Panorāma

Panorāma

Panorāma

Latvijas jaunietes izcīna godalgas matemātikas olimpiādē

Izbraukšana no Latvijas nav beigusies

Izbraukšana no Latvijas nav beigusies. Intervija ar migrācijas pētnieci Aiju Lulli

Ņemot vērā, ka izbraukšana joprojām turpinās, valstij jāsāk savu politiku pārskatīt, saprotot, ka cilvēki var justies piederīgi ne tikai vienai vietai, ne tikai Latvijai. Tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" teica migrācijas pētniece Aija Lulle. Viņa uzskata, ka pirmie soļi reemigrācijas politikā jau sperti, vēstījums ir pareizs, tomēr pilnveidojams vēl daudz kas.

Ņemot vērā, ka izbraukšana joprojām turpinās, valstij jāsāk savu politiku pārskatīt, saprotot, ka cilvēki var justies piederīgi ne tikai vienai vietai, ne tikai Latvijai. Tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" teica migrācijas pētniece Aija Lulle. Viņa uzskata, ka pirmie soļi reemigrācijas politikā jau sperti, vēstījums ir pareizs, tomēr pilnveidojams vēl daudz kas.

Migrācijas pētniece Aija Lulle: Joprojām cilvēki izbrauc no Latvijas. Statistiski izskatās, ka tie varētu būt apmēram 20 000 vai mazāk gadā. Protams, izbraukšana ļoti samazinājās uzreiz pēc krīzes. Turklāt izskatās, ka Latvijā vairs nav daudz palikuši cilvēki, kuri varētu izbraukt. Tas lielais vairums diemžēl izbrauca, neliela daļa centās atgriezties pēc krīzes.

Es domāju, ka turpmākajos gados mēs redzēsim nelielu, bet pakāpenisku izbraukšanas samazināšanos.

LTV žurnāliste Sabīne Bērziņa: Vai kaut kā ir mainījušies tie iemesli, kādēļ cilvēki izbrauc no Latvijas?

Aija Lulle: Iemesli vienmēr ir daudzveidīgi. Principā es neesmu sastapusi nevienu gadījumu, kur būtu tikai viens iemesls, kāpēc cilvēki brauc projām. Parasti ir kaut kāda masa, kas akumulējas laika gaitā, un tad saka viss, tas pēdējais matiņš ir plīsis, tas pēdējais piliens ir klāt. Un tad lielu daļu varētu veidot ekonomiskie apsvērumi, bet tomēr cilvēki brauc visa sarežģītā kopuma dēļ. Bet aizvien vairāk es redzu, un es īpaši pētu jauniešus un jaunus cilvēkus, cilvēki brauc projām, jo vienkārši grib pasauli redzēt un grib, kā Latvijā tagad ir populāri teikt, izkāpt no savas komforta zonas. Tad arī krīzes laikā īpaši parādījās – to arī citi pētnieki, ģeogrāfi Latvijā ir atklājuši – šis aizvainojuma faktors. Cilvēki ir ļoti aizskarti un ievainoti dēļ tā, kas notika krīzes laikā, un diemžēl šī grupa arī, izskatās, ir tie, kuri mazāk vēlas vai vispār nevēlas atgriezties.

Bija pareizs solis sākt veidot atgriešanās politiku. Skaidrs, ka budžets ir ierobežots un ir visādas problēmas, bet kā solis un vēstījums tas bija pareizs.

Pieķerties tikai tam negatīvajam, ka visi izbrauc, viss izmirst, viss ir slikti, valdība nedara neko – nu nav tā. Paskatīsimies uz to problēmu no dažādiem aspektiem.

Sabīne Bērziņa: Runājot par reemigrācijas politiku, vai jūs varat iezīmēt, ko vēl vajadzētu darīt?

Aija Lulle: Ļoti fundamentālas pārmaiņas likumdošanā ar piederības veidošanu, iespējams, vairākām vietām, vairākām valstīm, jo šobrīd likumi ir izveidoti tādi, ka cilvēks var piederēt būtībā tikai vienai vietai un vienai sistēmai, bet tā nav.

Mēs esam tik daudzi, kas dzīvo ārzemēs, ka ir jāveido legāls pamats, lai mēs varam piederēt Latvijai un arī citai vietai, bet šobrīd tas tā vēl nav. 

Saistītie raksti
11 komentāri
Ieva Berg`
LAtvijai bütu jäpiemaksä par to, ka iedzivotaji dzivo Latvijä, nevis no tiem jänoples kaut käds mistisks mäjas nodoklis. Es dzivoju ärzemes un pat te neko tädu nemaksäju,(iire neskaitäs), piedeväm mana alga ir krietni lieläka käda tä bija LAtvijä. Brauksana LAtvijä ar ärvalstu numuru 10 eiro dienä, ja esi registrets Latvijä, neko tädu nevienä valsti neesmu piedzivojusi. Sveice valsts aparats ir desmit reizes mazäks kä LAtvijä, bet valsts ir krietni labäkä limeni kä tä ir LAtvijä. Kä vispär var dzivot valsti, kura iznicina savus iedzivotäjus, pienemot absoluti debilus likumus??? tä 100 gadu balliite, atvainojos, bet valsti, kuru pamet täs iedzivotäji, ir nozelojami atljauties izgrüst tik daudz naudas kaut kädai ballitei, bütu labäk domäjusi kä palidzet pedejiem palikusajiem täs iedzivotajiem.
Anonīms lietotājs 23073
...un tomér skaistáks par visu IR dzimtás puses telefona stabs!✈
Lilija Pliskina
Kā apstādinās cilvēku izbraukšanu no Latvijas, ja tiek likvidētas darbavietas. Laukos algas ir mazas, bet tiek runāts, ka algas paaugstinās? Kā lai tic šādam burbulim, ja cilvēks strādā , bet saņem mazumiņu, kaut gan viņam ( domāju par tiem, kas strādā privātā sektorā) jāparakstās algas sarakstā , ka saņem 800,0 euro, bet izmaksā tikai pusi. Šādu atgadījumu man stāstīja kundzīte, kura pa vasaru strādāja pie privātajiem lauku darbos. No mūsu puses aizbraukuši jau vairāki cilvēki tikai šogad uz ārzemēm.
Zenta Alksnīte-Alksne
Kāda te var būt remigrācija?Vai kāds grib daudz un smagi strādāt par minimālo un vēl maksat vairāk kā 100 eiro nodokļos no tā paša mazumiņa.Es ar taisos ar visu ģimeni un bērnu ģimenes arī paķeršu līdzi,visu pārdošu un nopirkšu māju citā valstī un pārvākšos.Lai tie mūsu politiķi barojas vien tālāk(vienmēr badā tie ir).Man pietrūkst spēka te cīnīties ar nabadzību.ne te pensiju var sapelnīt,ne te vecumdienas mierīgi sagaidīt.Tāpat bada nāve te daudziem draud.Man ir Četri strādājoši bērni,divi znoti ,kā arī es un vīrs esam strādājošie un katru mēnesi paris tūkstoši nodokļos viem samaksā no algām,un kur nu vēl citi nodokli,gan par nekustamiem,gan kustāmiem īpašumiem.Tā ka mūsu gudrie valdībā domājiet ,kādas naudas jums aiziet garām no aizbraucējiem,tā ka vien vien turpiniet žņaugt te palikušos ar mazajam algām un nesamērīgi lielajiem nodokļiem,paliksiet jūs vieni šajā valstī.
Anonīms lietotājs 23031
Kāda reemigrācijas politika? Par tiem miljoniem varēja pabalstu kādam,kas atgriežas,iedot,nevis izkaisīt vējā un sabāzt kabatās,kā tas ir ar visu,kur apgrozās naudas lietas. Mans dēls Īrijā nekādu reemigrācijas politiku rtedzējis nav. Kur tad ir tā nauda,visa Anglijai-arī šaubos.Nav te ne darbavietu,ne dzīvesvietu-uz kurieni tad viņi te tā brauks-lūgties pabalstus un nomaksāt vēl valstij ntos tūkstošus par tiem 10 gadiem,kas ārzemēs nodzīvoti un arī pabalsti tur maksāti? maksāt .tā teikt-2x,lai kāda pašvaldība vispār reaģētu un kaut kādu bezdarbnieka pabalstu iedotu? Nu nebūs tā.
Anonīms lietotājs 3161
Bet Latviju jau tamdēļ uzņēma ES, lai tā ar savu darbaspēku apgādātu bagātākās dalībvalstis. Un Brisele neoficiāli aizliegusi Latvijas valdsībai radīt kādu efektīvu darboties spējīgu reemigrācijas plānu.Un mūsu valdošie pakalpiņi tam arī klausa.
EDGE_I
„Karš ir maldināšanas māksla. Maldini, un Tu uzvarēsi.”, saka Sun Dzi. Globalizācija - tas ir jauna veida karš, kurā pašlaik Latvija cieš smagus zaudējumus. Starp citu, 1944.g. bija līdzīga situācija, kad Ostlandes darboņi ar O.Dankeru un R.Bangerski priekšgalā bija ieplānojuši izvest no Latvijas vismaz 1 000 000.
Aldis Petrevics foto
Labrīt, JŪS tik tagad attapāties, pašai smiekli nenāk???? Brauc un turpinās braukt, kamērt šeit valdīs ši politiskā varza!!! Viņiem taču vis pofig, un arī Latvijas TAUTA, ka tik sava kabata pilna, pēc tam kaut vai plūdi!!!!
Anonīms lietotājs 22483
Gadā izbrauc apmēram tāds pats cilvēku skaits, kāds piedzimst. Ko tas nozīmē, domāju nav grūti izsecināt. Faktiski valsts tuvojas brīdim, kad nedaudzie atlikušie ar saviem nodokļiem vairs nespēs nosegt valsts pamatfunkciju nodrošināšanu. Bet mēs vēl uz šī fona 60 miljonus (apmēram pusi no valsts parāda pagājušajā gadā) izšķiežam 100gades svinēšanai. Arī komforta skaitlis, ar ko tiek operēts, 1,9 miljoni ir pagrābts no zila gaisa. Es šaubos, ka reāli ir vairāk par 1,5 miljoniem. Lielais vairākums emigrantu vienkārši nav papūlējušies izdeklarēties no dzīvesvietām un paziņot, ka vairs nav Latvijas pastāvīgie rezidenti. Daudz ir tādu, kas vispār gadus 5 pat brīvdienās uz Latviju nav aizbraukuši, bet aizvien vēl skaitās gan pie ģimenes ārsta pierakstīti kaut kur Latvijā, gan attiecīgās pašvaldības iedzīvotāju skaitā.
Anonīms lietotājs 3161
Politikā var tikt tikai tie, kas var piesaistīt lielu naudu, pārdoties. Un tāpēc Latvijā nav nevienas partijas, kas pārstāvētu tautas intereses, jo visas kalpo saviem sponsoriem.
Anonīms lietotājs 22323
ja esi tik gudrs tad ej uz politiku nevis te telo gudro un gudri raksti!!! ja kas nepatik brauc uz citu valsti ka to dara normali cilveki. pashi ievelejat savus kalpus tad pashi strebiet to putru!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti