Daudziem Zilupes iedzīvotājiem televīzijas antenas joprojām pagrieztas uz Krievijas pusi

Zilupe ir pilsētiņa austrumu pierobežā, nepilnus desmit kilometrus no Krievijas robežas. Pēc pērnā gada statistikas datiem pilsētiņā reģistrēti 1372 iedzīvotāji, no tiem – 760 krievi, 372 latvieši, 130 baltkrievi, 35 poļi un 23 ukraiņi.

Pilsētā dzīvo pārsvarā pensionāri, jo jaunatne pēc vietējās vidusskolas beigšanas izvēlas dzīvot tuvāk iespējamām darba vietām. Pilsētas ielās uzrunātajiem iedzīvotājiem par Krievijas uzbrukumu Ukrainai viedokļi atšķiras.

Daudziem Zilupes iedzīvotājiem televīzijas antenas joprojām pagrieztas uz Krievijas pusi
00:00 / 05:22
Lejuplādēt

“Tā ir ļoti dziļa politika, kur tās saknes, es apmēram zinu, bet es negribu iedziļināties. Es domāju, priekš kam to karu vajadzēja? Ir taču citas metodes, kā attiecības varētu noregulēt. No katras situācijas ir vairākas izejas, ne tikai viena.”

“Es neattaisnoju ne Ukrainu, ne Krieviju. Es pat šajā karā vairāk vainoju Krieviju. Putins tā nedrīkstēja rīkoties, jo cieš jau parastie cilvēki. Es, kad lasu ziņas internetā un skatos video, mani pārņem šausmas.”

“Man kā sievietei, kā mātei ir ļoti grūti redzēt to, kas tagad notiek pasaulē. Taču analizēt situāciju ar Ukrainu un Krieviju es nevaru, jo agrāk varēja skatīties, kas notiek vienā pusē, tad kas – otrā, un tad izdarīt secinājumus. Bet tagad es nekādus secinājumus nevaru izdarīt.”

“Protams, ka sirds nemierīga, taču uz to jau lieta virzījās. Astoņus gadus tur Ukrainā šaudīja, vajadzēja jau sen atvienoties, ja viens otram nepatika. Tā noteikti ir “tīrīšanas” operācija, ko Krievija veic pret tiem, kas šāva uz Luhansku un Donbasu. Tagad es internetā izlasīju, ka Krievijas armija apšauda tikai militāros objektus.”

“Mums grūti spriest. No šejienes jau neko neredz, bet katram sava taisnība.”

“Protams, ka Krievijai ir taisnība. Žēl tikai vienkāršo cilvēku. Bēgļi ar maziem bērniem spiesti doties prom.”

“Labāk par to nerunāt. Vieni runā vienu, citi atkal citu. Bet es esmu neitrāla. Kā mūsu prāvests teica, tikai Dievs lai visu sakārto.”

Runājot par informatīvo telpu un to, kādā veidā zilupieši saņem ziņas par notiekošo pasaulē, tostarp arī karu Ukrainā, atklājas, ka daudzi informāciju iegūst no Krievijas informācijas avotiem – uz daudzu māju jumtiem izvietotas austrumu virzienā pagrieztas satelītantenas.

“Televizoru man ir ļoti nogurdinoši skatīties, man nepatīk. Klausos Latvijas Radio 1 programmu.”

“''Doma laukumu'' klausos. Latvijas Televīziju 7. kanāls rāda.”

“Pārsvarā skatāmies ziņas. Klausos arī Latvijas Radio 4, ''Doma laukumu''. Mans tēvs bija divos karos, un viņš vienmēr teica, ka jānoklausās, ko saka vieni, tad, ko saka otri, un tad to informāciju jādala uz pusēm. Tāpēc, ka patiesības nav ne vieniem, ne otriem.”

“Skatos gan Krievijas pirmo kanālu, gan Baltkrievijas kanālus. Radio klausos retāk, pārsvarā ''Doma laukumu''.”

“Man nav televizora. Klausos Latgales Radio. Vakar bīskaps tur runāja. Es pārkrustījos, nevar tā runāt – labāk klusēt.”

“Es lietoju internetu un skatos arī Krievijas televīziju. Es ticu tam, ko rāda RTR. Radio nav nevienas pārraides, kas man būtu interesanta. Tikai dažreiz ''Doma laukumu'' paklausos. Bet televīzija tikai Krievijas.”

“Televīzijas man nav nekādas. Filmas skatos internetā, bet radio klausās mana mamma. Tikai Latvijas Radio.”

Zilupē uzrunāto iedzīvotāju domas dalās arī attiecībā uz to, kā pierobežu var ietekmēt karojošais kaimiņš – Krievija. Vienus Krievijas tuvums neuztrauc, citi gan baidās, ka karš starp divām valstīm var pāraugt daudz draudošākā un vērienīgākā bruņotā konfliktā, kur var tikt iesaistīta arī Latvija.

Jāpārtrauc karš un jānāk uz pārrunām, jāvienojas. Gan vieniem, gan otriem.”

“Kas mūs var uztraukt? Mums neviens neuzbrūk, mēs arī nevienam neuzbrūkam. Pie tam no mums jau nekas nav atkarīgs.”

“Mani uztrauc tas, ka Krievijai var sākt uzbrukt; ja Krieviju neaiztiks, mums baidīties nav no kā. Mums jau Krievija neuzbruks.”

“Putins brīdināja, ja Krievijai neizdosies uzvarēt Ukrainu, tiks izmantoti atomieroči. Protams, ka tas biedē. No šodienas es esmu palikusi bez darba. Es strādāju uzņēmumā, kur alkoholam, kas nāca no Francijas, Vācijas uz Krieviju, mēs skenējām akcīzes markas. Viss – tagad sankciju dēļ firma ciet. Iešu bezdarbniekos.”

Līdzīgi kā citviet, arī Zilupē vietējie satraukti, ka veikalu plauktos nav sāls, satraukums ir arī par to, vai Krievijai piemērotās sankcijas neietekmēs, piemēram, kaimiņvalsts pensiju saņēmējus un vai nepalielināsies jau tā augstais bezdarba līmenis pierobežā, ja tiks slēgti ar Krieviju saistītie uzņēmumi.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 21. februārī atzina Doneckas un Luhanskas "tautas republiku" neatkarību no Ukrainas. Putins piedraudēja Ukrainai, pieprasot, lai Ukraina nekavējoties pārtrauc karadarbību pret separātistiem, "pretējā gadījumā visa atbildība par iespējamo asinsizliešanas turpināšanu pilnībā būs uz Ukrainā valdošā režīma sirdsapziņas".

Taču 24. februārī Putins paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus". Tas no demokrātiskās pasaules izsauca vēl lielāku nosodījumu un nākamos sankciju soļus pret Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt