Izmeklēs Saeimas atjaunotās ēkas nepielāgošanu valsts noslēpuma aizsardzībai

Ierosināts kriminālprocess par drošības prasību neievērošanu parlamentā, to Saeimas Nacionālās drošības komisijas (NDK) sēdē deputātiem pavēstījis ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

 

Par Kalnmeiera pausto informēja NDK priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ("Vienotība").

Kriminālprocess ierosināts saistībā ar faktu, ka Saeimas jaunajā ēkā, Jēkaba ielā 6/8, NDK telpas nevar akreditēt, jo

tajās nav iespējams nodrošināt valsts noslēpuma aizsardzību, skaidroja Āboltiņa.

Par šo situāciju NDK bija vērsusies ar iesniegumu tiesībsargājošajās institūcijās.

Par kriminālprocesa virzību atbildīgā iestāde ir Drošības policija (DP), un kriminālprocess ir ierosināts pēc Krimināllikuma 319.panta par valsts amatpersonu bezdarbību. Nevienam šajā procesā nav izvirzītas apsūdzības, norādīja Āboltiņa.

Krimināllikuma 319.panta pirmā daļa paredz atbildību par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, tas ir, ja valsts amatpersona tīši vai aiz nolaidības neizdara darbības, kuras tai pēc likuma vai uzlikta uzdevuma jāizdara, lai novērstu kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm, un ja ar to valsts varai, pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm radīts būtisks kaitējums.

Par šādu pārkāpumu var tikt piemērota brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem, īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Komisija ir gandarīta par tiesībsargājošo institūciju ātro reakciju šajā jautājumā, piebilda komisijas vadītāja.

NDK arī uzklausīja Kalnmeiera sniegto informāciju, ko prokuratūra apkopojusi, veicot uzraudzību pār operatīvās darbības iestādēm.

Kā ziņots, arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) par šo drošības jautājumu vērsās gan DP, gan Satversmes aizsardzības birojā (SAB).

TV3 raidījums "Nekā personīga" ziņoja, ka jaunās Saeimas ēkas rekonstrukcijā pieļauts, ka telpas Saeimas Nacionālās drošības komisijas slepenajām apspriedēm restaurējuši būvnieki bez industriālās drošības sertifikāta.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem industriālās drošības sertifikāts apliecina komersanta tiesības noteiktā komerciālās darbības jomā, pildot valsts pasūtījumu, lietot valsts noslēpuma objektus, NATO, Eiropas Savienības un ārvalstu institūciju klasificēto informāciju, kā arī apliecina komersanta gatavību un spēju nodrošināt šādas informācijas aizsardzību. Lēmumu par sertifikāta izsniegšanu pieņem SAB direktors.

"Nekā personīga" vēstīja, ka Nacionālās drošības komisijas sēdes bija ieplānotas jaunās ēkas cokola stāvā. Tomēr pēc atklātajiem pārkāpumiem ir skaidrs, ka tagad šeit apspriest valsts noslēpumu ir kategoriski aizliegts, norāda raidījums.

Saeima jauno ēku Jēkaba ielā 6/8 iegādājās par 2,5 miljoniem eiro un ieguldīja vēl piecus miljonus eiro restaurācijā. Projekta autori bija "Arhis Arhitekti', būvnieks - "Velve", apakšuzņēmēji - "Re&Re", elektrību un vājstrāvas ievilka uzņēmums "Moduls", par mehāniskajām sistēmām atbildēja kompānija "Lafivents', bet stiklotās konstrukcijas lika "Alumax group".

"Nekā personīga" noskaidrojis, ka četriem no sešiem būvniecībā iesaistītajiem - arhitektu birojam, būvniekam, "Moduls" un "Alumax group" - nebija Satversmes aizsardzības biroja izsniegta industriālās drošības sertifikāta, kas apliecina komersanta spēju nodrošināt sevišķi slepenas un slepenas informācijas aizsardzību.

Tas arī nozīmē, ka šāda prasība nebija iekļauta Saeimas rīkotā konkursa nolikumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti