Dienas ziņas

Reģionālās slimnīcas gatavojas lielākam inficēto skaitam

Dienas ziņas

Atslogo ģimenes ārstus; tālrunis 66016001 strādās diennakti

Ādažu novadā Carnikavas skolēni paliek bez brīvpusdienām

Ādažu novadā Carnikavas skolēni paliek bez brīvpusdienām

Pēc apvienošanās jaunajā Ādažu novadā Carnikavas pamatskolā, kur vairāk nekā desmit gadus skolēni saņēma brīvpusdienas, tagad par pusdienām jāmaksā pašiem. Izņēmums ir trūcīgās un maznodrošinātās ģimenes, kā arī daudzbērnu ģimenes, kam ik mēnesi tiks piešķirts pabalsts trešā bērna ēdināšanai. Pašvaldībā skaidro, ka apēst vairāk nekā pusmiljonu eiro nevarot atļauties, turklāt, viņuprāt, vecākiem vismaz divi bērni jāspēj pabarot pašiem.

Carnikavas pamatskolā atbilstoši kovida laika prasībām izveidotas divas ēdamzāles. No janvāra, kad brīvpusdienas ir tikai 1.–4. klašu skolēniem, bet pārējie var saņemt tikai augli, vienā zālē siltu ēdienu ēd tie 5.–9. klašu audzēkņi, kuri par pusdienām samaksājuši, bet otrā – tie, kuri ko ēdamu paņēmuši līdz no mājām.

"Šobrīd vecāki var maksāt par pusdienām skolā. Cena ir 2,06 eiro par kompleksām pusdienām.

Manuprāt, tā ir dārga cena, bet tāda tā iepirkumā ir bijusi. Ēd 80 skolēni no 200," pastāstīja Carnikavas pamatskolas direktors, Ādažu novada domes deputāts Raivis Pauls (Latvijas Zemnieku savienība).

Brīvpusdienas var saņemt arī trūcīgo un maznodrošināto ģimeņu bērni. Pagaidām skolā tāds esot viens audzēknis, bet sociālajā dienestā šomēnes par brīvpusdienu saņemšanu interesējušās vēl 12 ģimenes. Carnikaviešus šāda kārtība nepatīkami pārsteigusi. Kāda trīsbērnu māmiņa ir neizpratnē, kāpēc Ādažu novads, kas 2021. gadā atzīts par ''Ģimenei draudzīgāko pašvaldību'', atņēmis bērniem siltas pusdienas.

"Rēķinu atlaides, nodokļu atlaides daudzbērnu ģimenēm, kas tiešām ir ļoti forši un liek justies kā goda ģimenēm, tad šobrīd situācija ar reformu... Man tā sajūta ir, ka mēs tiekam atmesti atpakaļ par 10 gadiem, kur mēs nekvalificējāmies kā daudzbērnu ģimene, un tas sarūgtina," stāstīja trīs bērnu māmiņa Eva Zvaigznīte-Gudermane.

Viņa norādīja, ka pusdienas skolā mēnesī trīs bērniem izmaksā ap 100 eiro, un tā ir nauda, ko līdz šim varēja izmantot bērnu interešu attīstībai.

Neizpratnē par šādu lēmumu, kas pēc būtības ir pretējs novadu reformas solījumiem, ir arī skolas direktors, kurš pats ir arī jaunā Ādažu novada deputāts. 

"Nu jā, ir solīts, ka nepasliktinās dzīves apstākļus, bet šis noteikti ietekmē, īpaši šobrīd, kad paaugstinās apkures rēķini, elektrības rēķini," sacīja Pauls.

Pašvaldībā skaidroja, ka šāda situācija izveidojusies, jo apvienoti ļoti dažādi novadi. Lai brīvpusdienas varētu saņemt visi 2000 jaunā novada bērni, būtu nepieciešams vairāk nekā pusmiljons eiro. 

Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks (Latvijas Reģionu apvienība) norādīja, ka ir jāizsver prioritātes. "Kas tad ir svarīgāk? Kvalitatīva izglītība bērnam visas dienas garumā vai mums nākt ar zupas šķīvi, slēdzot skolas. Tā ir šī izšķiršanās. Diemžēl pat bagātie Ādaži, bagātā Carnikava nav tik turīgi, lai darītu šādas lietas. Mums ir jāizšķiras, kas ir sabiedrības pienākums un kas ir vecāku atbildība," sacīja Sprindžuks.

Palīdzīga roka gan tikšot sniegta daudzbērnu ģimenēm. Par trešo bērnu pirmsskolā no 1,5–7 gadiem vecāki saņems 50 eiro mēnesī. 5.–9 klašu posmā par trešo bērnu mācību gada laikā būs 40 eiro mēnesī. Līdztekus valsts atbalstam tiks piešķirts arī vienreizējs sociālais pabalsts 50 eiro visiem daudzbērnu ģimeņu bērniem no dzimšanas līdz 24 gadu vecumam.

Ne visos novados brīvpusdienas skolēniem tiek apturētas. Apvienotajā Ropažu novadā brīvpusdienas tiks saglabātas, bet jaunajā Ķekavas novadā tās turpmāk saņems visi 5.–9. klašu skolēni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt