Kultūras ziņas

Rudenī Rīgā būs balle

Kultūras ziņas

Valmiera gatavojas vasaras teātra festivālam

Rīgas cirkam piešķir papildu finansējumu

Cirkam papildus piešķir vairāk nekā 263 000 eiro

Ēkas fasādes nostiprināšanai, padziļinātai ēkas tehniskajai apsekošanai un saistību segšanai valdība Rīgas cirkam otrdien, 26.jūlijā, piešķīra vairāk nekā 263 000 eiro, vēsta Kultūras ministrija.

No valsts budžetā līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem vairāk nekā 188 000 eiro ir paredzēti ēkas fasādes sienas nostiprināšanai, vairāk nekā 44 600 - padziļinātai ēkas tehniskajai apsekošanai un vairāk nekā 30 200 paredzēti saistību segšanai par neīstenoto cirka programmu "Tropu fantāzija".

Plānots, ka cirka ēkas fasādes nostiprinās līdz 1.decembrim. Iepirkuma konkurss par fasādes remontu netiks rīkots, jo īso termiņu dēļ situācijai piemērojams ārkārtas statuss.

“Fasādes iekštelpu grīda, tā tiek atsegta, tur būs speciāli pāļu darbi, tiks palielināta nestspēja. Jo pamatiemesls, kāpēc fasāde ir zaudējusi savu formu un noturību, ir tas, ka grunts nestspēja bijusi par zemu un tā faktiski iegrimusi un mazliet sašķiebusies,” skaidro KM Investīciju un projektu nodaļas vadītājs Indriķis Builis.

Tieši Rīgas cirka ēkas fasādes stāvoklis bija galvenais iemesls, kādēļ Būvniecības valsts kontroles birojs gada sākumā lēma pārtraukt cirka ēkas ekspluatāciju. Pēc biroja pieprasījuma sabiedriskā transporta vadu atsaites no cirka fasādes jau ir atvienotas, un fasādes stiprināšanas darbus plānots paveikt līdz decembrim.

Pēc tam plānota arī vispārēja ēkas tehniskā izpēte un, atbilstoši tās rezultātiem nepieciešamie remontdarbi, kas varētu aizņemt vairākus gadus.

Pēc cirka ēkas slēgšanas veikta arī manēžas tribīņu slogošana. “Tika sakrauti te akmeņi, noslodzēti, jo bija bažas par to, ka šīs tribīnes nespēj turēt skatītāju slodzi. Un šie pārbaužu rezultāti būs augusta beigās, kā līgumā paredzēts,” norāda Bulis.

Par tālākiem remontdarbiem tiks lemts pēc ēkas tehniskās izpētes. “Tas, visticamāk ir trīs, četru gadu griezums, tāda ir tā realitāte. Mēs neizslēdzam iespēju, ka decembrī, kad būs pabeigti fasādes stiprināšanas darbi, BVKB veiks atkārtotu apsekošanu,” piebilst Bulis.

Kultūras ministrija pieļauj – pēc fasādes nostiprināšanas Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) varētu arī mainīt lēmumu par ēkas ekspluatācijas aizliegumu.

"Šobrīd, piemēram, turpinās tribīņu slogošana: katrā sēdeklī 110 kilogrami, tur divas nedēļas, skatās, kas ar tribīnēm notiek. Pagājušajā gadā RTU veica kupola slogošanu, tad mēs veicām ēkas 3D skenēšanu, lai redzētu, vai ir kādas novirzes. Pagaidām, izņemot, ko Būvniecības valsts kontroles birojs arī pamatoti norādīja par fasādes slīdēšanu dūņu slāņa dēļ, nekādus lielus konstrukciju nestspējas bojājumus mēs neesam atklājuši," skaidro ministrijas valsts sekretārs Sandis Voldiņš.

Gaidāmo remontdarbu izmaksas atkarīgas arī no cirka attīstības koncepcijas, ko šobrīd uzdots sagatavot cirka vadībai.

“Ja cirks turpina darbību, un tas viss uz to virzās, ka savvaļas dzīvnieki netiks izmantoti, rēķiniet, ka viss aizmugurējais kvartāls, tam nāk nost visas prasības, kas saistās ar dzīvnieku labturību, kas ir ļoti, ļoti dārgas prasības,” skaidro Bulis.

Kopš ēkas ekspluatācijas aizlieguma šī gada februārī, Rīgas cirkā strādājošo skaits samazinājies no 62 uz 18 darbiniekiem, kas organizē cirka izrādes Latvijas reģionos.

Vēstīts, ka februāra sākumā Rīgas cirku slēdza, jo ēku atzina par pārāk bīstamu. Cirka ēka pieder valstij Kultūras ministrijas personā.

Pērnā gada septembrī Būvniecības valsts kontroles birojs atļāva Rīgas cirka ēku ekspluatēt daļēji, konkrēti norādot veicamos pasākumus cilvēku drošības nodrošināšanai. Nekavējoties tika aizliegts ekspluatēt daļu no ēkas 1. un 2.stāva telpām, kā arī tika uzdots iesniegt slēdzienu par ēkas kupola kontrolslogošanu.

Ēkas īpašniekam vajadzēja novērst bīstamību, ko rada ēkas fasādes deformācija – atslogot sienu no trolejbusa vadiem un veikt tās pagaidu nostiprināšanu. Tāpat tika uzdots īstenot grunts ģeotehnisko izpēti, uzsākt projektēšanu un būvdarbus fasādes nostiprināšanai.

Pavasarī Būvniecības valsts kontoles birojs un arhitekti atzina, ka cirka ēka ir droša, taču tās fasāde ir jāstiprina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti