Ar tiesas lēmumu saglabā pagaidu liegumu «Tīrīgai» izvest atkritumus Rīgā

1. oktobrī Administratīvā apgabaltiesa nolēma noraidīt Rīgas domes pieteikumu, kurā bija lūgts atcelt Konkurences padomes (KP) lēmumu par pagaidu noregulējumu galvaspilsētas atkritumu apsaimniekošanas tirgū. Tādējādi spēkā paliek pagaidu aizliegums slēgt līgumu ar AS "Tīrīga" par atkritumu izvešanu Rīgā, informēja tiesā.

ĪSUMĀ:

  • Rīgas dome vērsās tiesā par KP pagaidu liegumu slēgt līgumus ar “Tīrīga”.
  • Tagad tiesa atstāja spējā KP pagaidu liegumu.
  • Tiesa piekrīt KP, ka pretējā gadījumā varētu būt kaitējums konkurencei atkritumu tirgū Rīgā.
  • Līdz ar tiesas lēmumu atkritumus Rīgā turpina izvest trīs firmas.
  • Domes deputāts: Jāsāk iepirkums par turpmāku atkritumu izvešanu.
  • KP tiesas lēmumu uzskata par signālu, ka monopols uz 20 gadiem būtu bīstams.

Savukārt daļā par AS “Tīrīga” pieteikumu tiesvedība ir izbeigta, tiesai atzīstot, ka “Tīrīgai” nebija tiesību iesniegt šādu pieteikumu.

Apgabaltiesa lietā noskaidrotajos apstākļos piekrita Konkurences padomei, ka lietā iespējamais konkurences tiesību pārkāpums radīs būtisku un neizbēgamu kaitējumu konkurencei.

Administratīvās apgabaltiesas pārstāvis Sandis Zellis
00:00 / 01:04
Lejuplādēt

Tādēļ nepieciešams tieši pagaidu noregulējums. “Uzsākot līgumu pārslēgšanu, tiek uzsākts process, kura rezultātā šobrīd tirgū esošie dalībnieki būs spiesti pamest konkrēto tirgu pašvaldības un “Getliņi” rīcības rezultātā. Turklāt šāda situācija saglabāsies vismaz uz turpmākajiem 20 gadiem, liedzot iespēju jauniem dalībniekiem ienākt šajā tirgū. Tādēļ šāda dominējošā stāvokļa izveide ir būtiska tirgus struktūras ietekmēšana, pilnībā likvidējot jebkādu konkurenci konkrētajā tirgū,” tiesas motivāciju skaidroja Administratīvās apgabaltiesas pārstāvis Sandis Zellis.

Administratīvās apgabaltiesas lēmums nav pārsūdzams.

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

Līdz ar tiesas lēmumu Rīgā atkritumu izvešanas kārtība pašlaik nemainās, LTV norādīja Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Vjačeslavs Stepaņenko (“Gods kalpot Rīgai!”). “Šobrīd jāuztaisa iepirkums, lai noteiktu, kurš turpmāk – pēc jau ārkārtas stāvokļa beigām 12. decembrī – nodarbosies ar atkritumu izvešanu,” sacīja deputāts.

Domes pārstāvis gan pagaidām nevarēja pateikt, pēc kādiem principiem tiks izvēlēts nākamais atkritumu apsaimniekotājs. Tāpat arī nav zināms, vai tiks izvēlēts viens vai vairāki komersanti.

Atbildes uz šiem jautājumiem tikšot meklētas pašvaldības Mājokļu un vides komitejas sēdē 8. oktobrī.

Vienlaikus viņš norādīja, ka 1. oktobra tiesas lēmums nav galavārds strīdā par atkritumu izvešanu Rīgā. Tas ir pagaidu noregulējums. 

Tikmēr Rīgas domes opozīcijā esošā partijas “Vienotība” frakcija, atsaucoties uz šo tiesas spriedumu, pieprasījusi atstādināt no amata pašvaldības Mājokļu un vides departamenta direktoru Anatoliju Aļeksejenko.

KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama tiesas lēmumu uzskata par nopietnu signālu, ka Rīgas pilsētas pašvaldības plānotā atkritumu apsaimniekošanas tirgus monopolizācija uz 20 gadiem ir bīstama. “Tā ne tikai var fundamentāli mainīt konkurenci, bet arī radīt nekontrolējamas sekas uz iedzīvotājiem. Šis ir īstais brīdis pašvaldībai vēlreiz atbildēt uz jautājumu – vai tiešām 20 gadus ilgs atkritumu apsaimniekošanas monopols Rīgā ir labākais, kā arī iedzīvotājiem un konkurencei draudzīgākais risinājums,” paziņojumā medijiem norādīja Ābrama.

KONTEKSTS:

15. septembrī Rīgā bija paredzēts mainīt atkritumu apsaimniekotāju – četru kompāniju vietā atkritumus izvestu "Tīrīga", kurai RD bija paredzējusi uzticēt šo darbu uz 20 gadiem. Taču KP iebilda pret šādu monopolu un nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Vienlaikus konkurences uzraugi likuši pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem. 

RD solīja pārsūdzēt KP aizliegumu atkritumu apsaimniekotājam "Tīrīga" slēgt līgumus ar Rīgas iedzīvotājiem par atkritumu apsaimniekošanu. Tikmēr Ministru kabinets 11. septembrī izsludināja ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā. No 15. septembra Rīgā atkritumus izved pēc ārkārtas situācijas pagaidu plāna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt