Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Suņu biatlona sacensības Rēzeknē

Cesvaines pilī strādā restauratori

Cesvaines pilī strādā restauratori

Cesvaines pils kļūst arvien populārāka un gadā uzņem teju 15 tūkstošus apmeklētāju. Piesaistot Valsts Kultūrkapitāla fonda un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas finansējumu, šobrīd tiek veikta pils vēsturiskā interjera izpēte un atjaunošanas darbi.

Cesvaines pilī, kas ir Madonas apkārtnes viena no spožākajām kultūrvēsturiskajām pērlēm, šogad tiek īstenoti četri izpētes, atjaunošanas un konservācijas projekti:

  • veikta otrā stāva arhitektoniskā izpēte,
  • mūziķu telpas griestu plafona attīrīšana,
  • restaurācijai nodots balles zāles logu un durvju komplekts,
  • tiek veikta ziemeļu lodžijas griestu zīmējumu konservācija.

“Ziemeļu lodžijas glābšanas programmas otrā kārta. Pirmā kārta bija izpēte, otrā kārta ir konservācija un tad sekos tālāk trešā kārta – restaurācija,” rāda un stāsta Cesvaines pils muzeja vadītāja, projektu vadītāja Daiga Matroze.

Restaurācijas darbi plānoti vien pēc vairākiem gadiem, taču , lai saglabātu Cesvaines pils vienreizīgumu arī nākamajām paaudzēm, jārīkojas ir  nekavējoties:

“Šāda veida gleznojumi Latvijā ir principā  vienīgie, jo tie ir brīvas rokas gleznojumi, dabīgām krāsām, kuri patiešām tādā neskartā veidā ir saglabājušies visu šo te laiku.”

Monumentālās glezniecības restauratore Olita Dzelzkalēja: “Prieks, ka zināmā mērā pa 120 gadiem viņš tomēr ir labi saglabājies, ņemot vērā, ka nav notikusi nekāda restaurācija pie šī  gleznojuma. Bet, uzkāpjot augšā, tiešām varēja pārliecināties, ka, nedaudz pieskaroties, jau jau nāk nost un pamazām pazūd, birst nost, un tātad bija steidzami jāglābj.”

Gleznojuma nostiprināšana ir ilgstošs process, šobrīd tas prasījis jau vairāk nekā mēnesi. Tālāk sekos krāsu pietonēšanas posms un vērojums, kā  izvēlētā krāsa iztur ziemas periodu un mainīgos laikapstākļus.

Savukārt zīmējumu atjaunošana solās būt gana sarežģīta nobirumu dēļ: “Ir jau kaut kādas  zīmējumu pēdas, ko var redzēt, kur ir bijis tas zīmējums. Un ja kaut kas ir arī zudis, tad meklē analogus no tām vietiņām, kur saglabājies šos gleznojums.”

Darbu laikā Cesvaines pils apmeklētājiem netiek slēgta, vien ierobežota piekļuve attiecīgajām telpām, un muzeja vadītāja saka:

“Šis restauratoru darbs ir pa gabalu ļoti labi skatāms, kas īstenībā tūristiem ļoti, ļoti interesē. Tas ir pats galvenais, kas šovasar šeit ir skatāms.”

Darba grupa restauratoru  Zinaīdas un Gunāra Grīnfeldu vadībā Cesvaines pilī strādās līdz augusta beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti