Jēkabpilī applūst iela gar dambi; brīdina par bīstami augstu ūdens līmeni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vižņu sastrēguma dēļ turpinot kāpt ūdens līmenim Daugavā, Jēkabpilī sākusi applūst Pļaviņu iela, kas stiepjas gar dambi upes kreisajā krastā. Svētdien, 21.janvārī, ūdens līmenis ir sasniedzis pagājušā pavasara palu maksimālo atzīmi.

Kā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija, diennakts laikā Daugavā no Piedrujas līdz Jersikai ūdens līmenis paaugstinājās par 1-2 centimetriem. Daugavā posmā no Polockas līdz Jēkabpilij novērojama reta līdz bieža vižņu iešana. Daugavā pie Pļaviņām ledus sega ar torosiem.

Turpinoties intensīvai vižņu iešanai, tie turpina sablīvēties Daugavas posmā Jēkabpils – Pļaviņas, tāpēc šajā posmā gaidāmas krasas ūdens līmeņa izmaiņas.

Svētdien pie Jēkabpils var tikt sasniegts bīstami augsts ūdens līmenis - 700 centimetri virs novērojumu stacijas nulles atzīmes.

Spēkā ir oranžās krāsas brīdinājums par plūdiem – tas nozīmē, ka apstākļi kļūst bīstami.

Jēkabpilī aplūst iela

Ūdens sūcas caur dambja apakšu augstā gruntsūdens līmeņa dēļ. Applūdis Pļaviņu ielas posms pie Vecpilsētas laukuma.

Kā paskaidroja viens no "Jēkabpils ūdens" strādniekiem, ūdens sūcies pa drenāžas caurulēm, kas paredzētas lietus ūdens novadīšanai Daugavā. Tā kā ūdens līmenis upē augsts, plūsma sākusies pretējā virzienā. Tagad šīs caurules noslēgtas, ūdens no ielas tiks atsūknēts un no jauna tam krāties nevajadzētu.

Arī 2017.gada marta sākumā, kad ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils bija pakāpies vēl par dažiem centimetriem augstāk, applūda Pļaviņu iela, un tas tika skaidrots ar bojātu dambja aizvaru.

Pilsētas teritorijā Daugavu pilnībā sedz sablīvējušies vižņi un ledus plātnes. Iespējama māju pagrabu applūšana.

Jēkabpils novada domes civilās aizsardzības inženieris Andris Štolceris aģentūrai LETA stāstīja, ka vižņu kustība pie Jēkabpils būtiskas izmaiņas Daugavas ūdens līmenī pašlaik nerada un līdz šim neviens novada iedzīvotājs upes ūdens līmeņa celšanās dēļ nav lūdzis pašvaldības palīdzību.

Štolceris sacīja, ka pašlaik ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedzis 650 centimetrus virs novērojumu stacijas nulles atzīmes. "Vižņi Daugavā pa brīdim pakustas. Iespējams, ūdens kustība viņus spiež apakšā vienu zem otra, to īsti nevar pateikt - kustas kā nu kuru brīdi," stāstīja Štolceris.

Jēkabpils mērs Raivis Ragainis
00:00 / 00:40
Lejuplādēt

Tikmēr Jēkabpils mērs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija) Latvijas Radio norādīja, ka pašai pilsētai vismaz patlaban plūdu briesmas nedraud: „Pašlaik Daugavas viena puse mazliet kust, tad atkal apstājas, tad atkal pakust, līdz ar to arī tās svārstības notiek. Un abās pusēs Daugavai, kur ir dambji, mazliet pa lietus ūdens kanalizācijām [ūdeni] spiež uz augšu. Pļaviņu iela mazliet ir applūdusi, veidojas ūdens peļķes. Dienesti dara, ko vajag, tamponē ciet vietas, pa kurieni ūdens varētu ienākt pilsētā. (..)

Īsti nav tā, ka mums šeit, pilsētā, kaut kas draud. Bet mums blakus ir novadi, kur (..) ļoti strauji var atgriezt mājas no lielākiem ceļiem, kad applūst zemākas vietas.

Salas novadā tā jau ir ar dažām mājām. (..) Bet pilsētai kā tādai nekas nedraud, mums ir dambji. Varbūt kaut kur ūdeņi spiežas laukā, varbūt kādam pagrabs pieies ar ūdeni, bet to jau cilvēki paši zina un nokontrolē. Protams, dienesti vajadzības gadījumā būs gatavi palīdzēt, bet šobrīd vienkārši vērojam situāciju.”

Pļaviņās augsts ūdens līmenis

Arī Pļaviņu novada domes priekšsēdētājs Aigars Lukss ("Vienotība") aģentūrai LETA sacīja, ka

vižņu kustība Daugavā pie Pļaviņām izmaiņas ūdens līmenī nav radījusi.

"Vērtējot iepriekšējo gadu pieredzi, zinām, ka plūdi Pļaviņās būs, bet kad būs - to mēs nevaram prognozēt. Esam gatavi situācijas izmaņām un esam informējuši iedzīvotājus. Nepieciešamības gadījumā palīdzēsim mājām plūdu zonās," uzsvēra Lukss.

Hidrologi brīdina, ka ūdens līmenis Jēkabpilī turpinās kāpt. Spēkā ir oranžās krāsas brīdinājums - tas nozīmē, ka apstākļi kļūst bīstami. Iedzīvotājiem jābūt modriem un jāinteresējas par jaunākajām prognozēm, kā arī jāapzinās riski un jāseko līdzi informācijai, ko sniedz atbildīgās institūcijas, piemēram, glābšanas dienests vai pašvaldība.

Daugavā pie Jēkabpils šorīt plkst.9.30 ūdens līmenis sasniedza 638 centimetrus virs novērojumu stacijas nulles atzīmes, par 13 centimetriem pārsniedzot palieņu applūšanas līmeni. Gaidāms, ka šodien ūdens līmenis turpinās paaugstināties.

Daugavā pie Zeļķiem ūdens līmenis lēnām pazeminās, un šobrīd bīstami augstā ūdens līmeņa atzīme 680 centimetri virs stacijas nulles atzīmes pārsniegta par sešiem centimetriem. Turpinoties intensīvai vižņu iešanai, tie turpina sablīvēties Daugavas posmā Jēkabpils - Zeļķi, tāpēc šajā posmā gaidāmas krasas ūdens līmeņa izmaiņas, brīdina hidrologi.

Kā ziņots, Sakas salā, lejpus Jēkabpils, zemākās vietas sāka applūst jau sestdienas rītā.

Pagājušā gada martā un 2013.gada aprīlī ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedza aptuveni 6,5 metru atzīmi, neradot lielu satraukumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti