Alimentu nemaksātāju vārdus plāno publiskot nākamvasar

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Iecere publiskot alimentu nemaksātāju vārdus varētu stāties spēkā jau nākamvasar, to paredz Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sagatavotie grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā.

Uzturlīdzekļu garantiju fondam dos laiku, lai informētu uzturlīdzekļu nemaksātājus par to, ka pēc nākamā gada 1.jūlija informācija par to, ka viņi izvairās no uzturlīdzekļu maksāšanas saviem bērniem, būs publiski pieejama.

To paredz likuma grozījumi, kurus Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija ceturtdien atbalstīja galīgajam lasījumam.  

Komisijas deputāte Ināra Mūrniece (NA) pastāstīja, ka "fonda administrācija savā mājaslapā publiskos parādnieku reģistru, sākot ar 2015. gada 1. Jūliju, un līdz šim termiņam fonda administrācijai ir jāinformē iesniedzēji, tie, kas pieprasa uzturlīdzekļus, jo ziņu publiskošanai par parādniekiem ir jāsaņem iesniedzēja piekrišana”. Vārdus publiskos, ja parāds nav dzēsts līdz 2015. gada 1. jūlijam.

Mūrniece uzsvēra, ka patlaban uzturlīdzekļu nemaksāšana ir visai izplatīta sērga.

"Piemēram, 2010. gadā bija 21 tūkstotis vecāku, kas izvairās no uzturlīdzekļu maksāšanas saviem bērniem. Vēl pēc gada, 2011.gadā tie jau ir 23 tūkstoši vecāki, 2012.gadā - 25 tūkstoši, bet 2013.gadā - jau 27 tūkstoši vecāku. Tā kā diemžēl tas, ko mēs redzam, ir, ka šī izvairīšanās gādāt par saviem bērniem un nodrošināt bērnu intereses, šī vēlme tā kā ļoti strauji rūk un iet mazumā," pauda Mūrniece.

Tikmēr Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas direktors Edgars Līcītis Latvijas Radio atzina, ka likuma pozitīvais efekts vērojams vēl pirms tā pieņemšanas.

"Faktiski neesmu nekad savas darbības laikā saņēmis zvanus no parādniekiem, iesniegumus no parādniekiem, kā var nomaksāt parādu, kas man jādara, lai es nebūtu šajā sarakstā. Arī no ienākošajām naudas summām, ko mēs redzam regresā. Mums, pieņemsim, vidēji dienā bija 5000 - 6000 tūkstoši eiro atgriezās regress, bet šobrīd, oktobrī šis skaitlis ir dubultojies jau līdz 10 000 eiro,” saka Līcītis.

„Mēs šobrīd jau redzam, ka šī norma jau strādā un ir parādnieku kategorija, kas nevēlas, lai viņu vārdi nonāktu šajā sarakstā. Vienai daļai parādnieku, kuriem ir sirdsapziņa, kuriem ir varbūt ir zināmas personas, kuriem ir ienākumi, kuri nav varbūt oficiāli pierādāmi, kuras varbūt ir redzamas personas savā pilsētā vai pašvaldībā, kur viņš ir zināms kaimiņiem. Protams, ka šādā gadījumā parādnieki nevēlēsies, lai sabiedrība zina, ka viņš labi dzīvo, bet tajā pašā laikā nenodrošina bērnus ar uzturlīdzekļiem," saka Līcītis.

2013. gadā no Uzturlīdzekļu garantiju fonda kopumā izmaksāti aptuveni 15,7 miljoni eiro, bet no uzturlīdzekļu nemaksātājiem, par kuru bērniem uzturlīdzekļus samaksājusi valsts, izdevies piedzīt vien divi miljonus eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti