Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Vai stingrāk jāierobežo e-cigaretes?

Panorāma

Panorāma

Bez iesnieguma vai pilnvaras ziņas nesniedz

Insulta pacientes meitas Ilzes Spergas taisnības meklējumi grimst birokrātijas purvā

Rēzeknes slimnīcā laicīgi nediagnosticētā insulta pacientes meitas Ilzes Spergas iesniegumu Latvijas Ārstu biedrības aroda tiesa, kā arī Veselības inspekcija prasa papildināt ar dažādiem materiāliem. Sieviete uzsver, ka bez jurista izglītības viņas cīņa par taisnību ir teju neiespējama. Savukārt veselības tiesību eksperte norāda uz iestāžu nekompetenci.

Insulta pacientes meita Ilzes Spergas taisnības meklējumi grimst birokrātijas purvāKristaps Feldmanis

ĪSUMĀ:

  • Ilze Sperga vēlējās ārsta rīcības izvērtēšanu.
  • Iestādes atbild, ka insultu pārdzīvojušajai mātei pašai jāraksta iesniegumi.
  • Veselības tiesību eksperte norāda, ka bērni var pārstāvēt savus slimos vecākus.

Sperga vērsās Latvija Ārstu biedrības aroda tiesā un citās atbildīgajās institūcijās, aicinot vērtēt to, ka ārsts Georgijs Tihonovs Rēzeknes slimnīcā izrakstīja no iestādes viņas mammu, kurai pēc tam Daugavpils slimnīcā ārsti konstatēja diagnozi – insults. Sperga vēlējās noskaidrot lietas apstākļus un atbildīgos, kā arī nepieļaut notikušā atkārtošanos citās ģimenēs.

"Saturs ir tāds, ka aroda tiesa pieprasa, lai es iesniegtu papildus dokumentus, jo viņi nespēja vērtēt. Viņi balstās uz dokumentu kopumu, kas nav pietiekams, un lūdz papildus iesniegt manas mammas rakstveida piekrišanu sensitīvo datu apstrādei, ambulatoro medicīnas karti no ģimenes ārsta, visu pieejamo informāciju no SIA "Rēzeknes slimnīca", no Daugavpils reģionālās slimnīcas un vēl NMPD izsaukuma karti par konkrēto izsaukumu. Principā šī iestāde ir bezjēdzīga, ja tā nespēa no medicīnas struktūrām dabūt dokumentus.

Respektīvi – mana kļūda, ko es pat neiedomājos, ka iesniegums man bija jāraksta mammas vārdā un ka viņai tas bija jāparaksta," par saņemto atbildi no Ārstu biedrības stāsta Sperga.

Tāda pati atbilde bija no Veselības inspekcijas, kas veikusi pārbaudi par Rēzeknes ārsta Georgija Tihonova rīcību. Uzzināt tajā atklāto pacientes meita Ilze Sperga, kura vērsās inspekcijā ar iesniegumu, nevar. Iestāde pieprasa ar insultu slimās mammas pašas rakstītu iesniegumu vai pilnvaru.

Sperga uzsver, ka šādu mammas atļauju dabūt ir problemātiski, jo saistībā ar neseno insultu viņai ļoti svarīgi nesatraukties, tādēļ Ilze pēc iespējas mazāk vēlas mammu notiekošajā iesaistīt. Tikmēr to, ka sieviete tomēr drīkst rīkoties savā vārdā kā radiniece, norāda veselības tiesību eksperte Solvita Olsena.

"Šī atbilde, kas ir publicēta, publiski parāda, ka ne Veselības inspekcija, nedz Latvijas Ārstu biedrības, tie, kas rakstījuši vēstuli, nepārzina, kāda Latvijā eksistē tiesību sistēma cietušo pacientu aizsardzībai. Es domāju, no publiski izskanējušā, ka cilvēks, kas ir iesniedzis sūdzību, liecina, ka šis pacients pats pilnībā vairs slimības dēļ nespēj par sevi parūpēties.

Šādos gadījumos likums nosaka, ka par viņa tiesību aizsardzību rūpējas viņa pārstāvji, tie var būt arī viņa radinieki.

Katrā gadījumā šīm abām atbildīgajām institūcijām bija pienākums rīkoties, kā nosaka likums, un nodrošināt, ka šī cilvēka tiesības tiek aizsargātas. Bet man arī jāsaka, ka ļoti daudzu pacientu sūdzību lietās es kā advokāts sastopos ar katastrofālu nezināšanu. Un tas, protams, padara to cietušo pacientu situāciju vēl mazāk aizsargātu nekā, ja viņi ciestu tikai no ārstu kļūdām," stāsta Olsena.

Aroda tiesas pārstāve Valentīna Berga pauž, ka otrdien notikušajā sēdē iesniegums ir pieņemts un lieta ir ierosināta. Taču bez pacientes rakstiskas piekrišanas un nepieciešamās dokumentācijas izlemt neko nevar, tāpēc ģimenei lūdz arī dokumentu kopijas.

"Latvijas Ārstu biedrības aroda tiesa nav tiesīga pieprasīt dokumentus kādai no ārstniecības iestādēm. Mēs tos varam lūgt saņemt pašam iesniedzējam un pie mums vērsties ar dokumentiem. Un nākamais – izskatīt jebkuru lietu ikvienā no iestādēm ir jāpiekrīt un jāvēlas pašam cilvēkam, kuram notikusi nelaime," norāda Berga.

Viņa arī skaidro, ka  jau vairākus gadus notiek sarunas, lai likumdošanā iestrādātu atļauju biedrības aroda tiesai pieprasīt dokumentus no ārstniecības iestādēm. Pašlaik gan vēl nav zināms, vai un kad šādas likuma normas varētu stāties spēkā.

Savukārt Veselības inspekcija jau ir veikusi pārbaudi par Tihonova rīcību tūlīt pēc meitas ieraksta tviterī par notikumiem ar mammu. Pārbaudes rezultāti darīti zināmi Rēzeknes slimnīcai, taču Ilze un sabiedrība tos nevarot uzzināt, ja nav saņemta mammas piekrišana. 

"Mēs saprotam to uztraukumu, kas ir pacienta ģimenei un tuvajiem. Bet pēc likuma fiziska persona pati ved savas lietas. Un, ja nevar, tad ir jānoformē notariāli apstiprināta pilnvara!" saka inspekcijas pārstāve Anita Slokenberga.

Ilze gan godīgi atzīst, ka rokas ir nolaidušās un ģimenei ir sajūta, ka jebkādi lūgumi izvērtēt notikušo ir jāizbeidz. Veselības inspekcija iesaka pretējo - noteikti vērsties Ārstniecības riska fondā. 

KONTEKSTS:

Pagājis vairāk nekā mēnesis, kopš Ilze Sperga atrada savu māti nokritušu. To, ka mammai bijis insults, noteica tikai pēc aptuveni septiņām stundām Daugavpils slimnīcā, jo ārsts Tihonovs nolēma pacienti izrakstīt no slimnīcas. Veselība inspekcijā atzīst, ka šis gadījums kalpos par piemēru, kā rīkoties efektīvāk nākotnē. Soda nevienam gan, visticamāk, nebūs. Ilze savukārt norāda - mammas insulta sekas izmisuma zonā novedušas visu ģimeni.

Rēzeknes slimnīcas ārsts Tihonovs šī un citu gadījumu pārbaudes laikā atstādināts no amata. Tāpat tiek gaidīts tiesas spriedums par ārsta atbildību cita pacienta nāvē. Tikmēr pilsētas domē, kas ir slimnīcas kapitāldaļu turētājs, uzskata – daudzās sūdzības liecina, ka darba attiecības ar viņu jāpārtrauc vispār.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt