Britu pilsoņu uzturēšanās termiņu Latvijā pēc «Brexit» plāno pagarināt

Saeima ceturtdien, 21. janvārī, konceptuāli atbalstīja izmaiņas likumā, kas paredz Apvienotās Karalistes pilsoņiem pagarināt ieceļošanas un uzturēšanās termiņu Latvijā pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) jeb “Brexit”, informēja Saeimas Preses dienests.

Plānots, ka Apvienotās Karalistes pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem līdz izstāšanās dienai Latvijā izsniegtās ES pilsoņa reģistrācijas vai pastāvīgās uzturēšanās apliecības, kā arī ES pilsoņa ģimenes locekļa uzturēšanās atļaujas būs derīgas līdz tajās norādītā derīguma termiņa beigām, bet ne ilgāk kā līdz šī gada 30. jūnijam.

Patlaban ir noteikts, ka Apvienotās Karalistes pilsoņiem uzturēšanās atļaujas ir derīgas ne ilgāk kā līdz 2020. gada 31. decembrim, teikts likumprojektā.

Tāpat paredzēts noteikt, ka Apvienotās Karalistes pilsoņiem vai viņu ģimenes locekļiem, kuri uzturējušies Latvijā līdz pagājušā gada 31. decembrim un vēlas to turpināt darīt, līdz šī gada 30. jūnijam jāiesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) pieteikums jauna uzturēšanās dokumenta saņemšanai.

Pieteikumu varēs iesniegt elektroniski vai pa pastu brīvas formas iesnieguma veidā, un tam būs jāpievieno derīga ceļošanas dokumenta kopija.

No likuma plānots izslēgt nosacījumu, kas paredz, ja Apvienotās Karalistes pilsonis nav saņēmis Latvijā izsniegtu uzturēšanās dokumentu līdz pērnā gada 30. decembrim, viņš var turpināt uzturēties Latvijā, izmantojot ES pilsoņu tiesības, ar nosacījumu, ka uzturējies šeit vismaz sešus mēnešus kā nodarbināta vai pašnodarbināta persona vai students, paredz izmaiņas.

Tāpat kā līdz šim uzturēšanās dokuments būs derīgs piecus vai desmit gadus, iepriekš par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Ārlietu komisijas sēdē sacīja PMLP pārstāve.

Pērn Latvijā uzturējās 1059 Lielbritānijas pilsoņi ar derīgām ES pilsoņa reģistrācijas apliecībām un 156 – ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujām, likumprojekta anotācijā norādījuši tā autori.

Izmaiņas likumā “Par tiesisko sadarbību un personu tiesību aizsardzību pārejas periodā pēc Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības” jāpieņem Saeimā vēl otrajā un trešajā lasījumā.

KONTEKSTS:

Lielbritānija Jaungada naktī pameta Eiropas muitas savienību un vienoto tirgu. Lai gan juridiski Lielbritānija ES bloku pameta jau 2020. gada 31. janvārī, līdz šim faktiski nekas daudz nebija mainījies, jo turpinājās pēcbreksita pārejas periods. Tā laikā starp Londonu un Briseli norisinājās smagas sarunas par jaunu brīvās tirdzniecības līgumu, kuru pašā Ziemassvētku priekšvakarā beidzot izdevās noslēgt un 30. decembrī arī abām pusēm parakstīt. 

Dodoties uz Lielbritāniju, ES pilsoņiem būs jārēķinās ar papildu nosacījumiem. Piemēram, bloka pilsoņiem vairs nebūs automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt Lielbritānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt