Dienas ziņas

FK «Ventspils» Akinjemi bez vēsts pametis klubu

Dienas ziņas

Sakārto kultūrvēstures objektus Vidzemē

Ārvalstu jaunieši kopj Krāslavas ebreju kapus

Ārvalstu jaunieši kopj Krāslavas ebreju kapus

Senos ebreju kapus Krāslavas nomalē atjaunot šomēnes ieradās biedrība no Vācijas, kas darbam piesaistījusi tieši jauniešus. Biedrība ebreju kapus Latvijā kopj jau 13 gadus, un kopumā sakoptas aptuveni desmit kapsētas dažādās Latvijas vietās.

Klauss Peters Rekss rāda, kā ar dažādu līdzekļu palīdzību mūsdienās iespējams izlasīt senus uzrakstus uz kapu pieminekļiem. Viņš vada biedrību Vācijā un šomēnes divu nedēļu garumā kopā ar 17 jauniešiem no Vācijas, Itālijas un Vjetnamas atjauno ebreju kapsētu Krāslavā. Ideja par palīdzību ebreju kapu sakopšanā radās pirms vairāk nekā desmit gadiem, īstenojot pilnīgi citas nozares projektu Pļaviņās.

"Es lūdzu ebreju kopienai Rīgā, vai tas ir iespējams. 

Un viņi man atbildēja: vācieši - kristīgie - ebreju kapi - nekad. Es teicu, ka atbraukšu uz Rīgu un aprunāsimies klātienē, un tas notika,"

stāstīja biedrības "LOT e.V." priekšsēdētājs no Vācijas Rekss.

Līdz šim komanda sakopusi jau desmit kapsētās dažādos Latvijas reģionos. Latgalē bijuši Preiļos un Daugavpils novada Višķos. Krāslavā pirmo reizi ebreju draudze reģistrēta pirms vairāk nekā 250 gadiem, tikpat sena varētu būt arī kapsēta. Šobrīd regulāri apkoptas vien dažas no vairākiem simtiem kapu kopiņu.

"Darbs, ko ir uzsākuši šie vācu jaunieši, ir daudz dziļāks. Atbrauks arī tulks, kas no ivrita valodas arī rakstīs, piefiksēs dokumentos, kas šeit ir apbedīti, " pastāstīja Krāslavas novada domes Attīstības daļas vadītāja Ināra Dzalbe.

"Viena komanda strādā tur - džungļos. Viņi izgrieza krūmus un atrada tur noslēptus aptuveni 100 pieminekļus. Cita komanda veido kapsētas karti. Visiem pieminekļiem būs numuri, un mēs fotografējam katru no tiem," skaidroja Rekss.

Jaunieši uzsver, ka darbu veic brīvprātīgi un ir gandarīti par paveikto, lai arī viņu dzimtas nav vai arī maz saistītas ar ebrejiem.

"Vakar mēs aplūkojām dažus pieminekļus tuvāk un centāmies iztulkot dažus no vārdiem uz tiem, un es zinu zīmi, kas norāda, vai tas ir vīrietis vai sieviete, kas ir apbedīts. Tas ir pilnīgi kas jauns," pastāstīja jaunietis no Vācijas Jans.

"Es domāju, ka tas ir nozīmīgi, jo var atklāt kādu daļu vēstures, kas ir aizmirsta. Un mēs cenšamies atgriezt jaunu dzīvību, lai arī tā ir kapsēta, bet tas ir darbs, caur kuru tu vari iemācīties kaut ko vairāk," savu viedokli pauda jauniete no Itālijas Čečilija.

Šīs vasaras projekts noslēgsies 16. augustā. Tajā aicināti piedalīties arī vietējie iedzīvotāji. Tā kā Krāslavas kapsēta ir salīdzinoši liela, komanda paredz šurp atgriezties arī nākamgad un pēc tam doties uz Rēzekni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt