Aktuāli

Valsts kontrole atkal rāj ministrijas un pašvaldības

Aktuāli

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas informatīvā akcija "Pārtrauc klusēšanu!"

Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Anda Ķīvīte par HIV izplatību Latvijā

HIV inficēto skaits Latvijā varētu būt par trešdaļu lielāks, nekā uzrāda oficiālie dati

Patiesais cilvēku skaits, kas ir inficēti ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV), Latvijā varētu būt par trešdaļu lielāks nekā oficiālie dati, intervijā Latvijas Radio teica Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Anda Ķīvīte.

Piektdien, 19. oktobrī, RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā notiks projekta Eiropas pētījums par HIV matemātisko modelēšanu un HIV testēšanas aktivitāšu izmēģinājumiem riska grupās (HERMETIC) noslēguma seminārs. Ar pētījuma laikā iegūto rezultātu palīdzību ir iespējams veikt patiesās aplēses par HIV inficēto cilvēku skaitu Latvijā, jo daudzi, kuriem nav īpašu sūdzību par savu veselību, nezina, ka ir saslimuši ar šo slimību, stāstīja Ķīvīte.

"Zinātnieki mēģina veikt aprēķinus un saprast, cik mums tādu, kas ir nediagnosticēti. [Datu] ticamība ir diezgan augsta. Par pamatu tiek ņemts katras valsts personu reģistrs, fakts, kādā stāvoklī viņi ir atradušies diagnosticēšanas brīdī. Tiek rēķināts, cik ātri infekcija izplatās," pauda Ķīvīte.

Viens no galvenajiem zinātnieku secinājumiem ir tāds, ka Latvijā patiesais ar HIV inficēto skaits varētu būt par trešdaļu lielāks, nekā to uzrāda oficiālie dati.

"Saskaņā ar HIV pacientu reģistru, uz šā gada 1. jūliju Latvijā dzīvoja 5,5 tūkstoši inficēto. Mūsu aprēķini liecina, ka patiesais skaits varētu būt par trešdaļu - 1,8 tūkstošiem - lielāks," uzsvēra Ķīvīte. 

Pētnieki arī secinājuši, ka Latvijā tieši sieviešu vidū ir augsts ar HIV inficēto personu skaits. "Vīriešiem riskantā uzvedība ir tipiskāka, taču mums ir augsts inficēto sieviešu skaits," skaidroja docente.

No šā gada 1. oktobra HIV pacientus sāks ārstēt uzreiz, kā diagnoze uzstādīta, nevis, kā tas bijis līdz šim – tikai tad, kad cilvēks jau ir ļoti slims. Tā pirmdien pēc tikšanās ar HIV un AIDS pacientu atbalsta biedrībām pavēstīja veselības ministre Anda Čakša. Līdz ar to Latvija vairs nebūs vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur HIV pacientu ārstēšanu uzsāk novēloti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti