Ar pusmiljona budžetu veidos jaunu Valsts būvniecības kontroles biroju

Saeimas deputāti vēlas atjaunot daļēju valsts uzraudzību būvniecības procesā. Tomēr savulaik likvidētā Valsts būvinspekcija tās iepriekšējā veidolā netiks atjaunota. Tā ceturtdien lēma Saeimas deputātu vairākums, pirmajā lasījumā atbalstot grozījumus Būvniecības likumā.

Pēc Zolitūdes traģēdijas sabiedrībā un politiķu vidū aktualizējās diskusijas par uzraudzību būvniecības procesā. Opozīcija rosināja atjaunot 2009. gadā likvidēto Valsts būvinspekciju. Pirms nedēļas šī iecere guva sākotnējo atbalstu. Tomēr tagad deputātu vairākums nosliecās par atbalstu Ekonomikas ministrijas priekšlikumam veidot jaunu iestādi - Valsts būvniecības kontroles biroju. Jaunai iestādei būs vairākas kontroles funkcijas, saka Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Jānis Ozoliņš no Reformu partijas:

„Pilnvaras pieprasīt un saņemt bez maksas informāciju, visus nepieciešamos dokumentus, tai skaitā arī būvatļaujas, pamatizstrādātos projektus, lai nebūtu situācija, ka saņem minimālo tukšu lapu, un pēc tam pieņem uz tā pamata lēmumus. Tad arī organizēt gan atkārtotu būvprojekta, gan būves ekspertīzi normatīvajos aktos noteiktos gadījumos reālajā dzīvē, apsekot jebkuru būvi, ja saņemts iesniegums par normatīvo aktu pārkāpumiem vai bīstamību būvniecības procesā vai pēc tā."

Pašreiz ir paredzēts, ka jaunajā Būvniecības kontroles birojā strādās 36 darbinieki un tā budžets būs ap pusmiljonu eiro. Salīdzinājumam - likvidētās Valsts būvinspekcijas budžets 2008. gadā bija aptuveni divas reizes lielāks un tajā strādāja 47 darbinieki.

Paredzams, ka jaunā iestāde savu darbu varētu sākt nākamā gada septembrī. Vairāki deputāti aicināja pasteidzināt jauno likuma grozījumu pieņemšanu, tomēr Ilma Čepāne no „Vienotības" uzsvēra, ka ar steigu var radīt tikai jaunas problēmas.

„Tas ir uz ātru roku uzšņāpts. Tātad būvinspekcijai būt kādas tiesības? - apsekot jebkuru būvi, ja saņemts iesniegums par normatīvo aktu pārkāpumiem vai par bīstamību. Iedomāsimies tādu situāciju - tagad visi baidās dzīvot savās mājās, baidās iet uz veikaliem, saņem no jebkuras personas kaut kādu iesniegumu, un tūlīt ir jāapseko būve un jāpieaicina būvvaldes pārstāvis vēl, kas ir izsniedzis būvatļauju. Manuprāt, šeit ir jārunā par būtiskiem normatīvo aktu pārkāpumiem," sprieda Čepāne.

Topošajam Valsts būvniecības kontroles birojam būs arī kāda pavisam jauna funkcija, saka deputāts Vilnis Ķirsis no Reformu partijas:

„Jaunajai iestādei būs tiesības arī apturēt arī ēkas ekspluatāciju, ja tajā ir konstatētas kādas sabiedrībai bīstamas pazīmes un tātad likt viņas novērst un līdz novēršanas brīdim neļaut viņu ekspluatēt."

Iepriekš gan vairāki koalīcijas deputāti kritizēja ieceri atjaunot valsts kontroli būvniecības nozarē, sakot, ka vēl vienas valsts iestādes radīšana problēmas neatrisinās. Tika arī runāts par pašvaldību būvvalžu stiprināšanu. Tomēr tagad Ekonomikas ministrija nosliekusies par labu jaunas centralizētās iestādes veidošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt