4. studija

4. studija. Sniega tīrīšana un Centrāltirgus

4. studija

Kāpēc ielu un trotuāru malās krājas sniegs?

Vai Centrāltirgus Gaļas paviljonā tirgotāji piedāvā svaigu gaļu?

Kur paliek Centrāltirgū neizpārdotā gaļa?

Rīgas Centrāltirgū, iespējams, ir vislielākais gaļas piedāvājums. Bet, kas notiek ar gaļu un citiem pārtikas produktiem, kad tiem ir beidzies realizācijas termiņš? 

Regulāri pārbauda termiņus

SIA "Rīgas nami" sabiedrisko attiecību vadītāja Dace Preisa norādīja, ka Rīgas Centrāltirgum ir svarīgi, lai tajā iegādātā gaļa būtu kvalitatīva. Ir ieviesta Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vadlīnijām atbilstoša sistēma – jebkurš klients, pienākot pie letes, var pajautāt, lai tirgotājs uzrāda dokumentāciju, kur ir redzama gan izcelsmes valsts, gan kaušanas datums, gan realizācijas datums. To visu uzrauga gan tirgus sanitārais dienests, gan PVD.

PVD pārstāvis Intars Saušs norādīja, ka derīguma termiņš būtu jānorāda patērētājam redzamā vietā. Tas tiek arī kontrolēts.

Nonāk patversmēs, zoodārzā un pārstrādei

Ja produkcijai beidzies derīguma termiņš, tā nonāk utilizācijas saldētavā, kur Rīgas Centrāltirgum ir sadarbība ar konkrētu uzņēmumu, kas nodrošina nederīgās produkcijas utilizāciju, skaidroja Preisa.

Neiztirgotā produkcija noteikti nenonākot atkritumos, bet tiekot pārstrādāta atvasinātajos produktos, piemēram, biogāzē, kompostā vai pelnos. 

"Nepārdotais produkcijas daudzums tiek utilizēts. Tas šajā gadījumā tiek nodots Centrāltirgum. Viņiem ir atsevišķi konteineri, kurus pēc tam savāc kompetenta iestāde, kas to var vai nu utilizēt, vai pārstrādāt," skaidroja PVD pārstāvis.

Piemēram, zivis pārtopot zivju miltos, kaut kas nonākot arī dzīvnieku patversmēs un Zooloģiskajā dārzā.

Uz jautājumu, cik produkcijas vidēji paliek pāri, Rīgas Centrāltirgum informācijas nav, jo katrs uzņēmums atbild par savu saimniecību. Tirgus šādu statistiku neapkopo.

Produkciju pārsvarā iztirgo

Kā stāsta pārdevēji, šaubām, ka varētu tirgot gaļu, kurai būtu beidzies derīguma termiņš, nav pamata. Dienas beigās letes lielākoties esot tukšas. Ja arī vienas dienas laikā neizdodas visu pārdot, produkcija līdz nākamajai dienai tiek glabāta ledusskapjos.

Pārdevējs Andris atzina – dienas beigās nekas daudz palicis pāri vairs nav: "Mēs jau daudz necērtam. Tagad pirktspēja tāda bēdīga." Neizpārdoto produkciju liek ledusskapī un no rīta atkal letē. "Gaļai jau ir realizācijas laiks. Nav bijuši gadījumi, ka kāds nestu atpakaļ un teiktu – veca gaļa! Mēs te jau 33 gadus, savi klienti. Neko sliktu nevienam nedodam," uzsver Andris.

Pārdevēja Drosma skaidroja, ka skaldītai gaļai derīguma termiņš ir četras dienas, atvestam kautķermenim – 10 dienu.

"Pārstrādei neaiziet nekas. Vienīgi, ja kaut kas paliek, tad – patversmes suņiem. Mēs dienas beigās dodam lētāk un pārdodam visu," viņa pastāstīja.

Pārdevēja Jolanta akcentēja, ka realizācijas termiņus pārbauda speciālisti, izlaižot gaļu no kautuves Latgalē, gan arī tirgus pārstāvji: "Skatās realizācijas lapiņas, kaušanas datumu, termiņu, viss ir uz lapiņas norādīts."

Ja tomēr nācies saskarties ar nekvalitatīvu produkciju, pircējam jāvēršas pie pārdevēja vai ekspertiem Centrāltirgus administrācijā. Tāpat sūdzību var iesniegt PVD. Par pārkāpumiem, ja tādi tiek konstatēti, sodu saņem pārdevējs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti