Panorāma

Kremlis saindēšanās iemeslus neizmeklēs

Panorāma

Baltkrievijā aizvada Neatkarības dienas svinības

Militārās indes ir liels nezināmais

Austrumu slimnīcas toksikologs: Militārās indes ir liels nezināmais

Ārstēt cilvēku, kurš ir saindēts ar, iespējams, militārā laboratorijā radītu indi, jebkuram toksikologam ir milzīgs izaicinājums. Nezināmo ir daudz, un dažkārt tas var prasīt pat nedēļas un mēnešus. Taču garantijas, ka cilvēka prāts un ķermenis būs tāds, kā pirms indēšanas, nav nekādas, LTV atzina Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsts Roberts Stašinskis. 

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs varētu būt saindēts ar vielu uz kāda roktura, tikpat labi – ar iedzertu tēju, tikpat labi – tvaikiem, par to var vien spekulēt.

Toksikologs ar 30 gadu pieredzi pieļauj, ka par vielu un veidu, ar ko un kā saindēts Navaļnijs, arī viņa ārsti zina salīdzinoši maz. Holinesterāzes inhibitori atrodami gan zālēs, gan ķimikālijās, gan nervu aģentos.

“Otrajā pasaules karā tās izmantoja, lai cīnītos ar pretiniekiem, tās izmanto medicīnā, glaukomas ārstēšanā un Alcheimera slimības ārstēšanā medicīnā, pie šīs grupas pieder ļoti, ļoti dažādas lietas,” stāstīja Stašinskis.

Taču militārās laboratorijās radītas indes parasti vairs nav atrodamas organismā tā, lai noteiktu to ķīmisko sastāvu. To galvenais uzdevums - neļaut izstrādāties konkrētam fermentam un savā ziņā uzspridzināt paša cilvēka nervu sistēmu.

“Ja šis ferments nedarbojas, tas nozīmē, ka šis acetilholīns nedarbojas, un visu laiku tiek padota elektrība. Ko dara muskuļi? Saraujas un atbrīvojas, saraujas un atbrīvojas, bet tad, ja muskuļi netiek vaļā, rodas spazmas,”  stāstīja ārsts.

“Ja mēs runājam par militāro toksikoloģiju, interese ir, lai inde ir nenosakāma, lai darbojas smagi un ilgstoši un lai iznākums ir... praktiski viens. Tā cīņa ir sarežģīta gan no noteikšanas viedokļa, gan ārstēšanas līmeņa,” stāstīja Stašinskis.

Lai gan pati inde nav zināma, pretinde ir.

“Visur tiek pieminēts, ka lielās devās tiek dots atropīns. Jā, tas ir antidots, kurš ļauj impulsam darboties pareizi un kurš šo kavējošo darbību ietekmē,” atzina ārsts.

Jebkādas prognozes par saindētā politiķa stāvokli gan izteikt esot pāragri.

“Pēc literatūras datiem šie cilvēki var palikt arī dziļi neiroloģiski un psihiski ietekmēti, jā, rokas, kājas kustas, bet nervu sistēma nespēj atlabt. Bet to rādīs tikai laiks,” sacīja  ārsts.

Medicīnas literatūrā aprakstīti gadījumi, kad pēc šādas saindēšanās ārstēšana turpinās gadiem. Tajā pašā laikā arī saindētajiem bijušajam krievu dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai visļaunākās prognozes nepiepildījās un saindētie izdzīvoja.   

KONTEKSTS:

Aleksejs Navaļnijs sestdien, 22. augustā, nogādāts Berlīnes Universitātes klīnikā "Charite". To apsargā Vācijas policija. Opozicionāra tuvinieki un līdzgaitnieki uzskata, ka viņš ticis saindēts. 

Navaļniju Omskas slimnīcā nogādāja ceturtdien, 20. augustā, pēc tam, kad viņam kļuva slikti lidmašīnā, kas lidoja no Tomskas uz Maskavu. Navaļnijs pirms lidojuma esot dzēris tēju, tāpēc viņa līdzgaitnieki pieļauj, ka viņš ir saindēts. Pieņemts lēmums lidmašīnai nosēsties Omskā. No lidostas viņš nogādāts Omskas slimnīcā. Ģimene vēlējās, lai Navaļniju ārstētu Berlīnē, Vācijā, no turienes pēc Navaļnija nosūtīta medicīniskā lidmašīna. 

Omskas slimnīcas galvenais ārsts piektdien, 21. augustā, paziņoja, ka neatļaus Navaļnija pārvietošanu, to pamatojot ar pacienta nestabilo veselības stāvokli. Taču tanī pašā dienā Omskas slimnīca tomēr atļāva komā esošo Krievijas opozīcijas līderi transportēt uz Vāciju. 

Šī nav pirmā reize, kad pret Navaļniju ir noticis uzbrukums. Tā, piemēram, 2017. gadā viņš ieguva ķīmiskus apdegumus brīdī, kad viņam sejā tika ieliets zaļš šķidrums. Pagājušajā gadā, atrodoties īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, viņš arī ziņoja par iespējamu apzinātu saindēšanu, jo viņa seju pārklāja izsitumi un bija vērojams piepampums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt