Beverīnieši satraukti par zemes pārdošanu ārzemniekiem

Ieviestā likuma norma, ka ārzemnieks, ieguldot investīcijas nekustamajos īpašumos, var iegūt uzturēšanās atļaujas, nākotnē var smagi atspēlēties. Tādu pārliecību pauž Beverīnas novadā. Šī novada iedzīvotāji ar bažām uztvēruši ziņu, ka zemi viņu pašvaldības teritorijā iecerējuši pirkt ķīnieši. Beverīnas novads gan nav pirmā vieta Latvijā, kur īpašumus jau iegādājušies vai noskatījuši šīs tālās zemes pilsoņi. Kaimiņos, Cēsīs, vairāki ķīnieši jau ir kļuvuši par dzīvokļu vai namu īpašniekiem. Ja cēsnieki šo ziņu uztvēra visai samiernieciski, tad Beverīnas novadā noskaņojums ir cits.

Man patīk dzīvot Latvijā, - tā pirms kāda laika intervijā teica Zangbao, viens no Cēsu ķīniešiem, viņš atradis darbu Valmierā un strādā par masieri. Kādas ieceres ir Beverīnas novadu nolūkojušajiem, grūti spriest, pašlaik interese izrādīta par pieciem zemes gabaliem Mūrmuižas ciemā. Protams, vietējie cilvēki to neuztver ar sajūsmu. „Kas te notiks, kas te vispār domāts? - Kāpēc tieši Mūrmuiža? Negribu, negribu, ka viņi brauc uz šejieni, negribu!!!”

„Pirmajā brīdī tas bija šoks, es kad ieraudzīju to iesniegumu, es kādu stundu nevarēju saprast,” Beverīnas novada domes priekšsēdētājs Māris Zvirbulis neslēpj, kāda bija viņa reakcija, uzzinot par ķīniešu vēlmi iegādāties zemi. Beverīnas novada dome pat sasauca ārkārtas sēdi, lai lemtu, vai neizmantot pirmpirkuma tiesības, taču nav jau tādu līdzekļu.

„Nu, principā vienu darījumu mēs varētu nosegt, bet šeit jau vēl ir gabali, kas pieder „Latio” un privātajiem,” saka Zvirbulis Viņš arī uzskata - šķiet, lemjot par ārzemnieku iespējām iegādāties īpašumus, lai iegūtu uzturēšanās atļaujas, nav padomāts, kā situācija varētu attīstīties: „Ja šis likums atļauj iegadāties šīs zemes un dot investīcijas, lai dabūtu uzturēšanās atļaujas, tad laikam mēs diez vai varam šķirot, vai tas ir Maskavas, Kijevas, Taškentas vai Pekinas pilsonis.”

Blakus šiem zemes gabaliem dzīvojošā „Smaidu” māju saimniece Tatjana Nikolajeva nespēj iedomāties, ka reiz viņas kaimiņš varētu būt ķīnietis, bet iespējamību neizslēdz. Saistībā ar ķīniešu iecerēm Tatjana ne bez rūgtuma atzīst, - tik tālu esam, ka pašu valsts iedzīvotāji ir spiesti braukt prom, nespējot te iegādāties īpašumus un zemi: „Man žēl Latvijas, (..)

mūsu pašu jaunieši brauc prom meklēt kaut kur laimi, un uz šejieni brauc citi… Ja par kvadrātmetru jamaksā 8 lati, vai kāds no mūsējiem vispār to var nopirkt, nestrādājot ārzemēs? Mums tepat ir ģimenes, kas gribētu varbūt nopirkt māju bet viņiem nav tādas naudas un arī uzcelt viņi nevar. Bet pats galvenais, ka pārdodam to zemi mēs, jānis bērziņš, kārlis upīte un tā tālāk - ne jau kāds ārzemnieks, un tad ir jāskatās bišķiņ uz šīm morāles vērtībām, te ir morāle un arī ētika…”.

Bet morāle te nelīdzēs, un realitāte ir tāda, ka gan zemei, gan mežiem arvien vairāk īpašnieku ir ārzemnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti