Dzīvnieku īpašniekus aicina aktīvāk ziņot par vilku uzbrukumiem

Šogad Valsts meža dienests (VMD) saņēmis 11 ziņojumus par vilku uzbrukumiem, kuros cietuši gan mājlopi, gan mājdzīvnieki, tāpēc aicina dzīvnieku īpašniekus aktīvāk ziņot par vilku uzbrukumiem.

VMD šī gada laikā saņēmis 11 ziņojumus par vilku uzbrukumiem, kuros nogalinātas 16 un savainotas 11 aitas, kā arī noplēsts viens teļš, četri suņi un pieci staltbrieži briežu dārza teritorijā. Pagājušajā gadā šajā laika posmā VMD arī tika reģistrēti 11 vilku uzbrukumi, kuros bija nogalinātas 33 aitas, savainotas 8 aitas un viena kaza.

VMD informēja, ka vilku populācijas stāvoklis Latvijā ir stabils un tam ir tendence pieaugt. To uzbrukumu skaits mājlopiem esot palicis pērnā gada līmenī.

Par lielo plēsēju uzbrukumiem ne vienmēr tiek ziņots VMD, jo Latvijā plēsēju izraisītos zaudējumus nekompensē,

tomēr dienestā aicina iedzīvotājus aktīvāk ziņot par lielo plēsēju uzbrukumiem un veikt preventīvus pasākumus pret tiem.

"Uzbrukums, par kuru ticis ziņots, tiek oficiāli atzīts par notikušu, un kalpo par pamatu lielo plēsēju nomedīšanas apjoma noteikšanai. VMD par plēsēju uzbrukumiem aicina ziņot pēc iespējas savlaicīgāk, lai VMD speciālists varētu operatīvi ierasties notikuma vietā, izdarīt slēdzienu, sastādīt oficiālu aktu un paņemt plēsēja DNS paraugu tālākai analīzei," pauda dienestā.

Vāc datus par vilku un lūšu izplatību

Vienlaikus arī šogad VMD turpina vākt informāciju par vilku un lūšu izplatību, izmantojot mūsdienām atbilstošas neinvazīvas tehnoloģijas. Šajā procesā VMD aicina iesaistīties medniekus un citus interesentus, lūdzot iesūtīt fotogrāfijas, kurās fiksētas vilku un lūšu klātbūtnes pazīmes medību platībās, un to GPS koordinātes.

"Pamanot medību platībās vilka vai lūša pēdas, ekskrementus vai noplēstu dzīvnieku, tas  jānofotografē. Pēdas nospiedumam jāpievieno objekts, kas ļauj spriest par pēdas izmēru, piemēram, lineāls, zīmulis, šķiltavas u.tml," skaidroja VMD.

Kas jāņem vērā, sūtot fotogrāfiju

Īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai informācijā par fotogrāfiju (foto faila rekvizītos) fiksētos notikuma vietas GPS koordinātes. Šim nolūkam pirms foto uzņemšanas jāaktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkcija, un nedaudz jānogaida, citādi GPS koordinātes var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi.

VMD skaidroja, ka, uzņemot foto ar viedtālruni, lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju. "Android" viedtelefonos fotografēšanai ir ērti izmantojama lietotne "NoteCam", kas vizuāli uzrāda fotografēšanas vietas koordinātes telefona ekrānā.

Fotogrāfijas, nemainot failu izmērus un oriģinālos nosaukumus, jāsūta uz VMD e-pasta adresēm [email protected] vai [email protected] Ja GPS koordinātes foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pasta vēstulē arī citādā veidā. Tāpat VMD lūdz nepārsūtīt fotogrāfijas caur lietotni "WhatsApp", jo šādi zūd faila rekvizītos esošās koordinātes.

VMD gaidīs arī informāciju par vilku un lūšu novērojumiem no automātiskajām meža fotokamerām ar pievienotu novērojuma laiku un GPS koordinātēm. Šī informācija tiks izmantota tikai lielo plēsēju populāciju stāvokļa novērtēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt