Balsošana internetā vēl joprojām dažādi vērtēta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jau pirmdien Ministru kabineta komitejas sēdē varētu lemt, vai sākt virzīties uz iespēju Latvijas iedzīvotajiem balsot internetā. Tas ļautu vēlēšanās piedalīties arī tiem, kas vēlēšanu dienā ir ārzemēs, turklāt jau daudzas pasaules valstis demokrātijas procesā lieto tehnoloģiju, uzsver idejas atbalstītāji. Kritiķi uzsver - riski ir pārāk lieli.

Valdība šobrīd plānojusi iztērēt 250 000 latu interneta vēlēšanu pilotprojektam. Atbildīgā Satiksmes ministrija, kas šo pilotprojektu uzraudzītu, uzsver, ka iespēja balsot internetā ļautu piedalīties Latvijas politiskajā dzīvē arī tiem latviešiem, kas, piemēram, strādā ārzemēs.

„Ir tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, kas vēlēšanu dienā neatrodas pie saviem iecirkņiem. Daudzi tūkstoši ir ārpus Latvijas. Ja mēs gribam, lai balso cilvēki, kas ir īslaicīgi izbraukuši ārpus valsts, tad mums ir jādod viņiem šāda iespēja,” saka Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktors Edmunds Beļskis.

Iespējai vēlēt internetā ir daudz kritiķu, it īpaši pēc nesenajiem skandāliem par spiegošanu interneta vidē. Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas biedrs Māris Alberts uzsver, ka problēma ir praktiski neatrisināma.

„Nodrošināt vēlēšanu aizklātumu un to, ka vēlēšanu rezultātus nevar viltot... Ja mēs gribam kaut cik aizklāti, tad viņus var ļoti viegli noviltot, ja mēs gribam kaut cik droši, kas interneta vidē ir praktiski neiespējami, tad pazūd aizklātums,” saka Alberts.

Bažas par vēlēšanu aizklātības pazušanu noraida Edmunds Beļskis, jo tas būšot iestrādāts jau pašā sistēmā. „Aizklātības princips būs viens no primārajiem stūrakmeņiem. Sistēmas pamatprincips ir nodalīt – ir redzams, kurš balsoja, bet nav redzams, par ko balsoja. Pēc tam šo informāciju nodod Centrālajai vēlēšanai komisijai, kas savukārt redz, par ko ir balsots, bet neredz, kas ir balsojis,” saka Beļskis.

Satiksmes ministrija arī aicina kritiķus piedāvāt risinājumus drošai interneta vēlēšanu kārtībai. Turklāt iespēja uzlauzt vēlēšanu sistēmu tiks dota arī hakeriem. Beļskis saka, ka sistēmu nodos publiskajā telpā, kur hakeri to varēs mēģināt uzlauzt.

Turklāt, kā uzsver Sakaru departamenta direktors, zaļā gaisma vēlēšanām internetā netiks dota, pirms nebūs pilnīgas pārliecības par vēlēšanu drošību. Nozares cilvēki gan uzsver, ka Latvijā trūkstot speciālistu, kas varētu izvērtēt šāda līmeņa jautājumus. Alberts uzsver, ka tie, kuri vēlēsies, atradīs iespēju, kā ietekmēt sistēmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti