Sadaļas Sadaļas

Covid-19 pandēmijas laikā krasi pieaudzis pieprasījums pēc psihoterapeita pakalpojumiem

Covid-19 pandēmija pamatīgi palielinājusi pieprasījumu pēc psihoterapeita pakalpojumiem. Speciālisti ir pārliecināti – sekas uz psihisko veselību un lielais speciālistu pieprasījums pastāvēs vēl ilgi pēc pandēmijas beigām, un tādēļ ir jādomā par šo speciālistu sagatavošanu lielākā skaitā. 

Pandēmijas laikā krasi pieaudzis pieprasījums pēc psihoterapeita pakalpojumiemKristaps Feldmanis

Psihoterapeits bijis pieprasīts vienmēr, un rindas mazas nav bijušas nekad, taču pandēmija tās tikai palielinājusi. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU)  Psihosomātikas un psihoterapijas klīnikā arī pirms pandēmijas rindas bijušas – jāgaida bijis aptuveni pusgada garumā, taču Covid-19 krīze situāciju pasliktinājusi. Tagad pie speciālista jāgaida vidēji no 8 mēnešiem līdz pat gadam. Klīnikas izpilddirektors Kaspars Ozols, skaidrojot šī brīža situāciju, aicina atbildīgās institūcijas meklēt risinājumu.

Viņš sacīja: “Es domāju, ka īstermiņā atrast risinājumu būs grūti. Tas vairāk ir Veselības ministrijas virzienā. Ņemot vērā šo situāciju un to, ka tas nebeigsies ar epidēmijas uzvarēšanu,  psihiskās veselības uzlabošana noritēs vairākus gadus pēc tam. Būtu aicinājums meklēt  finansējumu droši vien apmaksātu rezidentu vietām, lai būtu iespēja arī speciālistu skaitu kāpināt nākotnē.”

Ozols skaidroja, ka, tiekoties gan ar Veselības ministriju (VM), gan Saeimu, jautājums par speciālistu trūkumu vienmēr ticis aktualizēts, un Ozols atzinīgi vērtē VM panākto finansējumu, lai 2021./2022. studiju gadā atvēlētu divas rezidentūras vietas psihoterapijā. 

Tomēr tās vajadzētu vēl vairāk, tam piekrīt arī Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācijas prezidente Gunta Andžāne: “Par ilgajām, garajām rindām – diemžēl jāsaka, ka tā ir šī brīža realitāte un ārsts psihoterapeits pats ir sava darba jeb ārstēšanas instruments, līdz ar to mums ir svarīgi domāt arī par savu mentālo veselību, par savu līdzsvaru, cik mēs strādājam un cik mēs atvēlam laiku savai veselībai. Viena no rūpēm varētu būt valsts apmaksātas vietas rezidentūrai, ka ārsti, saņemot savus ārstu diplomus, var mācīties psihoterapiju rezidentūrā, kas ir valsts apmaksāta, līdz ar to pēctecīgi nodrošinot darbu valsts iestādēs un valsts apmaksātā psihoterapijā. Un otra lieta būtu atvieglojums gan pacientiem, gan ārstiem, ka ir nodrošināta valsts apmaksāta psihoterapeita vizīte.”

Lai gan psihoterapeitu skaitu audzē vien divas šogad atvēlētās rezidentūras vietas, kas pēc speciālistu domām ir par maz, lielākiem soļiem ārstu pieejamību vairo no maija ar ģimenes ārsta nosūtījumu pieejamās valsts apmaksātās klīniskā vai veselības psihologa konsultācijas. Tādēļ tagad tiek meklēti speciālisti, kuri būtu gatavi šādu pakalpojumu sniegt. 

VM veselības aprūpes organizācijas nodaļas vecākā eksperte Ieva Melišus norādīja: “Ņemot vērā, ka arī tagad šie pakalpojumi ir limitēti pieejami par maksu, tad skaidrs, ka arī tagad maijā, kad tas ir valsts apmaksāts pakalpojums un arī vēl klāt Covid pandēmijas konteksts – tas pieprasījums būs liels. Tāpēc mēs aicinām arī visus aktīvi pieteikties, lai mums tiešām ir liels pakalpojumu sniedzēju skaits. Lai tās rindas būtu maksimāli mazas. Protams, ka tā ir mūsu kopējā interese un vēlme.”

Tikmēr VM Nozares cilvēkresursu attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Kļaviņa informēja, ka Pasaules Bankas standarti paredz divus speciālistus uz 100 000 iedzīvotāju, kas nozīmē, ka valstī rekomendētais šo ārstu skaits būtu 40. Šobrīd rezidentūrā mācās 16 psihoterapeiti un kopā valstī sertifikāts ir 74 speciālistiem. Tātad krietni vairāk, tomēr realitātē nozare vēl aizvien jūt lielu speciālistu trūkumu.

KONTEKSTS:

Veselības ministrijai piešķirti 7 miljoni eiro jaunu psihiskās veselības aprūpes pasākumu ieviešanai, lai samazinātu ilglaicīgu negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, ko rada Covid-19 pandēmija. Latvijas Radio "Atvērtie faili" jau iepriekš analizēja ministrijas plānus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt