Dienas ziņas

Eglītes nedrīkst cirst jaunaudzēs

Dienas ziņas

Mediķiem steidz nogādāt svētku maltītes

Skolēniem iespēja lemt par skolas budžeta izlietošanu

«Delnas» pilotprojektā skolēni veido projektus skolas dzīves uzlabošanai

Skolas sporta formas, daudzfunkcionāls atpūtas stūris un pufi, kuros atpūsties, – tās ir dažas idejas, kuras realizējuši skolēni sešās Latvijas skolās, piesaistot gan skolas, gan projekta konkursa finansējumu. Bet, lai šīs idejas realizētos, jauniešiem bija jāizstrādā projektu pieteikums, tas jāprezentē, lai pārējie skolas audzēkņi varētu balsot.  

Sešas Latvijas skolas piedalījās biedrības "Sabiedrība par atklātību – Delna" rīkotajā pilotprojektā, kura mērķis iesaistīt skolēnus līdzdalīgā budžeta veidošanā, tas nozīmē, ka skolēni paši varēja lemt, kur tiek izlietota daļa no skolas budžeta. Kurzemes reģionā šī iespēja tika Talsu Valsts ģimnāzijai. Šāds projekts Latvijā notika pirmo reizi.

“Mēs esam ļoti, ļoti pārsteigti un pozitīvi priecīgi par lielo atsaucību no skolām un arī par šo pozitīvo pieredzi, un mēs redzam, ka ļoti daudz citas skolas arī labprāt iesaistītos, tāpēc mēs šobrīd meklējam iespējas, kā turpināt un attīstīt projektu arī nākamajā gadā,” pastāstīja biedrības "Sabiedrība par atklātību – Delna" direktore Inese Tauriņa.

Lai sagatavotu projekta pieteikumu, skolēniem bija jāapgūst arī jaunas prasmes. Šī bija iespēja piedalīties lēmumu pieņemšanā skolā, sekot līdzi to izpildei un finansējuma izlietošanai. Tāpat jaunieši saņēma konsultācijas no Lietuvas un Vācijas ekspertiem.

“Vispirms mums bija jāizveido projekta pieteikums, kurā bija jāiekļauj aptuvenā tāme, mūsu projekta mērķis, kā mēs to realizēsim. Pēc tam bija šīs idejas video kampaņa jāveido. Mūsu klase nonāca pie secinājuma, ka mēs vēlētos uzsākt skolas parka atjaunošanu,” stāstīja Talsu Valsts ģimnāzijas 9.b klases audzēkne Līva Eglīte.

Ideju realizēšanai jaunieši varēja izlietot tūkstoti eiro, puse no projekta budžeta, bet puse skolas līdzfinansējums. Talsu Valsts ģimnāzijā tika izstrādāti divpadsmit pieteikumi, bet iekšējā balsojumā uzvarēja 9.b klases ideja par skolas alejas izgaismošanu.

“Mums tas ir ļoti liels projekts, un mums ir ļoti liels prieks, ka mēs kā klase varam ieguldīt skolas apkārtnē. Šis jau ir tāds spēriens maziņš uz priekšu, lai pašu skolu uzsfrišinātu, atdzīvinātu, lai pašiem skolēniem būtu jauki un forši,” atzina Talsu Valsts ģimnāzijas 9.b klases audzēknis Mikus Krastiņš.

Pārējās vienpadsmit Talsu Valsts ģimnāzistu idejas nekur nepazūd. Tās nonākušas pie skolas direktora, lai, plānojot budžetu, varētu ņemt vērā to, kas pašiem skolēniem ir visnepieciešamākais, un nākotnē, iespējams, realizētu vēl kādu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt