ĪSUMĀ:
- Centrālā banka virzīja Kušneru atkārtotai apstiprināšanai, Budžeta komisija viņu neatbalstīja.
- Iebildumu iemesls – pirms 12 gadiem darbs gan bankā, gan kādā Delavērā reģistrētā uzņēmumā.
- ZZS balsos pret, Nacionālā apvienība lems ceturtdien pirms Saeimas balsojuma.
- “Vienotība” Kušneru atbalstīs, bet “Saskaņai” būs brīvais balsojums.
Noraidoša balsojuma gadījumā Latvijas Bankas padomei, kas ir centrālās bankas augstākā lēmējinstitūcija, nāksies strādāt četru cilvēku sastāvā, jo bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam piemērotais drošības līdzeklis liedz viņam pildīt amata pienākumus.
Ceturtdien, 24.maijā, Saeimai jābalso par Edvarda Kušnera atkārtotu apstiprināšanu Latvijas Bankas padomē, tomēr pastāv liela iespēja, ka, līdzīgi kā iepriekš Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija, arī parlaments šo kandidatūru noraidīs.
Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kam ir 21 deputāts, gatavojas balsot pret Kušnera apstiprināšanu.
To pārstāvošais Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns, vaicāts, vai Kušnera noraidīšana nevarētu tikt vērtēta kā mēģinājums ietekmēt centrālās bankas darbu, sacīja, ka „Eiropas Centrālās bankas statūtu 14. punkts runā tikai par centrālās bankas prezidentu, tur nav neviena vārda par bankas padomes locekļiem".
“Es nedomāju, ka kādas darbības attiecībā uz pārējām bankas amatpersonām varētu šo situāciju sarežģīt,” pauda Vucāns.
Nacionālās apvienības Saeimas frakcija, kurā ir 16 deputāti, galīgo lēmumu pieņems vien neilgi pirms paša balsojuma.
Tās deputātu domas par Kušnera atbilstību dalās. Piemēram, deputāts Imants Parādnieks sakās augstu vērtējam Kušnera profesionalitāti.
„„Kušnera kungs ir trāpījies šajā situācijā kā vienīgais, kuram ir beidzies pilnvaru termiņš. Es novērtēju viņu kā profesionālu un zinošu cilvēku,” sacīja Parādnieks.
Būtisku iebildumu pret Kušnera kandidatūru nav arī „Vienotības” frakcijai, kuras 20 deputāti ceturtdien vienoti balsošot par viņa atkārtotu apstiprināšanu Latvijas Bankas padomē.
“Vienotības” frakcijas priekšsēdis Hosams Abu Meri uzsvēra, ka viens no iemesliem, kādēļ frakcija nolēmusi balsot „par”, ir bažas par negatīva balsojuma ietekmi uz Latvijas Bankas padomes rīcībspēju.
„Mēs nevaram kavēt ikdienas darbu bankā, jo īpaši tādēļ, ka Latvijas Bankas prezidents nefunkcionē un visi padomes locekļi dara milzīgu darbu,” norādīja frakcijas vadītājs.
Tikmēr lielākajai opozīcijas frakcijai, kurā ir 23 deputāti, būšot brīvais balsojums, Latvijas Radio sacīja „Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs.
„Es personiski balsošu pret viņa apstiprināšanu. Ir noticis nesmukums visā banku sistēmā, un visiem Latvijas Bankas padomes locekļiem, manuprāt, būtu jāatkāpjas. Tāpat arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijai,” sacīja Urbanovičs.
Edvarda Kušnera izredzes uz atkārtotu apstiprināšanu ievērojami sarežģījās pēc tam, kad atklājās, ka pirms 12 gadiem, strādājot Latvijas Bankā, viņš ieņēmis pilnvarnieka amatu kādā Delavērā reģistrētā kompānijā. Vairāki politiķi Latvijas Radio apliecināja, ka pēdējo nedēļu laikā viņus uzrunājuši gan cilvēki, kas vēloties panākt Kušnera atkārtotu apstiprināšanu, gan tādi, kas vēloties panākt šī kandidāta izgāšanu.
KONTEKSTS:
Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā, viņam noteikts aizliegums pildīt Latvijas Bankas prezidenta amata pienākumus un arī izbraukt no valsts. Latvijas Banka informēja, ka līdz ar to viņam liegts pildīt arī ar darbu Eiropas Centrālās bankas (ECB) padomē saistītās funkcijas. ECB gan lūdza Eiropas Savienības Tiesai izvērtēt, vai Rimšēvičs var vai nevar pildīt pienākumus ECB Padomē.
Īpaša uzmanība banku un finanšu sektora uzraudzībai pievērsta pēc tam, kad februāra vidū ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās. Pēc divām nedēļām bankas ārkārtas akcionāru pilnsapulce pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju.