Labrīt

Igauņu dziesmas - „Eesti muld ja eesti süda”

Labrīt

Politikā vīlušies itālieši parlamenta vēlēšanās varētu plaši atbalstīt populistus

Ideju par satiksmes mezglu Rīgas rūpniecības tirgus vietā bremzē plānu saskaņošana

Ideja par satiksmes mezglu nīkuļojošajā Rīgas rūpniecības tirgus vietā iestrēgusi

Vairāk nekā hektāra platībā starp Turgeņeva un Prāgas ielu Rīgā nu jau daudzus gadus nīkuļo tā dēvētais rūpniecības preču tirgus. "Rīgas centrāltirgus" (Centrāltirgus) apmeklētājiem un citiem šīs apkaimes iedzīvotājiem nolaistais laukums gan ir neredzams, jo tirgus būdeles no visām pusēm ieskauj vēsturisks augsts ķieģeļu žogs. Šīs teritorijas attīstība varētu kļūt par paraugu līdzšinējām Rīgas neveiksmēm publiskajā un privātajā partnerībā. Taču investora plānus tur iekārtot satiksmes mezglu mikroautobusiem un mūsdienīgas tirgošanās vietas bremzē gausā dokumentu saskaņošana iestādēs.

Rūpniecības preču tirgus Rīgas centrā blakus Centrāltirgum lielā mērā tāds ir tikai nosaukumā ietvertā vārda dēļ. Patiesībā tur no daudzajām būdelēm dzīvība ar tirgošanos vērojama tikai dažās, turklāt tajās pašās pircējiem tiek piedāvāti savdabīgas izcelsmes apģērbu gabali. Pēc pāris dienām teorētiski šo teritoriju bija plānots sākt atbrīvot no būvēm, tās demontējot. Taču vairāk nekā hektāru plašā zemes gabala attīstītāja plāni kavējas ierēdņu gaiteņos, tāpēc Rīgas domei tiek lūgts vēl uz laiku tur saglabāt tirgus statusu.

Kā stāsta Rīgas domes Juridiskās pārvaldes direktors Jānis Liepiņš, tirgus statusa termiņu lūgts pagarināt līdz oktobrim.

"Pašlaik termiņš ir 1.marts, bet ir saņemta ''Rīgas centrāltirgus" vēstule ar lūgumu pagarināt, jo ir ieilguši saskaņošanas darbi ar "Rīgas ūdeni" un "Sadales tīkliem"," saka Liepiņš.

Pašvaldības uzņēmums "Rīgas centrāltirgus" rūpniecības preču tirgus teritoriju nodevis ilgtermiņa nomā firmai "Promenex". Pirms dažiem gadiem tā laika Centrāltirgus šefs Anatolijs Abramovs, ko nu divos procesos tiesā par kukuļošanu un naudas piesavināšanos nakts tirgus vietu nelikumīgā tirgošanā, dižojās, ka rūpniecības preču tirgu sagaida vērienīgas pārmaiņas - līdz 2018. gadam tam jāpārtop mūsdienīgā intermodālā satiksmes mezglā. Abramovs izteicās, ka tirgus teritorijas modernizācijai ir ielikti stabili pamati.

Publiskās un privātās partnerības ietvaros ir noslēgts sadarbības līgums ar komersantu. Tam praktiski jārealizē vērienīgais projekts, nodrošinot Rīgas un Pierīgas sabiedriskā transporta maršrutu iekāpšanas un izkāpšanas vietas, kā arī jāiekārto jaunas rūpniecības preču tirdzniecības platības, biroju telpas, autostāvvietas tirgus pircējiem, kā arī, iespējams, pat jauna viesnīca.

Arhitekts Jānis Rinkevičs ar kolēģiem no arhitektu biroja "A.I.D.E." pirms diviem gadiem uzvarēja ideju konkursā par satiksmes mezgla izveidi Turgeņeva ielā. Viņš stāsta, ka tur ir trīs zemes gabali, bet likums liedz tos apvienot, jo tie atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā. Taču Rīgas plānojumā šī esot unikāla vieta ar to, ka iezīmēta kā intermodāls satiksmes mezgls.

Rinkevičs stāsta, ka viegli nav bijis veidot risinājumu, bet vēl sarežģītāk būs ieceres īstenot. Zeme atrodas vēsturiskajā centrā, tur arī esot vēsturisks kustīgu dūņu slānis, kas apgrūtinās pamatu izveidi.

Tāpat trīs zemes gabalus nedrīkst apvienot vienā, un pēc saskaņojumiem jādodas uz 22 iestādēm. Taču idejas vietu sola pārvērst līdz nepazīšanai, rasējumus rāda arhitekts Rinkevičs: "Te pienāks un aties arī mikroautobusi. Pašlaik vēl nav īstas pārliecības, vai tie būs pilsētas vai Pierīgas. Pārējās ēkās būs tirdzniecība un pakalpojumi, tāpat būs neliela autostāvvieta."

Pašreizējā vietā plānots saglabāt tikai vēsturisko žogu, kas tur esot jau no tā laika, kad krāmu vai lopu tirgus sāka darbu. Tas esot datējams ar laiku, kad būvēja tuvējos spīķerus.

Teritorijas daudzgadu nomniece ir firma "Promenex". Tās projektu vadītāja Ilona Andrzejevska cer, ka vasarā tomēr sāks būvdarbus. Investīciju apjomu gan kompānija neatklāj. "Ļoti ceram, ka skaņošanas process beigsies līdz vasarai, lai tad sāktu demontāžas un būvniecības procesu. Taču paralēli sāksies arī arheoloģiskā uzraudzība, arī tā varētu atklāt "brīnumus", jo tur nekas nav būvēts."

Saskaņā ar "Lursoft" datiem "Promenex" gadā apgroza ap 200 tūkstošiem eiro. Pirms dažiem gadiem Rīgas Centrāltirgus neslēpa, ka investors tur plāno ieguldīt ap 12 miljoniem eiro. Līdz objekta uzbūvēšanai firmai Centrāltirgum jāmaksā arī ievērojama nomas maksa – vairāk par simt tūkstošiem gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti