Panorāma

Pasniegs Lielās mūzikas balvas

Panorāma

Ugunsgrēkā Sauriešos četri bojāgājušie

Top kopīgs Baltijas valstu vakcīnu iepirkums

Kopīgajā Baltijas valstu vakcīnu iepirkumā lētāku cenu varētu nesagaidīt

Plānots, ka marta otrajā pusē varētu tikt izsludināts pirmais kopīgais Baltijas valstu vakcīnu iepirkums. Tas būtu vairāk nekā desmit gadu darba rezultāts. Tomēr izrādās, gaidīto ieguvumu - lētāku cenu - šajā iepirkumā varētu arī nesagaidīt. Kā atzīst Veselības ministrijā, izvēlētais produkts šim pilotprojektam nav tas piemērotākais.

Veikt kopīgus zāļu un medicīnas preču iepirkumus Baltijas valstis savulaik nolēma cerībā, ka lielāka apjoma dēļ sanāks lētāk. Lai gan ar aizkavēšanos, tomēr beidzot pirmais iepirkums tuvojas noslēgumam. Tiks iepirktas tuberkulozes vakcīnas zīdaiņiem BCG. Marta beigās plānota iepirkumu komisijas sanāksme, lai apstiprinātu dokumentu gala versijas un iepirkumu izsludinātu.

Tomēr, pārrunājot ar Baltijas sadarbību saistītās problēmas, Saeimas komisijā šodien atklājās, ka lētāku cenu iegūt, visdrīzāk, neizdosies.

Izrādās, konkrētās vakcīnas piegādātājam - Dānijas zāļu kompānijai - nemaz nav konkurentu, tāpēc tā jebkurā gadījumā var diktēt savu cenu.  Deputāts Vitālijs Orlovs („Saskaņa”), kurš kā Baltijas Asamblejas pārstāvis šajā procesā piedalījies, norādīja, ka tas bijis zināms jau sākotnēji: „Es jau brīdināju, ka mēs neiegūsim, neietaupīsim naudu, iepērkot BCG vakcīnu, jo, nezinu - apzināti vai nejauši, piedāvāja pozīciju, kur ir vienīgais ražotājs  Eiropas Savienībā.”

Tam piekrita arī veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), norādot, ka acīmredzot, kad par to 2012.gadā lēma, kopīgajam iepirkumam vajadzēja izvēlēties cita veida zāles vai medicīnas preces: „Kaut ko tādu, ko pērk un lieto, kas nebojājas un kam ir vairāki ražotāji. Tad tam būtu jēga. Es nezinu, kurš to ierosināja, bet ja vajadzēja izvēlēties visneveiksmīgāko piemēru, lai uz šitā pakluptu un nekad ar to vairs nenodarbotos. Tad vajadzētu ieteikt vakcīnu, kuru ražo tikai viens ražotājs Eiropas Savienībā, tā kā Orlova kungs teica.”

Kurš ierosināja iepirkt tieši šīs vakcīnas, tagad neviens neatceroties. To nezināja arī tagadējais veselības ministrs. To, ka tās būs vakcīnas, publiski pirmā atzina iepriekšējā veselības ministre Ingrīda Circene („Vienotība”), parakstot sākotnējo valstu sadarbības līgumu. „Pirmais, ko mēs plānojam kā pirmo iepirkumu, ir vakcīnas. Tas ir tas, kas Baltijas valstīs ir līdzīgs un mūsu eksperti ir vienojušies nākt kopā un aktīvi izdiskutēt, kuri konkrēti būs šie iepirkumi un kā mēs tālāk varēsim efektīvi sadarboties,” tā 2012.gada maijā sacīja Circene.

Šodien uz jautājumu par iepirkuma preces izvēli Ingrīda Circene neatbildēja. Tāpat atbildi uz jautājumu, kurš šo vakcīnu izvēlējās, nesniedza Valsts norēķinu dienestā, kas no Latvijas puses pārstāvēts kopīgā iepirkuma komisijā.

Belēvičs gan atzina, ka jebkurā gadījumā iepirkumu plāno noslēgt kaut vai tāpēc, lai gūtu pieredzi, kā tas darāms. Arī tas, kā vienoties ar pārējām Baltijas valstīm un realizēt iepirkumu, pēc viņa teiktā, būšot laba mācība.

Jau ziņots, ka vienoto Baltijas valstu vakcīnu iepirkumu cerēja noslēgt jau pērn. Sākotnēji, gatavojoties iepirkumam, aizķeršanās bija no Latvijas un Igaunijas puses, bet tad, visticamāk, darbinieku mainības dēļ Lietuvas pusē bija kavēšanās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt