Pagājušajā gadā Valsts izglītības attīstības aģentūra apstiprinājusi Erasmus+ projektus skolu, profesionālās, pieaugušo un augstākās izglītības sektorā ar kopējo finansējumu vairāk nekā 26 miljoni eiro. Lielākā daļa no šīs summas ir Eiropas Komisijas finansējums (25,31 miljonu eiro apmērā), savukārt vairāk nekā viens miljons eiro (1,15 miljoni eiro) ir no valsts budžeta.
Valsts izglītības attīstības aģentūras Erasmus+ programmas departamenta direktore Zane Gailīte stāsta, ka pagājušais gads bijis atgūšanās gads, jo pandēmijas ierobežojumi mobilitātes programmas pamatīgi ietekmēja.
"2022. gads bija tāds tā kā uzrāviens mobilitāšu ziņā visās Erasmus programmas dalībvalstīs. Tika īstenotas vairākas mobilitātes, kuras tika atliktas no šiem pandēmijas gadiem, plus jaunās apstiprinātās.
Protams, bija daļa mobilitāšu, kas palika arī neīstenotas, vai tās tika aizvietotas ar virtuālām. Bet lielu daļu izdevās glābt ar projektu pagarinājumiem, tāpēc tā intensitāte šobrīd ir tik ļoti augsta," sacīja Gailīte.
Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes students Gatis Saknītis savā piektajā studiju gadā devās Erasmus programmā, lai 2021./2022. mācību gadu studētu Ļubļanā, Slovēnijā.
"Es jau biju pieteicies vienu gadu iepriekš Erasmusā uz Stambulu, bet kovida dēļ atcēlās mana mobilitāte. Tad es pieteicos vēl vienu reizi uz nākamo gadu. Tiku uz Ļubļanu Slovēnijā. Protams, ka kovids nekur tur nepazuda, bet lekcijas un nodarbības mums notika.
Mums vienkārši visiem vajadzēja būt ar respiratoriem. Bet tādā ziņā, kā Latvijā tajā laikā bija, kā es no kolēģiem dzirdēju, ka principā viss notika Zoomā, man tikmēr viss notika klātienē," pauda Saknītis.
Arī Latvijas Universitātes Mobilitātes nodaļas vadītāja Sintija Maculeviča norāda, ka iepriekšējie gadi bija pandēmijas izaicinājumu pilni, taču pērn studentu interese par mācībām ārzemēs palielinājās.
"Pirmajā semestrī studenti bija bažīgāki, piesardzīgāki, domājot, vai atkal nebūs kārtējais Covid-19 vilnis un nebūs jāpārtrauc studijas. Bet
kopumā mēs esam tajā pašā "izbraucošo" mobilitāšu skaitā kā pirms Covid-19. Līdz ar to studenti joprojām ir ieinteresēti doties studēt uz ārzemēm," sacīja Maculeviča.
Šobrīd viens no izaicinājumiem ir motivēt studentus doties projektā, jo tie, kuri paralēli studijām strādā, satraucas, vai atgriežoties būs darbs. Taču programmas piedāvā arī finansiālu atbalstu, norādīja Latvijas Universitātes pārstāve.
Šogad Erasmus programma piedāvā jaunumu. Mobilitātes programmām var pieteikties arī sporta jomā. Neprofesionālo un tautas sporta organizāciju treneri un sportisti varēs braukt pieredzes apmaiņā uz ārzemēm.
Šogad visos izglītības sektoros kopā apstiprināti 224 mobilitātes projekti, kuros deviņi ar pusi tūkstoši pārstāvju no dažādiem izglītības sektoriem dosies gūt zināšanas un pieredzi ārvalstīs.