieviestos ierobežojumus. Reliģisko savienību pārstāvji pauduši vienotu nostāju par nepieciešamību vairot sociālo atbildīgumu, aicinot ļoti piesardzīgi vērtēt veselības riskus katru reizi, kad notiek saskarsme ar citiem cilvēkiem, un aicināja izmantot šo sociālās distancēšanās laiku, pievēršoties savai garīgajai izaugsmei.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti