4. studija

Kam nepieciešami valsts apmaksāti miega traucējumu izmeklējumi?

4. studija

4. studija. Vecie tramvaji un miega traucējumi

Vai decentralizētās kanalizācijas lietotāji drīkst mēnešiem ilgi piemēslot vidi?

Kanalizācijas noplūde vidē – kā rīkoties un kam zvanīt?

Rīgā joprojām ap 12 000 iedzīvotāju izmanto decentralizētās kanalizācijas sistēmas. Ministru kabineta noteikumi paredz, ka tās apsaimniekotājiem vai īpašniekiem bija jāreģistrē vietvarā līdz 2021. gada 31. decembrim. Taču ne visi to izdarījuši. Kā rīkoties, ja netīši, garām ejot, uzieta kanalizācijas noplūde vidē? Kam ziņot par šāda veida pārkāpumiem, ja pašvaldība atsakās to risināt?

Tā tas ir jau no 50. gadiem

Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītājs Jānis bija pamanījis kanalizācijas "upīti", kas ilgāku laiku tek un smako Jaunciema gatvē iepretim daudzdzīvokļu namiem. Izrādījās, viņš ir vienīgais cilvēks, kuram šī situācija rūp – par dabas piesārņojumu viņš vairākkārt telefoniski ziņojis Rīgas domes Mājokļu un vides departamentam, taču nekāda reakcija neesot sekojusi. Neviens nav pat mēģinājis kanalizācijas noplūdi nedz ierobežot, nedz apturēt. 

Ūdens ar dažādiem piejaukumiem un kanalizācijai raksturīgu smaku Jaunciema gatvē plūstot jau ilgāku laiku. Specifiskajai upītei kaimiņos – divos daudzdzīvokļu namos – dzīvo cilvēki, bet viņiem smaka un tās avots nemaz netraucē. Mājas iedzīvotājs Edgars atzīst, ka mājā nesmirdot, smako tikai tad, kad iet "upītei" garām. Abām daudzdzīvokļu mājām ir decentralizētā kanalizācija. Tā tas esot jau no pagājušā gadsimta 50. gadiem. 

Par kanalizācijas tvertnes saturu atbildīgi ir 12 dzīvokļu iemītnieki. Smakojošais strauts izspiežas virzzemē, kad tvertnē vairs neesot vietas un jāalgo asenizatori. 

"Te kādreiz lika it kā kanalizācijas caurules. Mēs toreiz apjautājāmies viņiem, un viņi teica, ka tas ir pilsētas un jums nav nekāda sakara ar to," teic Edgars.

Edgars piekrīt, ka šāda situācija nav labvēlīga ne videi, ne arī pašu veselībai un arī vaļsirdīgi atzīst, ka baidās no soda, kādu par kanalizācijas regulāru noplūdi viņam un citiem iedzīvotājiem varētu uzlikt dienesti, bet tie ar rīcību pārāk nesteidzas.

Iestāžu "futbols" – kam zvanīt? 

Situācijas risināšanā iesaistījās "4. studija". Pirmais bija zvans Valsts vides dienestam, kur vispirms ieteica pašvaldību informēt par notikušo, taču solījās arī dienests paskatīties, vai tas būtu tam "saistoši". 

"Pašvaldības policija tur arī neko, viņi tikai konstatēs – ir vai nav, bet Rīgas dome tad varētu ar "Rīgas ūdeni" sakontaktēties, jo tur ir jāskatās, kam šī kanalizācija ir apsaimniekošanā," skaidroja Valsts vides dienesta operatīvais dežurants.

Uzziņai:

  • Ja redzat uz ielas vai zaļajā zonā ūdens izplūdi, jāzvana uz "Rīgas ūdens" bezmaksas diennakts informatīvo tālruni 80002122.
  • Ja noplūde fiksēta nama iekšējos tīklos, par to jāinformē mājas apsaimniekotājs.
  • Par notekūdeņu nonākšanu vidē jāziņo Valsts Vides dienestam 26338800 vai aplikācijā "Vides SOS".

Pēc nepilnas pusstundas informācija ir nonākusi jau līdz SIA "Rīgas ūdens" operatīvajam dežurantam. Jautājums gan netiek risināts vides speciālistu starpā, bet tiek zvanīts ziņotājai.  

"Rīgas ūdens" pārstāve skaidroja, ka uzņēmumam šajā adresē nav kanalizācijas un ar "Rīgas ūdeni" līgums nav noslēgts. Viņa izskaidro, kur un kādi pieslēgumi šajā vietā uzņēmumam ir un mudina iedzīvotājus par noplūdi vērsties pie sava apsaimniekotāja. Viņa arī apstiprina, ka Valsts vides dienests šajā situācijā neko nevarēs izdarīt.

Tomēr Valsts vides dienests informāciju par saņemto sūdzību operatīvi nosūtījis pašvaldībai, jo pārliecinājies, ka šajā gadījumā ir runa par decentralizēto kanalizācijas sistēmu. Ministru kabineta noteikumi paredz, ka decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekotājiem vai īpašniekiem tā bija jāreģistrē vietvarā līdz 2021. gada 31. decembrim, kas šajā – Jaunciema gatves – gadījumā nav izdarīts.

"Ir šī problēma. Tāpēc jau arī ir reģistrācija par šīm kanalizācijas sistēmām, noteiktu laika periodu, cik bieži viņas ir jāiztukšo, lai tās nepārplūst.

Mēs arī labi zinām, ka ne visas Rīgas pilsētas vietas ir aprīkotas ar kanalizācijas tīkliem. Pakāpeniski jau tas viss notiek, bet vienā dienā tas arī nav izdarāms, vai ne?"

atzina Valsts vides dienesta Operatīvā koordinācijas centra vadītājs Elmārs Jasinskis.

Rīgā vēl ap 12 000 iedzīvotāju izmanto decentralizēto kanalizācijas sistēmu

SIA "Rīgas ūdens" Komunikācijas daļas vecākais komunikācijas koordinators Sandris Vanzovičs skaidroja, ka šā gada sākumā centralizētās kanalizācijas pakalpojumi Rīgā bija pieejami 98,04% iedzīvotāju (šo iespēju izmantojuši un pieslēgušies 97,37%).

Pēc aptuveniem aprēķiniem centralizētajai kanalizācijai nav pieslēgti aptuveni 6400 nekustamie īpašumi, no kuriem lielākā daļa ir privātmājas, tātad aptuveni 12 000 iedzīvotāju izmanto decentralizētās kanalizācijas sistēmas pakalpojumus.

Ar šo sistēmu reģistrāciju un uzskaiti nodarbojas Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departaments.

RD pārstāve Smirnova atzina, ka līdz šim pašvaldība nebija saņēmusi sūdzības par Jaunciema gatves māju decentralizēto kanalizācijas sistēmu, bet, saņemot "4. studijas" informāciju, pašvaldības eksperts dosies pārbaudīt šo situāciju.

Pašvaldībā norādīja – konstatējot pārkāpumus decentralizētās kanalizācijas ietaises apsaimniekošanā, tiks ierosināta administratīvā lieta. 

"Protams, vides piesārņojums vienmēr pastāv, bet tas nav būtisks šajā gadījumā. Tur ir vajadzīga nedaudz tā "pātadziņa", lai viņi saprastu, ka tā to turpināt nevar. Ir jābūt risinājumam un atbilstoši mūsu laiku prasībām, ka nevar kanalizācija tecēt pie mājām, starp mājām. Jāatrisina šis jautājums un jāpieslēdzas centralizētajiem tīkliem," uzsvēra vides dienesta pārstāvis.

SIA "Rīgas ūdens" savukārt skaidroja, ka Jaunciema gatves apkaimē nav centralizētās kanalizācijas, bet tuvākais pašteces sadzīves kanalizācijas vads atrodas ap 400 m attālumā, Ziemeļblāzmas sūkņu stacijas virzienā.

Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem, ja viņi vēlētos par savu naudu izbūvēt pieslēgumu pilsētas tīkliem, nāktos rēķināties ar izmaksām, kas mērāmas desmitos tūkstošos eiro. 

Kamēr centralizētā kanalizācija nav pieejama visiem rīdziniekiem, tik un tā katram ir jāparūpējas un arī jāapmaksā savlaicīga šo sadzīves notekūdeņu izsūknēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti