Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Daugavpilieši protestē pret domes darbu

Atrasta pirms 10 gadiem nozagtā svētbilde

Atrasta pirms 10 gadiem Ciblas baznīcā nozagtā svētbilde

Pareizticīgo baznīcā Ciblas novadā nupat atgriezusies pirms 10 gadiem nozagtā svētbilde.

ĪSUMĀ:

  • No 2009. līdz 2012. gadam aplaupīti vairāki Latgales dievnami.
  • Līdz šim atgūtas 12 svētbildes, pārējo liktenis nav zināms.
  • Nesen Kvītaines pareizticīgo baznīcā Ciblas novadā atgriezusies Sv.Feodosija Čerņigovas arhibīskapa svētbilde.
  • Šo baznīcu aplaupījuši periodiski, elektrības nav – nevar ierīkot apsardzes sistēmu.
  • Svētbildi atrada, kad kolekcionārs Lietuvas policijai lūdza pārbaudīt viņa īpašumā esošās svētbildes.

Laika periodā no 2009. līdz 2012. gadam noziedznieku grupējums ir aplaupījis vairāk nekā 20 dažādu Latgales novadu dievnamus. Par zagļu guvumu kļuvuši vairāk nekā 100 reliģiska rakstura priekšmeti. Pašlaik izdevās atrast un atdot dievnamiem 12 svētbildes.

Vairāku nozagtu svētbilžu un rituālu priekšmetu liktenis joprojām nav zināms, taču dažus no tiem ir izdevies atrast, tostarp arī Svētā Feodosija Čerņigovas arhibīskapa svētbildi, kura nupat atgriezusies Kvītaines pareizticīgo baznīcā Ciblas novadā.

Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados Kvītaines ciemā uzceltajā Lielmocekļa Dmitrija Solunska pareizticīgo baznīcā dievkalpojumi notiek reti, vien četras vai piecas reizes gadā. Svētā Feodosija svētbilde nav vienīgā no dievnama nozagtā relikvija.

Baznīcas pārzinis, priesteris Sergejs Kiričenko pastāstīja, ka dievnams periodiski tika aplaupīts un pašlaik šeit atrodas svētbildes, kurām nav lielas vērtības, no vērtīgiem priekšmetiem palikuši vien evaņģēlijs un krusts.

Baznīcā neesot elektrības, tāpēc ierīkot šeit apsardzes sistēmu nav iespējams.

Sergejs Kiričenko pauda prieku, ka svētbildi izdevies atrast, “bet palikt šeit tā nevar, jo atstāt šeit to ir bīstami”.

Svētbilde atradīsies centrālajā dievnamā Ludzā un uz savu baznīcu tiks vesta, kad notiks dievkalpojumi vai svētkos, stāstīja baznīcas pārzinis.

Policijā skaidroja, ka informācija par nozagtajiem priekšmetiem ir ievadīta starptautiskajā bāzē, līdz ar to pēc atbilstoša apraksta priekšmetu ir iespējams identificēt.

Svētā Feodosija svētbildi izdevās identificēt brīdī, kad kāds kolekcionārs vērsās pie Lietuvas policijas ar lūgumu pārbaudīt dažas no īpašumā esošām svētbildēm.

Policijas Latgales reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks, Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Jurijs Vasiljevs stāstīja, ka “kolēģi, sakomunicējot ar mūsu darbiniekiem,  identificēja, ka - jau varu pateikt pa divām svētbildēm - viena ir jau atdota pareizticīgo baznīcai un otra svētbilde, kura pieder vecticībnieku draudzei, arī ir identificēta kā nozagta mūsu reģiona teritorijā, arī 2009. gadā Rēzeknes novada teritorijā”.

Kopumā laika posmā no 2010. līdz 2012. gadam par izdarītām zādzībām tika ierosināts 41 kriminālprocess, lielākā daļa no tiem joprojām turpinās. Vēl 10 svētbildes tika atrastas un atgrieztas likumīgajiem īpašniekiem 2013. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt