E-veselībai joprojām nav pieslēgušās astoņas ģimenes ārstu prakses

Kā pagāja pirmā diena, obligātā kārtā lietojot e-veselības sistēmu, vairāki Latvijas Radio aptaujātie ģimenes ārsti atbild ar vienu vārdu – „grūti,” jo sistēmā bijuši arī ilgstoši tehniski traucējumi. Bet ne visi ģimenes ārsti vispār ir šajā obligātajā valsts sistēmā - līdz vakardienas vēlai pēcpusdienai astoņas prakses nebija pietiekušās, lai pieslēgtos e-veselības sistēmas lietošanai.  

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Linda Freimane sacīja, ka turpina ienākt parakstīšanai līgumi un lietotāju pieteikumi darbam, bet sistēmai nav pieslēgtas vēl astoņas prakses, jo nav saņemti pieteikumi, bet teritoriālās nodaļas strādā, lai šie ārsti pieslēgtos un sāktu lietot sistēmu.

Taču, kas notiek šajās astoņās praksēs – vai tās vēl var izrakstīt darbnespējas lapas un receptes papīra formā, Nacionālajā veselības dienestā neatbild skaidri, vien saka, ka ar šīm praksēm šobrīd runājot.

Latvijas Radio noskaidroja, ka šie ārsti saka, ka receptes rakstot papīra formā. Dienests arī atgādina, ka tehnisku traucējumu gadījumā pacientiem joprojām tiek nodrošināta iespēja saņemt zāļu receptes un darbnespējas lapas papīra formātā.

No pirmdienas visas valsts kompensējamo zāļu receptes un darbnespējas lapas jāizraksta tikai elektroniski, nevis papīra formā, izņemot gadījumus, kad to nav iespējams izdarīt tehnisku iemeslu dēļ.

„Informējam, ka e-veselības sistēmā šobrīd tiek veikti tehniski uzlabojumi, līdz ar to ir iespējami sistēmas darbības pārtraukumi. Sistēmas darbību plānots atjaunot tuvāko stundu laikā.”  Šādus vārdus, otrdien zvanot uz Nacionālā veselības dienesta atbalsta tālruni, dzirdēja ne viens vien ārsts.

Ģimenes ārsti no Rīgas, Dagdas un Liepājas Latvijas Radio atzina, ka pirmā obligātā diena e-veselības vidē pagāja grūti, kādai ārstei vienas receptes ievadīšana un darbnespējas lapas noformēšana prasīja stundu, citā praksē stundas laikā sistēmai vispār nevarēja pieslēgties, vēl kāda ārste stāstīja, ka viņai nāksies slimības lapu izrakstīt nākamajā dienā, “ar īpašu paskaidrojumu, jo nav labi izrakstīt slimības lapu ar atpakaļejošo datumu”.

Savukārt cits ārsts atzina, ka sistēmu nelieto un sāks to darīt tikai tad, kad sistēma strādās. 

Tāpat arī atsevišķi ģimenes ārsti stāstīja, ka ļoti grūti bija problēmu situācijās sazvanīt Nacionālā veselības dienesta atbalsta tālruni. Latvijas Radio ap pulksten četriem pēcpusdienā to sazvanīja, gaidot pie telefona aptuveni četras minūtes.

Nacionālais veselības dienests atzina, ka “novēroti īslaicīgi sistēmas darbības traucējumi”. Dienests šobrīd strādājot pie jautājuma, kā uzlabot sistēmas darbību.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti