Panorāma

Skatīs ideju prokremliskiem cilvēkiem liegt darbu institūcijās

Panorāma

Atstādinātā "Vaivaru" vadītāja vēršas tiesā pret VM

Jēkabpilī cīnās ar plūdiem

Jēkabpils pusē plūdu ūdens aizskalo malku, gāž žogus un appludina pagrabus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Mainīgais ūdens līmenis Daugavā turpina appludināt laukus un mājas Jēkabpils pusē. Trauksmaini iepriekšējo nakti aizvadījuši Gravānu ciema iedzīvotāji – pēkšņi pārplūstot pagalmam, steigā tukšoti pagrabi, pārdzīti auto un glābti mājdzīvnieki. Uzaustot gaismai, ūdens jau bija atkāpies, taču līdz ar to – aizskalota pagalmā turētā malka. Situācija dienas gaitā pasliktinājās arī pašā Jēkabpilī. Nu jau ūdens šļācas arī pilsētnieku pagrabos.

Apmēram pulksten divos naktī Inese, atrodoties dzīvoklī, izdzirdēja troksni – Gravānos strauji sāka ieplūst ūdens. Zvanījusi kaimiņiem, lai brīdinātu, jātukšo pagrabi un pagalmi. Drīz vien ieradās arī glābēji, bet evakuēties gandrīz visi daudzdzīvokļu nama iemītnieki atteicās.

Inese, Gravānu iedzīvotāja: "Līdz šejienei bija piegājis. Te iekšā nāca, līdz šejienei. Istabās, par laimi, netika."

Sergejs, Gravānu iedzīvotājs: "Kaimiņiene no otrā stāva, tā visus sacēla. Es pirmajā stāvā dzīvoju. Mašīnu savu izdzīt ārā knapi paspēju."

Ap rīta pusi ūdens atkāpies, un šodien ciema iedzīvotāji apzināja zaudējumus.

Sasalusi naktī izmirkusī malka, daļa izskalota no pagalma un tagad iesprūdusi starp ledus vižņiem. Gravānos darbojas arī pāris uzņēmēji, viņiem straume izgāzusi žogu.

Ne mierīgāk klājies otrpus Sakai. Tur, zemes strēlē starp šo Daugavas pieteku un pašu Daugavu, atrodas viensētas, vasarnīcas, arī ēkas pāris uzņēmējiem. Naktī arī šejieniešiem piedāvāts evakuēties, jo ūdens plūdis ne tikai pagalmos, bet arī pāri ceļam, precīzāk, pārgāznei. Pa daļēji applūdušo Sakas salu policisti ļauj pārvietoties tikai vietējiem.

Pārgāzne, hidrobūve, kur ūdenim pārtecēt, savulaik celta, lai samazinātu applūšanas draudus Jēkabpilij. Pēcāk gan saprasts, ka ar to nepietiks, tāpēc uzbūvēts arī dambis. Šodien gan pašvaldība saņēma ziņas, kas applūduši pagrabi mājām, kas atrodas blakus dambim. Ūdens vietām izplūst arī no dambja apakšas. Pašvaldību darbinieki tās centušies aizlikt ar smilšu maisiem.

"Šādas problēmas var konstatēt tikai, kad tās jau ir. Protams, kad būs beigusies šī situācija, būs jārisina jautājums, kā novērst, lai tādu nebūtu. Bet dambis ir rekonstruēts pirms kādiem desmit gadiem," stāstīja Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Reģionu apvienība).

Ja pagrabi pārplūst, sevišķi svarīgi ir pārliecināties, vai tajos nav elektroierīces. Tostarp, piemēram, apkures katli. Mājām, kas applūdušas pilnībā, tiek atslēgta elektrības padeve.

"Sūknēt nav jēgas. Cik izsūknē, tik pēc kāda laika ietek atkal. Kad Daugava krītas, tad arī aiziet," sacīja mājas ar applūdušu pagalmu iemītnieks Artūrs.

Pēdējā diennaktī ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils gan cēlies, gan krities. Pēcpusdienā tas kļuvis tik augsts, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs brīdināja, ka pārsniegta oranžā brīdinājuma atzīme.

"Šodien situācija Daugavā ir tieši tāda pati, kāda bija vakardien, vakarā ap 11, izņemot to, ka Daugavā ir lielāks līmenis. Tāpēc ir iespējams, ka var atkārtoties tas pats un var aiziet ūdens uz Gravāniem, ja neizsitīs pa taisno uz Pļaviņām, uz Zeļķu tiltu," skaidroja Jēkabpils novada civilās aizsardzības inženieris Tālis Zalva.

Pļaviņās tikmēr kļuvis mierīgāk. Lai gan vižņu sastrēgums izkustējies nav, ūdens plūst zem tiem, un tā līmenis nedaudz krities. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti