Ikšķilē aptaujā vairums ir pret novadu reformu, piedalījās mazāk par pusi balsstiesīgo

Ikšķiles novadā notikusi iedzīvotāju aptauja par iecerēto teritoriālo reformu. Aptauja veikta, neskatoties uz pašvaldību lietu ministra iebildumiem un atcelto aptaujas nolikumu. Aptaujāto Ikšķiles novada iedzīvotāju lielākā daļa paudusi vēlmi Ikšķili saglabāt kā patstāvīgu novadu.

Aptaujā par šo novadu kā patstāvīgu administratīvo teritoriju no vairāk nekā 7000 deklarēto balsstiesīgo ir piedalījušies mazāk par pusi. No tiem par patstāvīgu Ikšķiles novadu nobalsojis vairākums.

Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis TrapiņšZane Mače

  Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (“Vienotība”) ar rezultātiem ir apmierināts. Viņš uzsver, ka pārraugošās ministrijas ministra Jura Pūces (“Attīstībai/Par”) izdotie rīkojumi un paziņojumi medijos traucēja un arī radīja dezinformāciju par aptaujas norises likumību.

  Lai gan aptaujai nav tiešas ietekmes uz likumdošanu, Trapiņš cer, ka iedzīvotāju viedoklis tomēr tiks ņemts vērā. “Esmu pārliecināts, ka puse, kas atnāca un pateica viedokli, ir ļoti vērā ņemams skaits. Un tas parāda, ka mūsu sabiedrībai nav vienalga.

  Lai gan aptaujas rezultātiem nav tiešas ietekmes, mēs tos iesniegsim VARAM, rakstīsim Saeimai un valdībai,” sacīja Trapiņš.

  Ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci Latvijas Radio pagaidām nav izdevies sazināties.

  KONTEKSTS:

  Administratīvi teritoriālā reforma ir viena no Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītās valdības prioritātēm. Saeima martā akceptēja reformas turpināšanu.

  Administratīvi teritoriālajā reformā pašvaldību skaitu plāno samazināt no 119 līdz 35, kuru funkcijas gan netiks mainītas. Pašvaldības veidos ap lielākām pilsētām un attīstības centriem, bet bez lauku teritorijām būs tikai Rīga un Jūrmala. Šādas ieceres ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātajā reformas piedāvājumā.

  Līdzšinējās administratīvajās robežās saglabāsies Rīgas un Jūrmalas pilsētas, kā arī Līvānu, Alūksnes un Gulbenes novadi. Pārējās pašvaldības skars apvienošana.

  Vairākas pašvaldības paudušas vēlmi rīkot iedzīvotāju balsošanas, lai noskaidrotu to nostāju pret reformu. VARAM iebilst pret to, un ministrs ar rīkojumu apturēja Ikšķiles un Jelgavas novada domju lēmumus rīkot iedzīvotāju aptauju. Ministrija arī vērsusi tiesībsargājošo iestāžu uzmanību tam.

  3 komentāri
  Anonīms lietotājs 6871
  Domāju, aptauja organizēta nepareizi, tādēļ tai nav jēgas, - 1) bija jājautā, nevis vai grib saglabāt atsevišķu novadu (par to vispār nav runa, skaidrs, ka novadi apvienosies!), bet kam pievienoties - Ogrei vai Salaspilij, 2) nebija jāgaida, ka kūtrie iemītnieki atnāks un nobalsos, bet jāapbraukā VISAS mājas un jāsavāc balsis. Ja jau grib uzzināt iedzīvotāju domas, tad pašiem tās arī jāiegūst, citādi atkal - nobalso 40% un visi neapmierināti.
  Andris Brombergs
  Balsot bija iespējams arī internetā, bez vajadzības izbraukt no savām mājām. Un ir jābūt reālam - Turkalne ir ļoti mazs miests (zem 200 cilvēku), līdz ar to ir loģiski, ka tur nebūs viss attīstīts tādā pašā līmenī, kā pilsētā. Un nav taisnība, ka Ikšķile lauku apvidos neiegulda - Tīnūži ir pēdējos gados krietni uzlaboti - ir gan izremontēta skola, gan Tīnūžu muiža atjaunota, arī kultūras nams ir izremontēts un aprīkots ar visu nepieciešamo tehniku, pārbūvēti ūdensvadi, kā arī ciematā gana bieži notiek pasākumi un t.t. Nedomāju, ka ir daudz citu pašvaldību, kas tik daudz ir ieguldījušas mazajos ciemos.
  Anonīms lietotājs 18557
  Protams, ka lielākā daļa ilūzijās dzīvojošo nobalsos par saglabāšanu, jo novads ir izteikti centralizēts, tajā ir viena pilsēta, kurā dzīvo vairums ļaužu un kas tiek attīstīta un kopta. Tajā arī dzīvo lielākā daļa balsojošo. Viņiem savā ignorancē nav par ko iebilst. Kamēr cilvēki lauku apvidos, ciemos reāli uzlabojumus neredz, tikai maksā nodokļus, lai attīstītu skaistos Ikšķiles trotuārus, spēļu laukumus un finansētu pasākumus pilsētā, uz kuru pat netiek, jo uz novada centru nav nekāda sabiedriskā transporta. Tāpat arī tālākās vietās, piemēram, Turkalnē nemaz netiek nodrošināta iespēja nobalsot un ne visiem ir savs transports, lai balsi paustu. Ceru, ka ironiskā kārtā VARAM lauku un ciemu iedzīvotāji rūp vairāk nekā novada vadībai.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti