Birokrātijas balva '20

Ziņo

4. studija

Vai paziņojumi par avārijas situāciju pienāks tikai krieviski un angliski?

4. studija

Nepaej garām! Latvijas Bērnu fonds aicina atbalstīt vasaras nometnes

Vienas mainītas sastāvdaļas dēļ zīdaiņi nesaņem speciālo pārtiku

Kamēr ierēdņi pusgadu lemj, alerģiskajiem zīdaiņiem pārtiku nākas sūtīt no Lietuvas

Vienas pievienotās sastāvdaļas dēļ Latvijas ierēdņi jau pusgadu spriež, vai atļaut tirgot speciālo piena maisījumu bērniem ar smagu olbaltumvielu nepanesamību. Tikmēr ar alerģiju sirgstoši bērni turpina ciest, nesaņemot piemērotu pārtiku, bet vecāki izmisīgi mēģina iepirkties kaimiņvalstīs, kur izmaiņas produkta sastāvā nav izraisījušas nekādas sekas, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.

Vecāki spiesti bērna pārtiku pasūtīt no Lietuvas

Mazajam Edvardam ir izdevies uzveikt nopietnu olbaltumvielu nepanesamību, bet viņam ikdienā ir jālieto speciāla pārtika, ko atrada kopā ar bērnu alergologu un kuras piemeklēšana bija diezgan ilgs un mokošs process pāris mēnešu garumā, stāstīja Edvarda mamma Dace Kolesņikova.

“Atradām veiksmīgu risinājumu, Holandē ražotu “Frisolac Pep AC”, ko mēs varējām iegādāties ikvienā lielveikalā,” stāstīja Edvarda mamma.

Sākoties koronavīrusa pandēmijai, Dace pamanījusi, ka veikala plaukti ar konkrēto piena maisījumu sāk tukšoties, taču jauna pieveduma nav.  

Izrādījās, ka ražotājs maisījumam ir pievienojis jaunu sastāvdaļu, tādēļ produkts Latvijas tirgum bija jāpārreģistrē no jauna.  Līdz ar to ne Edvards, ne citi bērni, kuriem ir tāda vajadzība, nevar šo pārtiku nopirkt.

Tikmēr Lietuvā šo  produktu var iegādāties veikalos, savukārt Igaunijā ar ārsta izziņu to var dabūt bez maksas.  

Edvarda mamma pārtiku pasūta no Lietuvas, bet sūtīšana “izmaksā dārgāk, jo tas Lietuvā maksā tomēr vairāk”.

“Ja kādam ierēdnim vai vienkārši cilvēkam liekas – kas tad tur, var aiziet un nopirkt citu, tad mūsu gadījumā tā nav. Mēs jau izmēģinājām arī citas lietas, citu ēdienu, un tieši šis mums palīdz un liek justies labiem, veseliem un laimīgiem,” skaidroja Edvarda mamma.

Bērnu alergoloģe Ieva Cīrule raidījumam atzina, ka gadījumā, ka pēc ilgiem meklējumiem atrastais īstais piena maisījums pēkšņi vairs nav pieejams un nu atkal ir jāmeklē cits risinājums, - “viennozīmīgi tie simptomi atjaunosies un tas bērns cietīs”.

“Protams, tas atkal ir diskomforts, tas ir iekaisums – vai uz ādas, vai zarnu traktā, tas nav nekas labs, viennozīmīgi!

Bez vajadzības mēs nekad nemainām maisījumus!” skaidroja ārste.

Ierēdņi situāciju vērtē jau gandrīz pusgadu

Pārtikas un veterinārā dienesta Pārtikas uzraudzības departamenta Pārtikas produktu reģistrācijas daļas vadītāja Diāna Birkenfelde stāstīja, ka produkts “Frisolac Gold Pep AC” ir īpašs, jo ir paredzēts zīdaiņiem, kuriem ir alerģijas pret piena olbaltumvielām.

Dienests 2018. gadā šo produktu reģistrēja, taču 2020. gada sākumā uzņēmums mainīja sastāvu, un PVD uzskatīja, ka viena no pievienotajām sastāvdaļām “šobrīd nav atļauta atbilstoši spēkā esošajai likumdošanai”, skaidroja Birkenfelde.

Līdz ar to PVD februārī atteica atļauju produktu tirgot.

Produktu izplatītājs nepiekrita dienesta lēmumam, uzskatot, ka produkts ir atbilstošs un PVD lēmumu apstrīdēja Zemkopības ministrijā.

PVD pārstāve apgalvoja, ka “situācija nav tik vienkārša un kolēģiem ministrijā ir nepieciešams laiks, lai izvērtētu, jo tur ir runa par Eiropas regulu, par tās interpretāciju un attiecīgi tāpēc arī ir tāda kavēšanās”.

Kādēļ kaimiņvalstīs šī sastāvdaļa ir atbilstoša Eiropas regulām, bet Latvijā - nav?

Pārtikas produktu reģistrācijas daļas vadītāja Diāna Birkenfelde skaidroja, ka kārtība dažādās dalībvalstīs ir atšķirīga, ir dalībvalstis, kur uzņēmumam pietiek tikai paziņot pirms  produkta laišanas tirgū, bet dienesti jau pēc tam pārbauda sastāvus.  

Latvijā pirms produkta laišanas tirgū vai pirms izmaiņām dienests veic pārbaudes.

Jautāta, vai jaunā sastāvdaļa tiešām var kaitēt bērna veselībai,

PVD pārstāve atzina, ka nav runa par to, ka “tā sastāvdaļa būtu kaitīga, te vairāk ir tāds tīri.. no tā normatīvo aktu viedokļa”. 

Viņa norādīja, ka šobrīd tiek izvērtēts, vai regula, iespējams, ir plašāk interpretējama.

Izplatītāja SIA “German Products Baltics” direktore Irēna Putniņa norādīja, ka šie piena maisījumi ir atbilstoši Eiropas likumdošanai ražoti produkti, bet bija “tehniska nesakritība vai tehniska nesaskaņa, kādā veidā PVD traktēja šī produkta sastāvu. Šobrīd mēs esam sarakstē ar ministriju.”

Ja Zemkopības ministrija produktu akceptēs, to drīkstēs pārdot Latvijas tirgū.

Zemkopības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Rūta Rudzīte skaidroja, ka aprīļa beigās saņēma izplatītāja iesniegumu, kurā bija apstrīdēts PVD lēmums, un prasības, kas attiecas uz īpašiem medicīniskiem nolūkiem paredzētas pārtikas produktiem, ir saskaņotas atbilstoši Eiropas Savienības normatīvo aktu prasībām.

Ministrija patlaban izvērtē šo PVD lēmumu tiesiskumu un pamatotību. Ministrija lēmumu, vai PVD pamatoti un tiesiski atteica reģistrēt noteiktās grupās ietilpstošu pārtikas produktu reģistrā iepriekšminēto produktu izmaiņas, pieņems līdz 2020. gada 15. jūnijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti