Dienas ziņas

Lietuvā un Igaunijā ievieš papildu ierobežojumus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pēc «Brexit» strādāšanai Lielbritānijā vajadzēs vīzu

«Brexit»: kas Latvijas iedzīvotājiem un valstspiederīgajiem mainīsies no 1. janvāra

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) pārejas periods strauji tuvojas beigām. No nākamā gada 1. janvāra Lielbritānija un ES būs oficiāli noslēgusi “Brexit” procesu. Vairāki jautajumi gan diasporai, gan uzņēmējiem vēl palikuši neskaidri, jo breksita sarunas vēl nav beigušās. Tomēr Latvijas Ārlietu ministrija piektdien informēja par “Brexit” praktisko ietekmi uz valsts iedzīvotājiem un valstspiederīgajiem. 

Piektdien, 4. decembrī Ārlietu ministrija (ĀM) informēja par breksita sekām Latvijas valstspiederīgajiem. No nākamā gada 1. janvāra beigsies brīva personu kustība starp Lielbritāniju un ES, tādēļ būs jāņem vērā vairāki jauni noteikumi, to skaitā ceļošanai un sūtījumu saņemšanai. Vienlaikus pieņemti noteikumi, kas paredz pilsoņu pieteikšanos iedzīvotāja statusam. 

No nākamās nedēļas ĀM uzsāks informatīvo kampaņu, lai skaidrotu dažādas “Brexit” nianses. Savukārt Valsts ieņēmumu dienests mudina nekavēties ar Ziemassvētku dāvanu sūtīšanu no Lielbritānijas uz Latviju. Ja gadījumā dāvana pienāks pēc Jaunā gada, par to Latvijā būs jāmaksā nodokļi. 

Pastāvīgais un pagaidu statuss

Personas, kuras līdz šī gada beigām ir ieradušās Lielbritānijā, varēs pieteikties gan pagaidu iedzīvotāja, gan pastāvīga iedzīvotāja statusam.

Personas, kuras uzturējušās vai dzīvojušas Lielbritānijā ne ilgāk par pieciem gadiem, varēs pieteikties pagaidu iedzīvotāju statusam.

Cilvēki, kuru Lielbritānijā uzturējušies ilgāk par 5 gadiem, varēs pretendēt uz pastāvīga iedzīvotāja statusu.

Reģistrācija iedzīvotāju statusam jāveic līdz 2021. gada 30. jūnijam. Personas, kuras līdz šim datumam nebūs reģistrējušās kādam no statusiem, nedrīkstēs likumīgi atrasties Lielbritānijā. Statusam pieteikties var tikai ar derīgu personu identificējošu dokumentu (pase vai ID karte). Reģistrēties var gan elektroniski, gan sūtot nepieciešamos dokumentus pa pastu. 

Jau vismaz 108 000 Latvijas pilsoņu ir pieteikušies Lielbritānijas pagaidu iedzīvotāju statusam. Statistikā gan iekļauti pieteikumi gan pagaidu, gan pastāvīgā iedzīvotāja statusam, un vienai personai nav aizliegts pieteikties abiem.

Vīzas un ceļošana

No 1. janvāra uz Lielbritāniju bez vīzas varēs doties tikai īstermiņa braucienos. Latvijas pilsoņiem, ceļojot uz Apvienoto Karalisti, vīzas nebūs vajadzīgas braucienos, kas nepārsniegs 6 mēnešus. Tūrisma braucieniem vīzas nebūs nepieciešamas. 

Tās būs nepieciešamas tikai tad, ja plānots uzturēties Lielbritānijā ilgāk par 6 mēnešiem.

Gadījumos, kad uzturēties Lielbritānijā paredzēts ilgāk par sešiem mēnešiem, Latvijas pilsoņiem vajadzēs formēt vīzas. Pilsoņiem, kuri dosies studēt, mācīties vai strādāt uz Lielbritāniju ilgāk par 6 mēnešiem, būs jāsaņem vīza (par samaksu).

Studentiem par vīzas saņemšanu būs jāmaksā. Tāpat būs jāmaksā arī par Lielbritānijas Imigrācijas veselības nodokli. Savukārt, ja students nebūs ieradies Lielbritānijā līdz šā gada 31. decembrim, tad viņam būs nepieciešams iegādāties vīzu pat tādā gadījumā, ja attālinātas mācības uzsāktas pirms tam. Vīzas studenti var saņemt, sākot ar šī gada 5. oktobri.

Ar nākamā gada 1. janvāri ieceļot Lielbritānijā nodarbinātības nolūkā varēs tikai ar vīzu. Lai darba vīzu saņemtu, būs jāatbilst vairākiem kritērijiem, piemēram, jābūt apliecinājumam no darba devēja, kā arī jāpierāda angļu valodas zināšanas. 

Savukārt nepilngadīgiem ceļotājiem būs nepieciešams notariāls apstiprinājums par to, ka bērns drīkst ceļot viens pats.

Sūtījumi 

Turpmāk pasta sūtījumos saņemtās preces būs jāatmuito. Pēc pārejas perioda sūtījumi no Lielbritānijas uz Latviju tiks dalīti divās kategorijās – komerciāli sūtījumi un nekomerciāli sūtījumi, kuriem attiecīgi pievienos muitas nodokli vai pievienotās vērtības nodokli (PVN).

Komerciālā sūtījuma preces (pirkumi internetā) no Lielbritānijas būs jāatmuito. No nākamā gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam sūtījumi būs jādeklarē un par tiem jāmaksā PVN, ja preču vērtība pārsniegs 22 eiro. Savukārt no 2021. gada 1. jūlija būs jāatmuito pasta sūtījumi par jebkuras vērtības precēm. Ja preču vērtība pārsniegs 150 eiro, tad vajadzēs maksāt gan muitas nodokli, gan PVN, lai saņemtu sūtījumu. 

Komerciālu sūtījumu saņemšana

Nekomerciālie sūtījumi (no vienas fiziskas personas otrai) jādeklarē un par tām jāmaksā PVN un muitas nodoklis, ja preču vērtība pārsniegs 45 eiro. 

Sūtījumu saņemšanas kārtība
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt