1931. gadā dzimušais Jānis Pērkons atceras, ka zivis te pievestas ar pajūgu no jūrmalas un kastes liktas uz klona. Zivis apstrādājušas sievas – zivis izgrieza, izmazgāja un sālīja. Zināms, ka padomju laikā Papes zvejnieku kolhozu „Sarkanais oktobris” likvidēja, to pievienojot Liepājas zvejnieku kolhozam „Boļševiks”. Zvejnieku dzimtas un tradīcijas zuda - Nidas un Papes ciema iedzīvotāju skaits turpināja sarukt, pakāpeniski piekrastei pārtopot par vietu, kur vasaras mājas iegādājas Lietuvas iedzīvotāji.
Tagad šajā vietā aktīvi strādā būvnieki, lai senajam zivju ceham dotu otru dzīvi.
„Parasti visiem Pape asociējas ar vietu, kad esam pārbraukuši pāri kanālam, tuvumā ir jūra. Uzreiz pa kreisi ieraugām šo seno ēku, ceram, ka tā kļūs par Papes simbolu,” rāda Rucavas novada Attīstības nodaļas vadītāju Raimonda Ābelīte.
Līdz mūsdienām saglabājušies nostāsti un fotogrāfijas, jo ar zivju pārstrādi pašpatēriņam Papes ciemā nodarbojas vien daži vietējie, tā izklaidējot arī tūristus. No senās zivju pārstrādes un piekrastes zvejniecības lielās godības, kas piedzīvota pirmās brīvvalsts laikā, palikusi 1936. gadā uzceltā zivju ceha ēka, stāsta Raimonda Ābelīte:
„Atrodamies ēkas tā saucamajā sālītavā, kur atrodas trīs nodalījumu vanna. Pa lūku tika krāmētas zivis. Telpai jāpaliek autentiskai, lai tūristi var apskatīt, kā notikusi ražošana un kā ēka izskatījusies agrāk.”
Projekta ietvaros sakārtos arī 1938. gadā uzbūvētās ēkas rietumu pusi, kur tika piebūvēts veikals ar dzīvokli. Šobrīd ēkā vasaras sezonā darbojas Tūrisma informācijas punkts, tūristiem pieejama arī laivu, katamarānu un velosipēdu noma. Ēkas vidusdaļā vasarā bija apskatāmi materiāli par Papes un Nidas ciema vēsturi. Atjaunotajā ēkā iespējas būs vēl plašākas, kur atradīsies arī muzeja ekspozīcijas.
„Ir jāveic pamatu atjaunošanas darbi, lai saglabātu ēku, sakārtosim jumtu, fasādi, jāizgatavo analogi logi, kā tas bija senāk.
Mēģināsim iedzīvināt mansarda telpas, kur varēs notikt dažādi pasākumi, semināri. Tūrisma punkts tiks pārvietots vairāk uz veikala un dzīvojamās telpas pusi, būs vairāk pieejams no ceļa puses,” iecerēto izpauž Raimonda Ābelīte.
Tagad šajā vietā jau cītīgi strādā ēkas atjaunotāji, bet pirms kāda laika pat uzdoti jautājumi, vai senā ēka nepiedzīvos pilnīgu postažu. Tagad šis jautājums vairs nav aktuāls, jo izdevies piesaistīt Eiropas Savienības līdzfinansējumu projekta īstenošanai, klāsta Rucavas novada domes izpilddirektors Edgars Bertrams:
„Tas bija viens no maniem pirmajiem darbiem, kad atnācu uz Rucavas novada domi un sāku strādāt par Attīstības daļas vadītāju. Sagatavoju šos projektu pieteikumus, un tagad jau ir sākusies būvniecība. Tad vēl bija runas par to, vai ļaut ēkai sabrukt vai to atjaunot.”
Rucavas novada domes izpilddirektors Edgars Bertrams norāda, ka izdevies piesaistīt arī ES finansējumu Papes bākas stāvlaukuma paplašināšanai un uzlabošanai:
„Sakārtojām arī piekļuvi jūrai, kas nav paredzēta tikai tūrismam, bet arī drošībai, lai var piekļūst glābēju transports, ja notikusi kāda nelaime jūrā vai piekrastē. Segumu izvietojam vasaras sezonas laikā, pēc tam atkal to varam noņemt.”
Papes zivju ceha ēkas rekonstrukciju plānots pabeigt nākamā gada pavasarī. Tūrisma objektam pašvaldība mēģinās piesaistīt arī vietējos uzņēmējus un mājražotājus, tā iedzīvinot seno Papes ciemu.