Birokrātijas balva '20

Pensionāru, kurš dzīvo ārpus Latvijas pienākums paziņot, ka ir dzīvs no oktobra-decembrim, iesniedzot arī notariālo apliecinājumu, kas nav senāks par 1 mēnesī. Tātad, ja dzīvo 20-30 gadus, tad tik bieži ir izdevumi un paziņojumi, bet VSAA tie visi jāuzglabā. VID māk uzzināt par ārvalstīs esošās personas ienākumiem, aprēķināt nodokļus, ja nepieciešams un pat soda naudas (persona var būt arī pensionārs). Ja valstī noteikts, ka iestāde nedrīkst prasīt no iedzīvotājiem to, kas jau ir zināms, tad šajā gadījumā VSAA būt u jāsarunā kas ar VID, neskatoties uz to, ka personas patiesā dzīves vieta nav Latvijā. Tiem, kuri dzīvo valstīs, ar kurām VID nesadarbojas, kur ir problēma VSAA pašam sarunāties ar to valstu iedzīvotāju reģistrā analogu - jo cilvēks pārceļoties reģistrējas tajā valstī. Ja nav zināma angļu valodā - tad to VSAA jāpieņem darbā personas, kuras to zina. Ir 21.gs, un personai nav jādara tas, ko iestāde ar tehniskajiem līdzekļiem un interneta starpniecību var pati atrisināt. Cilvēku pazemošana vai institūcionala vardarbība nav jāturpina. VSAA ir starpnieks pensionāram naudas izmaksā no uzkrājuma, kuru valsts ar nodokļu starpniecību lika personai izveidot, un šo uzkrājumu dzīves laikā apgrozīja. Ņey vērā, ka procentus (indeksaciju) par naudas apgrozījumu nemaksā jau vairākus gadus, tad būtu tikai korekti izmaksas brīdī un visā izmaksas periodā izturēties ar cieņu pret tiem, kuru naudu, valsts ekonomikā izmantoja 40 gadus. VSAA ir sistēmas apkalpotājs - konkrēta pakalpojumu sniedzējs, ne vietvaldis un pensionāri nav iestādes īpašuma objekts, lai tiem liegtu saņemt savus uzkrājumus. Bet kā jau minēju, faktu vai persona ir dzīva var noskaidrot legāli sadarbojoties ar citām valstīm.
Krīzes laikā valdība izziņo palīdzību bezdarbniekiem, kuriem ārkārtas situācijas laikā beidzas pabalsta izmaksa. Varot pieteikties uz 180 eiro lielu bezdarbnieka palīdzības pabalstu. To varot izdarīt caur Latvija.lv. Es devos uz portālu tam pieteikties. Meklēju pēc nosaukuma, kuru minējusi LM. Nosaukums neko neatrod. Neatrod pat neko līdzīgu. Meklēju info VSAA mājas lapā. Atrodu tikai info par bezdarbnieka pabalstu un neko par iespēju pieteikties palīdzības pabalstam. Rakstu epastu VSAA. Man atnāk e pasts ar aprakstu, kas jādara. No jauna eju Latvija.lv mājas lapā. meklēju pēc norādītajiem puktiem. Spiežu uz konkrēto saiti, kas man aizved pie meklētāja. Meklēju. Atrodu elektronisko iesnieguma formu. To iesniedzu. Pēc tam saprotu, ka tā ir tikai daļa. Otra daļa ir jāaizpilda elektroniski pieveinotā anketa. Veru vaļā anketu, lai to aizpildītu un parakstītu ar e parakstu. Aktīvās rūtiņas nedarbojas, tās nevar ieklikšķināt, tās pārmet uz citu vietu un neveidot vienlaidu tekstu. Esmu nolēmusi sūtīt vēstuli pa pastu. Pretējā gadījumā sanāk, ka es autorizējos ar saviem datiem latvija.lv, kur autorizēju vēl nosūtīt no sevis iesniegumu, kuram klāt jāpievieno papildus iesniegums, kurš ir elektorniski aizpildīts manā datorā un parakstīts ar manu e parakstu. Un viss šis info ir pieejams tikai pēc pieprasījuma VSAA ar neskaidrām vadlīnijām. Elektroniskā vide varētu būt atbalstoša un vienkārša, bet tā ir sarežģīta ar nevajadzīgām procedūrām, neatrodamu informāciju un vairāku līmeņu autorizāciju un datu ievadi dažādās platformās.
Preces atmuitošana, kas nopirkta ārpus ES. Situācija pirms - fiziska persona no juridiskas personas nopērk preci piem. ASV. Ja preces vērtība pārsniedz 10 EUR, jānomaksā PVN, ja 150 EUR arī muitas nodoklis. Agrāk Latvijas pasts fiziskai personai atsūtīja paziņojumu, kurā bija aprēkināta valstij nodokļos nomaksājamā summa un konts Valsts kasē, kur veikt pārskaitījumu. Fiziskā persona no savas bankas konta veicot pārskaitījumu, varēja iet uz pastu saņemt preci vai samaksāt nodokli uz vietas pastā, par ko pasts ieturēja komisijas maksu. Viss bija tik vienkārši. Sākot ar 2019.gada novembri mainījās notaikumi. Tagad, lai fiziskā persona varētu atmuitot preces ir jāveic sekojošas darbības. 1. Pasts atsūta ziņu, ka ir saņēmis muitojamo preci. Ziņā pasts iekļauj sekojošu informāciju, kas ir nepieciešama fiziskai personai, lai tā aizpildītu muitas deklarāciju: pasta sūtījuma numurs, PUD jeb pagaidu uzglabāšanas dokumenta numurs, PUD kārtas numurs un preces svars. 2. Fiziskā personai ir jāpieslēdzas EDS, kur jāaizpilda muitas deklarāciju, tājā ievadot visus augstāk minētos datus, kā arī vēl citus datus par preci un obligāti klāt pievienojot divus dokumentus - rēķins no pārdevēja un samaksu aplicinošs dokuments. 3. Fiziskā persona ielogojas savā bankas kontā un sagalbā maksājuma uzdevuma apliecinājumu. 4. fiziskā persona ielogojas piemēram ebay un saglabā rēķina apliecinājumu. 5. Tad, kad ir visi nepieciešamie dati un papīri, aizpilda muitas deklarāciju un sistēma aprēķina nodokli. 7. Tiek samaksāts nodoklis un var iet uz pastu. Vai arī, ja fiziskā persona nespēj veikt visas augstāk minētās darbības pati, viņa raksta e-pastu pastam, ka vēlas izmantot pasta muitas brokeri. Un arī šajā gadījumā ir jānosūta pasta muitas brokerim rēķinu no pārdevēja un maksājuma uzdevuma apliecinājumu. Tā teikt ļoti atviegloja visiem dzīvi!!!
Ziņo

Kaimiņvalstu amatniekiem dalībai tirdziņā jāreģistrējas kā PVN maksātājiem

Projektā “Birokrātijas balva 2020” savu stāstu uzticēja Selēna Vasiļjeva no Liepājas. Liepājnieki mēdz rīkot amatnieku tirdziņus, kuros ar savu preci ierodas arī kaimiņi lietuvieši. Taču, lai Lietuvas amatnieki varētu tirgoties amatnieku tirgū Latvijā, viņiem uz vienu dienu ir jāreģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājiem. Pēc pasākuma jāiesniedz arī PVN deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam.

Selēna spriež, ka prasība ir pārāk sarežģīta un birokrātiska.

“Mēs katru gadu Liepājā rīkojam tādus Līvas ciema svētkus, kur piesakās vairāk nekā 200 amatnieki un tirgotāji, un arī no Lietuvas un Igaunijas. Tagad pašvaldībā rīkotājus informēja, ka ārzemniekiem kaut vai uz vienu dienu ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam, tas, protams, viņiem ir jādara pašiem,” stāstīja Selēna.

Selēna Vasiļjeva: Par prasības ārzemju amatniekiemZane Mače

  Visbiežāk šāda reģistrēšanās notiek klātienē, to var izdarīt arī elektroniski ar e-parakstu, kura, visticamāk, ārzemju amatniekiem un māksliniekiem varētu arī nebūt, stāstīja Selēna.

  Pēc pasākuma, kas mūsu gadījumā ir divas dienas, mēneša laikā ir jāiesniedz arī PVN deklarācija. Ārzemnieku, visticamāk, šajā gadā mūsu pasākumā nebūs, jo tas ir pārāk sarežģīti viņiem izdarāms, mēs nekādā veidā viņiem arī nevaram atvieglināt šo procesu. Un es arī sazinājos ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvjiem, un viņi teica, jā, tāda prasība ir, un tas esot diezgan sarežģīti, viņi tā arī pasaka, stāstīja Selēna.  

  Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Pievienotās vērtības nodokļa daļas vadītāja Daiga Bereza norādīja, ka šī nav jauna norma, un jebkuram ārvalstniekam, tirgojoties Latvijā, jau ar pirmo darījumu jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā.

  Pašlaik atbrīvojumu jeb tiesības nereģistrēties PVN maksātājos var izmantot tikai Latvijas uzņēmēji pie nosacījuma, ja viņu apgrozījums nepārsniedz 40 000 eiro gadā, šo atvieglojumu nevar izmantot ārvalstnieki, lietuvieši, igauņi, kas būtu tuvākie kaimiņi, kas varētu te braukt. Šāda norma ir visā Eiropā, tā nav jauna, un tā nav tikai Latvijā.

  VID pārstāve Daiga Bereza: Par prasības ārzemju amatniekiemZane Mače

   Bereza atzina, ka ārzemniekiem amatniekiem, iespējams, reģistrēšanās nav vienkārša, bet Valsts ieņēmumu dienests (VID) vienmēr mēģina to izdarīt pēc iespējas ātrāk, bet kārtība ir vienāda visiem  - pieteikumu PVN maksātāju reģistram izskata 5 darbadienas,  pieteikumu var iesniegt elektroniski.

   Plānojot tirdzniecību citā valstī, jebkuram tirgotājam būtu, mūsuprāt, jāpārliecinās, kādas ir prasības šajā valstī tirgoties, pašvaldības vairāk būtu iesaistāmas, un iespējams, ka pašvaldības, izdodot šo atļauju tirgoties savā teritorijā, varētu informēt vai iesaistīties šajā informēšanā par to, kādas prasības ir attiecīgajā valstī, norādīja Bereza.

   Selēna Vasiļjeva piekrita, ka ārzemju amatniekiem tas viss ir izdarāms, bet būtu jauki, ja šo reģistrāciju viņiem varētu atvieglot, kas savukārt atvieglotu šādu pasākumu rīkošanu.  

   Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai’20”!

   Ziņo
   Kļūda rakstā?

   Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti