Iedzīvotāji satraukti par ūdens līmeņa celšanos Usmas ezerā

Šodien tiek ziņots, ka ilgo lietavu dēļ Latgalē applūdis un slēgts vietējais autoceļš uz Zilupes un Ludzas novadu robežas. Arī Kurzemes pusē joprojām slēgti vairāki autoceļi, applūst ēku pagrabi, bet nu piepildās vietējo iedzīvotāju bažas - būtiski   paaugstinājies ūdens līmenis Usmas ezerā. Ventspils novada vadība un Vides dienesta darbinieki tikās ar vietējiem iedzīvotājiem, lai meklētu risinājumus, kā situāciju labot.

Kurzemē gaisa temperatūra vēl joprojām ir virs nulles un nokrišņi zemi sasniedz galvenokārt lietus veidā. Tas neuzlabo situāciju applūstošajās teritorijās. Satraukumu rada arī Usmas ezera ūdens līmenis, kas kopš augusta beigām paaugstinājies par metru. Usmas jahtkluba vadītājs situāciju vēl nesauc par katastrofālu, bet uzskata, ka ir pēdējais brīdis to vērst par labu.

"Jādomā par to, kāda situācija izveidosies, ja būs sniegota ziema, kas notiks pavasarī," sprieda Usmas jahtkluba vadītājs Staņislavs Backāns.

Usmas ezerā ietek vairāk nekā 10 upju un kanālu, bet vienīgā notece ir Engures upe. Pie tik intensīvām lietavām upes caurtece nav pietiekama, turklāt tā divās vietās ir aizsprostota.  Daži iedzīvotāji uzskata, ka ūdeni būtiski aizkavē zušu tacis, kas tur izbūvēts jau pirms vairāk nekā 50 gadiem.

"Ir pētījums jau 2012. un 2015. gadā, par to ir runāts, ka tacis ir liela problēma uz Engures upi novadīt lieko ūdeni," teica Arvis Arums, kam ir īpašums Usmas ezera krastā.

"Atbildiet man uz vienu jautājumu – kad pēdējoreiz ir upe tīrīta? Te kādreiz brauca ar motorlaivu, taci celt augšā, paņemt zivis, brauca atpakaļ, pārbaudīja tīklus," atzīmēja IK "Rūķīši 2" apsaimniekotāja Māra Šteinerte.

Uz Engures upes  atrodas arī hidroelektrostacija, kuras īpašnieks gan uzsver, ka strādā, ievērojot atļautos ūdens līmeņus. Pēc Edvarda Zabarovska domām – viņa veiktā saimnieciskā darbība ezera ūdens līmeni ietekmē vismazāk.

"Līmenis ir pazemināts, iespēju robežās, cik man noteikumi atļauj, kad šis pazeminātais līmenis tiek šeit turēts – Usmas ezerā līmenis ir tikai kāpis," sacīja HES īpašnieks Zabarovskis.

Visneapmierinātākie ir tie iedzīvotāji, kuru dzīvojamās ēkas atrodas applūstošajās teritorijās. To var saprast, jo, situācijai pasliktinoties, viņiem jārēķinās ar finansiāliem zaudējumiem. Tomēr arī šī problēma nav viennozīmīga.

"Vai ir būvniecība veikta attiecīgi izvērtētajās un noteiktajās apbūves teritorijās, vai kāds ir iedomājies, ka viņš var apiet likumu un iebūvēties tur, kur noteikts, ka ir applūstošās teritorijas, un te nu ir sekas," sprieda Valsts vides dienesta Ventspils reģionālās vides pārvaldes direktora vietniece Anna Adamsone.

Klātesošie tomēr nonāca pie kopīga lēmuma. Tača apsaimniekotāja apņēmās uz laiku no upes izņemt ierīces sānu vairogus, savukārt hidroelektrostacijas īpašnieks sola strādāt ar zemāko iespējamo ūdens līmeni. Vēl ieplānots izpļaut niedres vietā, kur no Usmas ezera iztek Engures upe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti