Dienas ziņas

Aicina ziņot par nelegāliem gaisa vadiem Rīgā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Daugavpils pretojas demontāžai

Daugavpils dome atkal Satversmes tiesā apstrīd padomju režīmu slavinošu objektu demontāžu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Daugavpils dome aizvien pretojas tam, ka ir jānojauc padomju režīmu slavinošie objekti. Pašvaldība atkal iesniegusi prasību Satversmes tiesā, apstrīdot valdības lēmumu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šādu soli nebija gaidījusi un turpina draudēt, ka būs jāatbild. Bet tieši kāda rīcība sekos, pagaidām nav skaidrs.

Daugavpils dome atkārtoti vērsusies Satversmes tiesā, jo, viņuprāt, likums par padomju režīmu slavinošu objektu demontāžu neatbilst Satversmei. Tiesa jau nesen, 14. septembrī, lēma Daugavpils domes prasību neskatīt.

Tagad Daugavpils mērs Andrejs Elkniņš ("Saskaņa") turpina cīņu pret demontāžu, norādot arī uz finansējuma nepietiekamo apjomu. "Saeima nav paredzējusi tam finansējumu, nosakot par pienākumu finansēt no pašvaldības budžeta," norādīja Elksniņš.

Pašlaik Daugavpils domes ziedojumu kontā šim mērķim ir saņemti 665,86 eiro, norādīja pašvaldībā.

Jāpiebilst, ka citas pašvaldības, kurām jāpilda likums, ir spējušas rīkoties likuma ietvaros.

Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šodien par šādu Daugavpils lēmumu bija pārsteigta un praktiski nebija gatava atbildei. Ministra Artūra Toma Pleša ("Attīstībai/Par!") paziņojumā vien minēts: "Par padomju režīmu slavinošu pieminekļu demontāžas likuma nepildīšanu būs jāatbild."

Arī VARAM parlamentārais sekretārs Gatis Zamurs ("Attīstībai/Par!") atbildēja līdzīgi: "Mums ir pārliecība, ka lielus panākumus viņš negūs Satversmes tiesā, to jau ir pierādījuši iepriekšējie daži gadījumi."

Šobrīd VARAM vēl nebija gatava sniegt konkrētus ierosinājumus, kā tiks risināta situācija. Par mēra atstādināšanu šobrīd diskusijas nenotiekot, un tas varētu būt galējs risinājums. Ministrija apstiprināja, ka Satversmes tiesas lēmumu negaidīs un rīkosies ātrāk, lai panāktu likumā noteiktās prasības demontēt pieminekļus arī Daugavpilī.

"Ja Daugavpils kā pašvaldība nespēj risināt savus jautājumus, tad ir jāmeklē citi veidi, kā viņiem to darīt, un pašvaldībai tādi ir pieejami. Visas pašvaldības to var izdarīt. Es neredzu iemeslus, kā viena pašvaldība Latvijā var attaisnoties jebkādā veidā par to, ka to izdarīt nav iespējams," sacīja Zamurs.

Likums paredz, ka padomju režīmu slavinošie objekti jānojauc līdz 15. novembrim. Daugavpils, nesteidzot pildīt likumā noteikto, šobrīd nevar 100% garantēt, ka minētajā laikā demontāža notiks.

Joprojām neviens kandidāts nav pieteicies veikt būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādi. Domes Centralizēto iepirkumu nodaļā informēja, ka pašlaik ir izsludināts jau trešais iepirkums.

Ātri vien uz Daugavpils domes rīcību reaģējis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"), norādot: "Ja Daugavpils pašvaldība nevar vai negrib īstenot likumu par padomju okupācijas pieminekļu demontāžu, tad lēmums jāpieņem un jāīsteno valsts varai, pārējos jautājumus risinot likumā noteiktā kārtībā."

Kāda būs Daugavpils pašvaldības rīcība gadījumā, ja Satversmes tiesa noraidīs tās pieteikumu? Elksniņš pauda, ka neesot jābūt zīlniekiem, lai spriestu, kas notiks tālāk. Vienlaikus Daugavpils rīcības plāns ministrijā ir iesniegts.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.

Rīgā, Uzvaras parkā, būvlaukumu tur esošā pieminekļa demontāžai sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.

Savukārt Daugavpils dome vērsās Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus. Taču Satversmes tiesa lēma neierosināt lietu saistībā ar šo sūdzību. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vērtē domes atlaišanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti