Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atgādina par mājokļu drošību

Internāti neatbilst 21. gadsimta prasībām

Kandavas un Tukuma internātskolas noraida Valsts kontroles pārmetumus

Valsts kontrole revīzijā secinājusi, ka gandrīz desmitajā daļā Latvijas izglītības iestāžu arvien pastāv internāti, ko visbiežāk izmanto bērni ar īpašām vajadzībām. Turklāt internāti neatbilstot 21. gadsimta prasībām. Uzrunātie Kandavas un Tukuma novada skolu direktori gan tam nepiekrīt. Bet aptaujātie vecāki un audzēkņi stāsta, ka dzīvošana internātā palīdzējusi labāk apgūt zināšanas, kā arī ļāvusi būt sabiedriski aktīviem.

Vietā, kur atrodas Kandavas reģionālā vidusskola, kas rudenī kļūs par pamatskolu, jau vēsturiski bijusi internātskola. Arī internāta ēka pirms daudziem gadu desmitiem būvēta speciāli šim nolūkam. Garajā gaitenī ir istabiņas. Lielākajās vienkopus dzīvo četri, bet mazākajās trīs audzēkņi. Katram sava gulta, naktsskapītis un kopējais drēbju skapis. Katrā stāvā arī atpūtas telpa, kur skolotājas vadībā drīkstot arī gatavot.

“Skolotājs ir tas, kurš paņem atslēdziņu, jo, ja mēs atstāsim to vaļā, tur var viss kaut kas notikties. Nu galu galā tur ir arī naži,” smejas Kandavas reģionālās vidusskolas direktore Elita Lavrinoviča, “te ir tā atšķirībamazliet no mājas. Kaut gan man liekas, ka mājās jau tieši tāpat bērns pasaka mammai, kur viņš iet, ko viņš darīs un kur atradīsies. Šeit tā kontrole ir mazliet lielāka.”

Pašlaik gan internāta ēka neesot pilnībā aizņemta. Tomēr aptuveni trešā daļa no vairāk nekā 260 mācību iestādes audzēkņiem paliek internātā.

“It kā nav tālu. Es dzīvoju Vānē, un tie ir apmēram 30 kilometri no Kandavas, bet manā gadījumā bija labāk dzīvot internātā. Bija arī iespēja izbraukāt ar autobusu, bet,

ja man būtu jāizbraukā viss tas laiks, man neiznāktu laika citām aktivitātēm ārpus stundām.

Vismaz es vienmēr sajutos kā mājās. Ja tiek uzskatīts, ka internāts ir kaut kas tāds, kas neatbilst situācijai, kāda būtu mājās, tad es tam nepiekrītu,” pastāstīja Kandavas reģionālās vidusskolas šā gada absolvents Krišs Treikals.

“Tomēr mājās tā nevar apgūt mācību vielas, kā skolā ir. Tur ir skolotājs pie vakara mācībām. Es no bērniem pilnīgi neko sliktu neesmu dzirdējis. Visi bērni ir apmierināti. Man tur seši bērni ir mācījušies,” pastāstīja Kandavas reģionālās vidusskolas audzēkņu tētis Jānis.

Arī Tukuma novada speciālās izglītības iestādē internāta vide ir diezgan līdzīga. Skolu direktori ar Valsts kontroles apjomīgo revīzijas ziņojumu vēl neesot paspējuši iepazīties, tomēr publiski izskanējušos pārmetumus par internāta neatbilstību 21. gadsimtam noraida.

“Kā tad tie bērni dzīvo mājās? Protams, šeit viņiem ir labāk. Šeit viņi ir siltumā, šeit viņi ir izgulējušies, un šeit viņi ir paēduši. Jā, ir viena lieta, ko es uzskatu, ka neatbilst, un ko es kārtoju – mums nav sporta zāles,” pastāstīja Tukuma novada speciālās izglītības iestādes direktore Silva Freimane.

Valsts kontrole secinājusi, ka gandrīz desmitajā daļā Latvijas izglītības iestāžu aizvien pastāv internāti, kuros šajā mācību gadā kopā reģistrēti 4062 bērni, no kuriem 3415 apgūst kādu no speciālās izglītības programmām. Viņuprāt, atrašanās internātā sociālās problēmas neatrisina, un tas būtu risinājums tikai galējas nepieciešamības gadījumā.

“Droši vien uzsvars būtu jāliek uz to, kādi ir revīzijas ieteikumi. Un tie ir tādi, ka vispirms jau normatīvo aktu līmenī skaidri jānosaka, ka tas ir galējs līdzeklis izglītības procesā. Un otra lieta ir tā, ka jābūt plaši un detalizēti reglamentētām prasībām, kam tad tur ir jābūt, ja tomēr bērns nokļūst šādā iestādē,” norādīja Valsts kontroles 3. revīzijas departamenta direktore Maija Āboliņa.

Pašlaik Ministru kabineta noteikumos ir definētas vien higiēnas prasības internātiem, kā arī noteikts vismaz reizi gadā organizēt apskati, lai Veselības inspekcija novērtētu iestādes atbilstību tām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt