Būvniecības uzraudzību plāno uzticēt jaunai valsts iestādei

Saeima ceturtdien konceptuāli atbalstīja ieceri izveidot jaunu iestādi, kas uzraudzītu un kontrolētu būvniecības procesus, – Valsts būvniecības kontroles biroju.

Parlamenta atbalstītie grozījumi Būvniecības likumā paredz, ka par būvniecības nozari atbildīgās ministrijas padotībā esoša iestāde kontrolēs būvniecību un būvju pieņemšanu ekspluatācijā. Birojā strādās valsts būvinspektori — personas, kuras ir reģistrētas būvinspektoru reģistrā.


Jaunā iestāde varēs pieprasīt un bez maksas saņemt informāciju un dokumentus (tai skaitā uz būvatļaujas pamata izstrādāto projektu); organizēt atkātotu būvprojekta vai būves ekspertīzi normatīvos aktos noteiktos gadījumos; pieaicinot būvatļauju izdevušās būvvaldes pārstāvi, apsekot jebkuru būvi, par kuru būs saņemts iesniegums par normatīvo aktu pārkāpumiem vai bīstamību būvniecības procesā vai pēc tā; informēt kompetences pārbaudes iestādi par būvspeciālistu pārkāpumiem.


Tāpat iestāde varēs apturēt būvdarbus, ja tiks konstatēti būtiski būvniecības procesa pārkāpumi vai bīstamība; uzdot ekspluatācijā nodotas būves īpašniekam novērst bīstamību būvē, informējot par to pašvaldību; aizliegt būves ekspluatāciju, ja konstatēta tās bīstamība, līdz bīstamības novēršanai.


Paredzēts, ka likuma grozījumi stāsies spēkā nākamā gada septembrī.


Diskusija par nepieciešamību atjaunot krīzes gados likvidēto Valsts būvinspekciju sākās pēc 21. novembrī notikušās Zolitūdes traģēdijas, kad, sabrūkot lielveikala „Maxima" ēkas jumtam, gāja bojā 54 cilvēki. Pēc traģēdijas vairāki eksperti norādījuši, ka pašvaldību būvvaldes un valsts nepietiekami kontrolē būvniecības procesus valstī.


Ekonomikas ministrija (EM) secināja, ka pašvaldību būvinspektori ir vienīgās amatpersonas, kuras uzrauga būvniecību pašvaldības administratīvajā teritorijā, viņi regulāri nepārbauda būvobjektus būvniecības procesa norises laikā, būvinspektoriem trūkst resursu un zināšanu, arī par sabiedriski nozīmīgu objektu kontroli.


Tāpēc piedāvāts EM kā par būvniecības nozari atbildīgās ministrijas padotībā izveidot iestādi ar primāro funkciju kontrolēt būvniecību un būvju pieņemšanu ekspluatācijā normatīvos aktos noteiktos gadījumos, apskatīt ekspluatācijā nodotas būves, lai konstatētu, vai tās nodošanā ekspluatācijā, būvniecībā vai pašā ekspluatācijā nav pieļauti pārkāpumi, kas apdraud sabiedrības vai individuālo drošību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt