Atbalstu ģimenēm plāno koncentrēt uz pakalpojumiem, nevis pabalstiem

Labklājības ministrijai (LM) būs jāizvērtē atbalsts ģimenēm, lai to vairāk novirzītu tām sabiedrības grupām, kam tas visvairāk ir nepieciešams. Par to trešdien vienojās premjera Valda Dombrovska („Vienotība”) vadītā Demogrāfisko lietu padome. Līdz šim pabalsti ģimenēm ar bērniem noteikti, nevērtējot ģimeņu ienākumus, un šī pieeja būtu jāmaina, uzskata labklājības ministre Ilze Viņķele („Vienotība”).

„Līdz ar to, acīmredzot, nākamā gada budžeta kontekstā mums arī būs jāliek šīs režģis vērtējumam, jo budžeta līdzekļi ir ierobežoti un pienākums ir ar lielu atbildību un rūpību izvēlēties tos pasākumus, kas sniedz lielāku labumu tieši mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām. Tas būs valdības pienākums,” norāda ministre.

Viņa arī norāda, ka šajā gadījumā nevaram skatīties arī uz Igaunijas piemēru. "Igaunija ir dabūjusi gana kritiskas piezīmes no Eiropas Komisijas, kas saka, ka izmaksājamo pabalstu klāsts ir tik liels, apjomīgs un nosedz visu sabiedrību, arī tos, kuriem tas objektīvi nav vajadzīgs. Eiropas Komisijas rekomendācija paraugkaimiņvalstij Igaunijai ir pārskatīt šo atbalstu naudā par labu atbalstam pakalpjumos. Šī pieeja ir acīmredzot arī Latvijas izvēles ceļš. Tātad naudā tiem, kam to vajag vairāk, ģimenēm ar zemākiem ienākumiem; un pakalpojumos visiem bērniem, neatkarīgi no viņu ģimenes situācijas," teica Viņķele. Tādējādi ģimenes valsts pabalstu varētu saglabāt noteiktām ģimenēm, atbalstu audzējot par otro un nākamo bērnu. Savukārt par pārējiem bērniem ģimenes valsts pabalsta vietā varētu piedāvāt brīvpusdienas skolās.

„Šobrīd, ja runājam kategorijās - ņem nost vai neņem nost,- tad tam atbilstu faktiski vienīgi  - ģimenes valsts pabalsts. Tie slavenie astoņi lati [par katru bērnu], kam nekādi netiek pāri ne politiķi, ne sabiedrība kopumā," saka Viņķele.

Vēl kā vienu no iespējamajiem pakalpojumiem ministre min bērnu pieskatīšanas pakalpojumus.

"Klasiski, kas ir šaurā vieta gan Latvijā, gan Igaunijā – tie ir bērnudārzi. Un kā viens no mērķiem ir nodarbinātības veicināšana. Sievietēm tad šis, protams, ir viens no būtiskākajiem šķēršļiem, lai varētu atgriezties darbā. Bērnu jau nav, kur likt, tad arī nevar strādāt. Aukle ir dārga un tā tas aplis griežas nebeidzami. Tātad bērnu pieskatīšanas pakalpojumus es minētu kā būtiskākos. Ārpus skolas izglītība, interešu izglītība – tur darāmā ir ļoti daudz," saka Viņķele.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis norādīja, ka konkrētas summas būs jāskata kontekstā ar pārējo ministriju pieprasījumiem tad, kad tiks lemts  par budžetu. Viņš prognozēja, ka debatēs par atbalstu ģimenēm ar bērniem skaidrība varētu būt augusta beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti