Birokrātijas balva '20

Ziņo

Kaimiņvalstu amatniekiem dalībai tirdziņā jāreģistrējas kā PVN maksātājiem

Projektā “Birokrātijas balva 2020” savu stāstu uzticēja Selēna Vasiļjeva no Liepājas. Liepājnieki mēdz rīkot amatnieku tirdziņus, kuros ar savu preci ierodas arī kaimiņi lietuvieši. Taču, lai Lietuvas amatnieki varētu tirgoties amatnieku tirgū Latvijā, viņiem uz vienu dienu ir jāreģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājiem. Pēc pasākuma jāiesniedz arī PVN deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam.

Selēna spriež, ka prasība ir pārāk sarežģīta un birokrātiska.

“Mēs katru gadu Liepājā rīkojam tādus Līvas ciema svētkus, kur piesakās vairāk nekā 200 amatnieki un tirgotāji, un arī no Lietuvas un Igaunijas. Tagad pašvaldībā rīkotājus informēja, ka ārzemniekiem kaut vai uz vienu dienu ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam, tas, protams, viņiem ir jādara pašiem,” stāstīja Selēna.

Selēna Vasiļjeva: Par prasības ārzemju amatniekiemZane Mače

Visbiežāk šāda reģistrēšanās notiek klātienē, to var izdarīt arī elektroniski ar e-parakstu, kura, visticamāk, ārzemju amatniekiem un māksliniekiem varētu arī nebūt, stāstīja Selēna.

Pēc pasākuma, kas mūsu gadījumā ir divas dienas, mēneša laikā ir jāiesniedz arī PVN deklarācija. Ārzemnieku, visticamāk, šajā gadā mūsu pasākumā nebūs, jo tas ir pārāk sarežģīti viņiem izdarāms, mēs nekādā veidā viņiem arī nevaram atvieglināt šo procesu. Un es arī sazinājos ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvjiem, un viņi teica, jā, tāda prasība ir, un tas esot diezgan sarežģīti, viņi tā arī pasaka, stāstīja Selēna.  

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Pievienotās vērtības nodokļa daļas vadītāja Daiga Bereza norādīja, ka šī nav jauna norma, un jebkuram ārvalstniekam, tirgojoties Latvijā, jau ar pirmo darījumu jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā.

Pašlaik atbrīvojumu jeb tiesības nereģistrēties PVN maksātājos var izmantot tikai Latvijas uzņēmēji pie nosacījuma, ja viņu apgrozījums nepārsniedz 40 000 eiro gadā, šo atvieglojumu nevar izmantot ārvalstnieki, lietuvieši, igauņi, kas būtu tuvākie kaimiņi, kas varētu te braukt. Šāda norma ir visā Eiropā, tā nav jauna, un tā nav tikai Latvijā.

VID pārstāve Daiga Bereza: Par prasības ārzemju amatniekiemZane Mače

Bereza atzina, ka ārzemniekiem amatniekiem, iespējams, reģistrēšanās nav vienkārša, bet Valsts ieņēmumu dienests (VID) vienmēr mēģina to izdarīt pēc iespējas ātrāk, bet kārtība ir vienāda visiem  - pieteikumu PVN maksātāju reģistram izskata 5 darbadienas,  pieteikumu var iesniegt elektroniski.

Plānojot tirdzniecību citā valstī, jebkuram tirgotājam būtu, mūsuprāt, jāpārliecinās, kādas ir prasības šajā valstī tirgoties, pašvaldības vairāk būtu iesaistāmas, un iespējams, ka pašvaldības, izdodot šo atļauju tirgoties savā teritorijā, varētu informēt vai iesaistīties šajā informēšanā par to, kādas prasības ir attiecīgajā valstī, norādīja Bereza.

Selēna Vasiļjeva piekrita, ka ārzemju amatniekiem tas viss ir izdarāms, bet būtu jauki, ja šo reģistrāciju viņiem varētu atvieglot, kas savukārt atvieglotu šādu pasākumu rīkošanu.  

Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai’20”!

Ziņo
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt