Panorāma

Zelenskis prasa ANO izveidot speciālu tribunālu Krievijai

Panorāma

Panorāma

Kriminālprocess par iespējamu cietsirdīgu apiešanos ar bērniem

Daugavpils ģimenes mājā «Pīlādzis» neizpratnē par direktores atlaišanu, vardarbīga bijusi viena audzinātāja

Kamēr policijā un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI) pārbaudes par notikumiem ģimenes mājā "Pīlādzis" Daugavpilī vēl turpinās, Daugavpils pašvaldība, šķiet, vainīgos jau atradusi.

Augusta sākumā VBTAI saņēma zvanu uz konsultatīvo tālruni. Zvanīja bērni, sūdzoties par to, ka, iespējams, ir pārkāptas viņu tiesības ģimenes mājā "Pīlādzis". Tā ir Daugavpils Sociālā dienesta šī gada sākumā izveidota vieta, kur bērni, kas agrāk dzīvoja bērnunamā, deinstitucionalizācijas gaitā pārcēlušies, lai dzīvotu ģimeniskai videi pietuvinātākos apstākļos. Inspekcijā sākta pārbaude, kas turpinās. Vasaras beigās iestādē sastapti 10 bērni, viņi bijuši atklāti un labvēlīgi noskaņoti, arī dzīves apstākļi esot uzteicami.

VBTAI galvenais inspektors Jurijs Livdāns pastāstīja: "Telpas ir izremontētas, katram bērnam ir atsevišķa guļamtelpa, viņiem ir telpas arī spēlēm, datori viņiem ir, televizori. Ir virtuves, bērni paši sev gatavo ēdienu. Ļoti, ļoti tāda maiga atmosfēra."

Vienlaikus sarunās ar bērniem saņemti signāli par iespējamu vardarbību. Vai noticis kriminālnoziegums, to tagad izmeklēs Valsts policija. Taču arī inspekcija darbu vēl turpinās, vērtējot, vai ir pamats arī pašiem sākt administratīvās lietvedības. Atsevišķos gadījumos bērni vardarbīgi izturējušies viens pret otru, atsevišķos – iesaistīts viens darbinieks.

Livdāns stāstīja: "Mūsu materiālos bērni liecinājuši, ka viena no audzinātājām ilgstoši pielietoja paņēmienus, kurus varētu likuma kontekstā traktēt kā emocionālo vardarbību pret bērniem."

Pārbaudes laikā šī audzinātāja gan "Pīlādzī" vairs nestrādāja, norādīja inspekcijā. Notikušajam, vēl pirms par to vispār uzzināja VBTAI, pašvaldībā jau bija atrasts cits vaininieks – Sociālā dienesta vadītāja Līvija Drozde.

Daugavpils domes Juridiskā departamenta vadītājs Ruslans Golovans pastāstīja: "Drozdes kundze nav nodrošinājusi pietiekošā līmenī kontroli savā pakļautībā esošajā struktūrvienībā, nav izveidojusi mehānismus, kā efektīvi kontrolēt un uzraudzīt konkrēti [ģimenes mājas] "Pīlādzis" darbu."

Savukārt Drozde uzsvēra: "Man tas bija pārsteigums. Es uzskatu, ka nekad nekādā veidā neesmu kavējusi kādas izmeklēšanas vai pārbaudes."

Sociālā dienesta vadītājas vietā jau atrasta pienākumu izpildītāja. Taču iestādē par to, kas tiek darīts, lai situāciju uzlabotu, neviens nestāsta.

Atstādinātā vadītāja gan atzīmēja, ka vienlaikus ar viņu vasarā darbu pārtraukt nācās arī ģimenes mājas vadītājai Solvitai Upeniecei. To apliecina arī "Pīlādzī" sastaptie.

Kāds pusaudzis pats sāka sarunu, paužot neizpratni: "Kāpēc atlaista direktore?" Viņaprāt, konflikts bijis starp vienu audzinātāju un iestādes iemītnieku.

Inspekcijā min, ka līdzšinējo vadītāju bērni raksturo kā uzticības personu un dēvējuši pat par mammu.

To apstiprināja arī Sociālā dienesta vadītāja. Viņa atzina, ka iespējams, bijušas problēmas ar nepieciešamās dokumentācijas uzturēšanu kārtībā un ar bērniem bijis jāstrādā, taču "Pīlādža" vadītāja pusgada laikā bija kļuvusi par bērnu uzticības personu.

Drozde stāstīja: "Es nedomāju, ka esam pasaules noziedznieki, kas nebūtu palīdzējuši atrisināt problēmas. Jā, viņi [bērni] ir delveraini, viņi ir dažādi, viņi varbūt nav tie sapņu bērni. Bet viņi ir bērni. Un, ja viņos ir kaut maza kripatiņa, ko var izvilt uz to labo, tad tas ir jādara."

VBTAI piebilda, ka valstī kopumā šogad aizdomās par pārkāpumiem izmeklētas apmēram 60 administratīvas lietas. Tiek piemēroti sodi, bet par atstādināšanu no darba lemj darba devējs, šajā gadījumā – Daugavpils pašvaldība.

KONTEKSTS:

Septembra vidū publiski kļuva zināms par aizdomām, ka Daugavpilī bērnu aprūpes iestādē – ģimenes mājā "Pīlādzis" – bāriņtiesa konstatējusi bērnu tiesību pārkāpumus. Iespējams, notikusi vardarbība pret bērniem un pašu bērnu starpā. VBTAI saskatījusi kriminālnozieguma pazīmes notikušajā. Vienā no gadījumiem tika saskatīts, ka bērns bijis ilgstoši gan fiziski, gan emocionāli iespaidots.

Saistībā ar notikušo aprūpes iestādē tika atstādināti divi darbinieki, kā arī atlaista Daugavpils Sociālā dienesta vadītāja Līvija Drozde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti