Sadaļas Sadaļas

Aicina uzmanīties no jaunas izaicinājumu spēles internetā

Interneta vidē ir parādījusies jauna izaicinājumu spēle, kura sasniegusi arī Latviju, tāpēc organizācijas, kuras rūpējas par drošu internetu, aicina vecākus ar saviem bērniem pārrunāt uzvedību internetā. Spēles mērķis ir komerciāls, proti, aizvilināt pēc iespējas vairāk pusaudžu uz konkrētu interneta vietni. Savukārt policija uzskata, ka interesei par jauno interneta fenomenu radījuši mediji, par to ziņojot.

Aicina uzmanīties no jaunas izaicinājumu spēles internetāZane Mače

Eiropas droša interneta organizācija par spēli ziņoja jau pagājušā gada vasarā.

"Mākslīgi radītas šīs biedējošās dažādas fotogrāfijas un video karte ar dažādu programmu palīdzību ir tos izveidojis. Ir arī uztaisītas speciālas programmiņas, kas, piemēram, "Whatsapp" lielam telefonu numuru skaitam aizsūta ziņu: "Piezvani man" vai kaut ko sāk čatot. Lai it kā radītu ilūziju, ka tas ir īsts," par spēli stāstīja Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Organizācijas vadītāja skaidroja, ka iepriekš par šo saturu nav stāstījuši, lai neradītu pusaudžos vēlmi to meklēt. Taču pēdējās nedēļas laikā par to Latvijas interneta vidē sākušās diskusijas, tāpēc Katkovskas vadītā organizācija sākusi dalīties ar padomiem vecākiem un skolotājiem. Galvenais, kas bērniem ir jāpasaka - šis saturs nav īsts un neko nevar nodarīt. Tā uzdevums ir bērnus sabiedēt un aizvilināt uz konkrētu sociālo tīklu kontu.

"Galvenokārt tas radīts tāpēc, lai aizvilinātu cilvēkus uz konkrētiem kontiem sociālajos tīklos, "Youtube" uz konkrētām vietnēm, jo nevienam nav noslēpums, ka, protams, jo vairāk sekotāji, jo vairāk klikšķi konkrētā vietnē, jo vairāk var vietnes īpašnieks nopelnīt,"

skaidroja Katkovska.

Drošāka interneta centrs nav saņēmis nevienu ziņojumu, ka ar rīka palīdzību kādam bērnam izteikti draudi. Arī likumsargi iesniegumus par šo spēli nav saņēmuši, norādīja Valsts policijas inspektore Santa Baumane.

"Mūsuprāt, ažiotāžai nav iemesla, un, visticamāk, ka spēles aktualitāte, kāda tā šobrīd ir, ievērojami mazināsies, tiklīdz atsevišķi mediji un sabiedrība pārstās šo informāciju akcentēt, jo tiešām šobrīd nav pamata satraukumam," uzsvēra Baumane.

Taču, ja kaut kas tāds notiek, tad vecākiem ir jāvēršas policijā. Likumsargi aicina izvairīties no spēles nosaukuma lietošanas medijos un sociālajos tīklos, jo tādējādi notiekot tās netieša popularizēšana.

Zvani par šo tēmu nav saņemti arī uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālruni. Inspekcijas psiholoģe Ilze Garkalne aicināja vecākus ar bērniem regulāri runāt par drošu interneta lietošanu.

"Nu, noteikti vajag brīdināt bērnus, nemeklēt šo vardarbīgo vai nepatīkamo saturu, jo, ja tas tiek darīts, bērns turpmāk var redzēt aizvien biežāk līdzīgus video par to pašu tēmu, jo sociālie tīkli ir izmantoti ar kādu konkrētu algoritmu, kas piedāvā turpmāk apskatīt kaut ko līdzīgu, ko jau droši vien daudzi zina," stāstīja psiholoģe.

Speciālisti atgādina, viss tīmeklī pieejamais saturs bērniem nav drošs un piemērots. Tāpēc vecākiem jāaktivizē saturu ierobežojošais režīms populārākajiem sociālajiem tīkliem. Savukārt, ja bērns saskaras ar nepiemērotu saturu internetā, tad par to var ziņot konkrētajai tīmekļa vietnei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt