Divu padomju pieminekļu demontāža Daugavpilī izmaksājusi 40 780 eiro; darbu veicēju neatklāj

Divu padomju režīmu slavinošo pieminekļu demontāža Daugavpilī izmaksājusi 40 779,89 eiro, liecina Daugavpils pilsētas pašvaldības trešdien vakarā publiskotā informācija. Tiesa, darbu veicēju pašvaldība neatklāj, norādot, ka tā ir ierobežotas pieejamības informācija. 

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš
00:00 / 00:22
Lejuplādēt

"Demontāžas izmaksas, izpildot likuma prasības, sastādīja 40 700 eiro, 50% no kuriem segs valsts, bet otrus 50% izmaksā no pašvaldības vai arī valsts budžeta. Tas būs atkarīgs no Satversmes tiesas lēmuma tiesvedībā, kuru Daugavpils pilsētas dome iniciēja par konkrētā likuma neatbilstību Satversmei," sacīja Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa").

Demontāžas darbu veicējs izraudzīts, nepiemērojot publisko iepirkumu prasības. Būvuzņēmējam ir noteikts ierobežotas pieejamības informācijas statuss, teikts pašvaldības paziņojumā.

Iepriekš pašvaldība par pieminekļu demontāžu izsludināja iepirkumu, kurā piedalījās divi uzņēmumi, piedāvājot darbus veikt par attiecīgi 81 008,40 eiro un 47 427 eiro (bez PVN). Taču pašvaldība nepieciešamo finansējumu 57 386,67 eiro (ar PVN) apmērā nepiešķīra, sakot, ka budžetā tam naudas nav.

KONTEKSTS:

Naktī uz pirmdienu, 31. oktobri, Daugavpilī demontēti abi ar likumu par nojaucamiem atzītie totalitāro režīmu slavinošie pieminekļi, kas svētdienas vēlā vakarā Daugavpilī bijušajā Slavas skvērā izraisīja nemierus. Tā rezultātā 37 personas aizturētas un vienai sākts kriminālprocess.

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Daugavpils pretojās, iesniedzot pieteikumu Satversmes tiesā. Savukārt VARAM norādīja, ka vērtē iespēju par domes atlaišanu tās vadītāja bezdarbības dēļ. Daugavpils vienīgā nebija iesniegusi grafiku divu pieminekļu nojaukšanai.

Daugavpils dome jūnija beigās vērsās Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus – pieminekli Slavas skvērā un pie 18. novembra un Vasarnīcu ielas krustojuma. Taču Satversmes tiesa lēma neierosināt lietu saistībā ar šo sūdzību. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vērtēja domes atlaišanu, tomēr saņēma plānu no pašvaldības. Daugavpils dome septembra beigās tiesā iesniedza atkārtotu prasību. Tiesa pagarinājusi izskatīšanas termiņu līdz 26. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti