Daugavpilī sāk būvēt 14 miljonus eiro vērtu katlu māju

Daugavpilī sākti 14,1 miljonu eiro vērtas šķeldas katlumājas būvniecības darbi. Sarunas pašvaldībā par jaunas katlumājas būvniecību sākās jau pirms pieciem gadiem, bet vien pagājušā gada vasarā parakstīts līgums par katlumājas būvniecību. 

Daugavpilī sāk būvēt 14 miljonus eiro vērtu katlu mājuIvars Soikāns

  Viens no jaunās katlumājas celtniecības mērķiem ir daļēji pāriet uz atjaunojamajiem energoresursiem. Pašlaik pilsētā ir trīs siltumcentrāles, tajās visās siltumenerģijas ražošanā tiek izmantota dabasgāze. 

  Jauno katlumāju būvē starptautiska uzņēmumu apvienība „Filter/Axis”. Būvuzņēmēja pārstāvis Jānis Zaldenieks informēja, ka patlaban ir sākušies darbi. Katlumāja tiks uzbūvēta esošās siltumcentrāles teritorijā, tāpēc jāveic demontāžas darbi. 

  “Pašreiz ir uzsākti zemes darbi, atrakti divi rezervuāri, un tie tiek demontēti. Paralēli notiek arī mazuta un tvertnēs esošās piesārņotās masas utilizācija,” pastāstīja Zaldenieks.

  Jaunās katlumājas būvniecību plānots sākt jau marta otrajā pusē pēc mazuta saimniecības demontāžas. Lielākā daļa katlumājas būvniecībai nepieciešamo iekārtu rūpnīcās jau ir saražota un daļa ir piegādāta uz Daugavpili. 

  “Marta beigās plānojam sākt likt pamatus. Paralēli tiks veidotas arī dzelzsbetona konstrukcijas, pamati tehnoloģiskajai daļai. Maija beigās varētu sākties metāla konstrukciju montāža, bet jūlijā sendvičpaneļu un jumta montāža,” sacīja Zaldenieks.

  Jaunā katlumāja varētu sākt darboties nākamā gada sākumā.

  “Vispār celtniecības darbus mēs esam plānojuši pabeigt līdz gada beigām. Otra lieta būs katlu palaišana, ieregulēšana un nodošana ekspluatācijā. Tas aizņems vēl kādu laiku,” norādīja Zaldenieks.

  Pašvaldības uzņēmuma “Daugavpils siltumtīkli” valdes locekle Oļesja Duškeviča pavēstīja, ka pašlaik vairāk nekā pusi no patērējamās siltumenerģijas pilsēta iepērk no privātajiem uzņēmējiem, bet pēc jaunās katlumājas būvniecības uzņēmums varēs ražot siltumenerģiju patstāvīgi. 

  “Īstenībā uzņēmums gandrīz pilnībā varēs strādāt ar jaunajām iekārtām, kurām ir augsts lietderības koeficients. Uzņēmums varēs daļēji atteikties arī no fosilā kurināmā – gāzes – un pāriet uz šķeldu. Tas pozitīvi ietekmēs ne tikai vidi, bet, iespējams, arī siltumenerģijas tarifu, jo pie šādas ražošanas būs iespēja ne tikai noturēt, bet varbūt arī samazināt tarifu,” stāstīja Duškeviča.

  Pēdējā gadā Daugavpilī ir būtiski samazinājies siltumenerģijas tarifs, samazinājušies arī iedzīvotāju parādi par apkuri.

  “Beidzot parādu saistības ir samazinājušās. Pēdējos desmit gados lietotāju kopējais aktuālais parāds uzņēmumam ir bijis ap trim miljoniem eiro, bet pašlaik tie ir 2,6 miljoni eiro, kas tomēr ir mazāks skaitlis,” stāstīja Duškeviča. 

  “Daugavpils siltumtīkli” parakstījuši ar akciju sabiedrību “Latvijas gāze” jaunu kurināmā piegādes līgumu, kas ļaus vēl samazināt siltumapgādes tarifu.

  “Ir parakstīts līgums ar “Latvijas gāzi” un noteiktas gāzes cenas gan starp apkures, gan arī nākamajai apkures sezonai. No 1. maija Daugavpilī būs vēsturiski zemākais siltumtarifs pēdējos desmit gados – 42,3 eiro par megavatstundu, bet no 1. oktobra līdz gada beigām tie būs 42,7 eiro,” norādīja Duškeviča. 

  Jaunās šķeldas katlumājas būvniecība Daugavpilī izmaksās 14,1 miljonus eiro, no kuriem 5,3 miljoni eiro ir Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējums. Pārējā summa ir pašvaldības uzņēmuma “Daugavpils siltumtīkli” finansējums, kuru uzņēmums ir ieguvis, ņemot aizņēmumu Valsts kasē.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti