Dienas ziņas

Piemin Lāčplēša dienu

Dienas ziņas

Aglonā notiek lāpu skrējiens

Ainažos godina jūrniecības pamatlicējus

Ainažos godina jūrniecības pamatlicējus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Viens no nacionālās pašapziņas stūrakmeņiem savulaik bija arī Krišjāņa Valdemāra aicinājums „Latvji, brauciet jūriņā!” un Ainažu jūrskolā iegūtā izglītība, kas toreizējās Krievijas guberņas ļaudīm ļāva tikt pie turības un iepazīt pasauli. Viņu paveikto ikgadējās tikšanās reizēs Ainažos  godina arī šodienas jūrnieki un jūrniecības veterāni.

Ik gadu, satiekoties bijušajiem un esošajiem jūrniekiem, vispirms ceļš ir uz Ainažu vecajiem kapiem, lai pieminētu Latvijas jūrniecības aizsācējus.

Padomju gados šī piemiņas vieta bija nodota aizmirstībai, bet trešā atmoda vēl nebija īsti sākusies, kad ainažnieki un domu biedri sāka šeit sakopšanas darbus.

“Tika celti augšā pieminekļi, kas bija nogāzti, daudzi jau no viņiem vairs nav šeit saglabājušies, bet, cik bija saglabājušies, tos atjaunojām,” stāstīja Ainažu jūrskolas muzeja vadītāja Iveta Erdmane.

Pirms 25 gadiem atklāta arī piemiņas zīme latviešu jūrniekiem, kuri savulaik izbraukuši tālas pasaules jūras un okeānus, bija laiks, kad latviešu valodu varēja dzirdēt vai ik katrā pasaules ostā.

“Japānā krodziņā, kur jūrnieki pēc reisa iegājuši, viens amerikāņu jūrnieks saka – “man liekas, ka tā Latvija ir ārkārtīgi liela valsts, brauc, kur gribi, visur ir priekšā latvieši”,” stāstīja viceadmirālis Gaidis Zeibots.

Šodien gan latviešu jūrniekiem jūrā nākas doties zem svešu valstu karogiem, bet Zeibots nebūt nepiekrīt tam, ka esam zaudējuši Latvijas kā jūras valsts statusu.

“Ļoti interesants skaitlis, ja paņem no iedzīvotāju skaita, un no pasaules jūrnieku skaita, tad Latvija ir pirmajā vietā šajā rādītājā. Mēs esam tiešām jūras lielvalsts,” sacīja Zeibots.

Vecie jūrnieki gan neslēpj, ka sāp sirds, ka mums nav savu tālbraucēju kuģu, bet arī pauž gandarījumu, ka jūrniecības tradīcijas tomēr turpinās.

“Tagad jaunākais dēls arī ir jūrnieks, kapteiņa vecākais palīgs, viņš būs kapteinis. Pasaules kuģniecībā pamatā ņem Latvijas jūrniekus,” piebilda bijušais jūrnieks Gunārs Nartišs.

Valsts svētku mēnesis ir arī zīmīgs Ainažu jūrskolai, jo tā ir dibināta pirms 152 gadiem, 23. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti