Ārpus Rīgas

''Stars'' žurnāliste Inese Elsiņa par Madonas demogrāfijas rādītājiem

Ārpus Rīgas

Rēzekne iegādāsies četrus elektroautobusus

Samilzusi traktortehnikas zādzību problēma

Kurzemē un Zemgalē turpina zagt traktorus; garnadžus ķer paši zemnieki

Šogad Kurzemē nozagti vairāki traktori, un arī pērn kopumā nozagtas 26 tehnikas vienības no zemnieku saimniecībām. Policija neizslēdz, ka zādzības gan Zemgalē, gan Kurzemē ir organizētas iepriekš un tehnika tiek izvesta uz Lietuvu. Problēmas tuvākajās nedēļās grasās risināt arī valdības darba grupa. Paši zemnieki saka, ka drošības sistēmas izmanto, bet nelīdz, tāpēc aicina tieši policiju doties aktīvākos reidos arī pierobežā.

Viens no šomēnes apzagtajiem zemniekiem ir Andis Eveliņš. Saimniecība ''Mucenieki'' atrodas Priekules pagastā, kur kādā no janvāra darba dienas naktīm nozagts viens no traktoriem – iekrāvējiem. Lietotais nozagtais traktors nebija apdrošināts, atzīst zemnieks:

''No rīta strādnieki ieradās darbā un tad zvanīja man, ka nav atrodams traktors, kas stāvēja pie slaucamo govju fermas siena šķūņa galā zem jumta. Traktors bija lietots, tas bija teleskopiskais iekrāvējs, es viņu iegādāju par 32 tūkstošiem eiro 2015. gadā. Pēdas nekādas nevarēja atrast, jo [bija] kailsals un sniega īsti vēl nebija. Tas bija kāds zinātājs, kas nāca konkrētā laikā pēc konkrētas tehnikas vienības.''

Jaunāki traktori fermā gan esot apdrošināti, un tagad sētā traktoru vienības zemnieks novieto tā, lai jaunākos traktorus nevarētu izkustināt, neiedarbinot vecos, kas varētu radīt skaļus aizdomīgus trokšņus. Par līdzīgām shēmām jau daudzus gadus stāsta arī zemnieki Zemgalē. Auces novada saimniecības „Dukāti” īpašnieks Mairis Grandbergs apzagts pērn, arī naktī un putenī, bet traktoru atguvis pats, naktī sekojot zaglim

''Pats skraidīju pakaļ pa traktora atstātajām pēdām. Uzreiz zvanīju arī Latvijas policijai, bet jau aiz robežas pēc stundas man pievienojās divas lietuviešu policijas ekipāžas, ar kurām riņķojām apkārt. Beigās jau viņiem likās, ka man tās mana traktora pēdas visur rādās, un tad viņi minstinājās, vai braukt tālāk meklēt. Tad es viņiem neko neteicu, vienkārši braucu tālāk meklēt un pēc laiciņa pats atradu savu traktoru. Tie zagļi bija iebraukuši viņu mežā un pametuši, jo tam bija jau pārplīsusi riepa. Pats atradu, pats arī atkal izsaucu Lietuvas policiju,'' stāsta Grandbergs.

Zemnieks arī zina teikt, ka zādzības bijušas arī kaimiņiem un šķiet līdzīgi organizētas, proti, kāds iepriekš situāciju saimniecībās noskaidro, un visi zagtie traktori devušies Lietuvas virzienā.

Savukārt risinājums zemnieku ieskatā ir nevis valdības darba grupas veidošana, bet pastiprināti policijas reidi, jo visus drošības pasākumus fermās zagļi apejot.

''Tumšā laikā policiju mūsu pusē vispār nav iespējams redzēt. Es domāju, pašvaldības un valsts policijai būtu arī naktīs jāizbrauc kādos reidos pa lielajiem un mazajiem celiņiem Leišmalē. Tā sadarbība pat var būt ne tikai ar policiju vien, bet arī zemnieki var iesaistīties. Es piedalītos, ja būtu vajadzība reizi nedēļā noziedot nakti. Tāpat jau to zādzību dēļ ir negulētas naktis. Ir saliktas visas drošības iekārtas, bet katra skaņa liek sarosīties,'' klāsta Grandbergs.

Turpretī Valsts policija aicina zemniekus rūpīgāk pieskatīt savu traktortehniku un iedzīvotājus informēt likumsargus, ja pamana nepiederošas personas savā vai kaimiņu īpašumā. Kurzemes reģiona pārvaldē problēma aktualizējusies gan rudenī, gan šomēnes jau divi gadījumi. Turpina reģiona Kriminālpolicijas biroja Sevišķi smagu un sērijveida noziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Kārlis Mazurs-Mago:

''Ir jāpievērš uzmanība tām mašīnām, kas brauc nekurienē un piestāj uz brīdi. Tāpat efektīvs rīcības modelis ir tīri mehāniski noņemt, piemēram, aizdedzes vadu, lai traktors nebūtu pielaižams šajā nesezonas laikā, kad tehniku tik bieži nelieto fermā. Atklāti sakot, ar GPS izsekošanas sistēmām, kuras ir rūpnieciski iebūvētas, nepietiek, tās rezultātu nedod, jo zagļi jau zina, kur tās ir. Protams, mēs veicam un arī turpmāk veiksim arī reidus.''

Pērn kopumā nozagti 26 traktori, no kuriem 11 izdevies atgūt,

bet šā gada pirmajās divās nedēļās Kurzemes pusē nozagti trīs dārgi traktori. Tādēļ šonedēļ valdību veidojošo partiju koalīcijas sanāksmē panākta vienošanās veidot darba grupu, kurā iesaistīs Zemkopības ministriju, Iekšlietu ministriju un lauksaimnieku organizācijas, lai apspriestu priekšlikumus problēmas izskaušanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt