Depozīta sistēmā no jūnija iekļaus arī sīrupa un kokteiļu pudeles

Papildinās depozīta nododamo iepakojuma klāstu ar sīrupu un noteiktiem alkoholisko dzērienu iepakojumiem. To nosaka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotie un valdība apstiprinātie Depozīta sistēmas darbības noteikumu grozījumi, informēja ministrija.

Pašlaik depozīta sistēmā var nodot karbonizēto un nekarbonizēto bezalkoholisko dzērienu, alus un citu fermentēto produktu ar alkohola saturu līdz 6% plastmasas (PET), skārdeņu vai stikla iepakojumus.

Taču no 2023. gada jūnija depozīta sistēmā varēs nodot arī sīrupa un alkoholisko kokteiļu, kas veidoti uz spirta bāzes (ar alkohola saturu līdz 15%), stikla, plastmasas (PET) un skārdeņu iepakojumus, kā arī visu veidu alkoholiskos dzērienus plastmasas (PET) pudelēs vai skārdenēs.

Izmaiņu ieviešanai noteikts pārejas periods, kas paredz  ka minētos dzērienus gan ar speciālo norādi (marķējumu), gan bez tā var laist tirgū līdz 2023. gada 31. martam un darīt pieejamus tirgū līdz 2023. gada 30. jūnijam.  

Tāpat grozījumi paredz sadalīt atkārtoti lietojamu dzērienu iepakojumu atkarībā no pudeļu dizaina universālā un individuāla dizaina iepakojumos, attiecīgi precizējot depozīta iepakojuma apriti, lai iepakojums būtu atkārtoti uzpildāms. Precizēta arī depozīta sistēmas apsaimniekošanas maksas pārskatīšanas biežums, izslēdzot depozīta iepakojuma apsaimniekošanas maksas diferencēšanu pēc pieņemšanas daudzuma. Kā arī precizētas prasības attiecībā uz depozīta iepakojuma pieņemšanas laiku un depozīta iepakojuma pieņemšanas vietu faktisko atrašanos.

Tādējādi noteikts, ka veikals nodrošina depozīta iepakojuma pieņemšanu visās tirdzniecības vietās tirdzniecības vietas darba laikā. Bet gadījumos, ja depozīta iepakojuma pieņemšanas vieta neatrodas tieši tirdzniecības vietā vai tā nav viegli atrodama, komersants izvieto norādi uz depozīta pieņemšanas punktu. Tāpat papildinātas prasības attiecībā uz  kupona izmantošanu, nosakot, ka

kuponu kā maksāšanas līdzekli drīkst izmantot ne ilgāk par vienu gadu pēc izsniegšanas datuma. 

Depozīta sistēmas operatoram dotas tiesības nepiemērot depozīta sistēmu nestandarta iepakojumam, piemēram, neslēgt līgumu par pudeli, kuru nevar pārstrādāt vai kuru taromāts neatpazītu. Tāpat arī noteikts  jauns mērķis depozīta iepakojuma pārstrādei un atkārtotai izmantošanai.  

KONTEKSTS:

2020. gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus, un tā sāka darboties 2022. gada februārī. Konkursā nolēma sistēma septiņu gadu periodā uzticēt SIA "Depozīta iepakojuma operators". Depozīta sistēmā var nodot tikai pudeles, kuras iegādātas no 1. februāra ar Latvijas depozīta sistēmas marķējumu.

Patlaban depozīta nodošanas punktos atgriežas ap 36% no apritē laistajiem depozīta iepakojumiem. Uzstādītais mērķis pirmajam gadam ir 70%. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti