«ABLV» bankā iestājas noguldījumu nepieejamība; banka to sauc par soli uz likvidāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 2 mēnešiem.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome ir pieņēmusi lēmumu, ka “ABLV Bank” ir iestājusies noguldījumu nepieejamība. Bankas klienti saņems garantēto atlīdzību līdz 100 000 eiro apmērā. Banka uzskata, ka šis lēmums nozīmē, ka tuvākajā laikā varēs uzsākt bankas likvidāciju, un, lai gan banka varēja turpināt darbu, “politisku apsvērumu dēļ bankai netika dota tāda iespēja”.

"ABLV Bank" draud likvidācija
00:00 / 03:45
Lejuplādēt
FKTK padome, ņemot vērā, ka Eiropas Centrālās Banka (ECB) nav devusi instrukciju atcelt iepriekš noteiktos maksājumu ierobežojumus “ABLV Bank”, ir pieņēmusi lēmumu par noguldījumu nepieejamību, lai varētu nodrošinātu garantēto atlīdzību izmaksu sākšanu “ABLV Bank” klientiem, informēja FKTK.

 

Latvijas Noguldījumu garantiju fonda līdzekļi atlīdzību izmaksai netiks izmantoti, jo “ABLV Bank” ir pietiekami likvīdie aktīvi.

Notikumu hronoloģija:

Garantēto atlīdzību izmaksai Latvijas “ABLV Bank” klientiem pēc pašreizējiem aprēķiniem, ir nepieciešami apmēram 470 miljoni eiro, kurus “ABLV Bank” var nodrošināt. Valsts garantēto atlīdzību saņems apmēram 22 750 "ABLV Bank" klientu.

Noguldījumu nepieejamība bankā iestājas, ja FKTK konstatēja ka banka nespēj izmaksāt saviem klientiem viņu bankas kontā esošos naudas līdzekļus, un FKTK padome pieņem lēmumu par noguldījumu nepieejamības iestāšanos.

FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš skaidroja, ka “šāda ir lietu kārtība Eiropas Banku savienības vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros”.

“Bankai neizdevās īstenot noteiktajā termiņā Eiropas Centrālās bankas dotos uzdevumus, lai tiktu atcelti iepriekš piemērotie maksājumu ierobežojumi. Ņemot vērā šos apstākļus, FKTK kā nacionālais uzraugs rīkojas atbilstoši situācijai, jo mums ir jānodrošina, ka “ABLV Bank” klienti var saņemt tiem pienākošos garantēto atlīdzību līdz 100 000 eiro apmērā. Mūsu nākamie lēmumi būs saistīti ar atlīdzību izmaksu organizēšanu, un mēs par tiem informēsim tuvākajā laikā,” paziņojumā medijiem norādīja Putniņš.

Pēc šī FKTK lēmuma atbilstoši Noguldījumu garantiju likumam būs iespējams sākt garantēto atlīdzību izmaksu. Garantēto atlīdzību izmaksa jāuzsāk ne vēlāk kā 8. darba dienā pēc noguldījumu nepieejamības iestāšanas - ne vēlāk kā 7.martā.

"Mēs tuvākajās dienās izveidosim sistēmu, kā nauda tiks izmaksāta (..) informācija būs, mēs negaidīsim visas astoņas dienas. Nākamās nedēļas sākumā visi lēmumi tiks pieņemti, sistēma būs pēc iespējas ērtāka klientiem," preses konferencē sestdien sacīja Putniņš.

Nolūkā aizsargāt “ABLV Bank” noguldītāju likumīgās intereses un novērst tiem iespējamo zaudējumu rašanos FKTK ir aizliegusi “ABLV Bank” kredīta operācijas (ienākošos maksājumus) klientu – noguldītāju kontos lēmuma pieņemšanas dienā. Minētais ierobežojums attiecināms arī uz maksājumiem starp “ABLV Bank” klientu kontiem.

Noguldījumu garantiju sistēma paredz līdz 100 000 eiro garantēto atlīdzību katram “ABLV Bank” klientam.

Garantētā atlīdzība līdz 100 000 eiro apmērā tiek izmaksāta gan fiziskām, gan juridiskām personām par visu veidu noguldījumiem jebkurā valūtā. Garantētā atlīdzība attiecas uz bankas klientu noguldījumiem, uz noguldījumu procentiem, kas uzkrāti līdz noguldījumu nepieejamības iestāšanās dienai, uz atlikumiem norēķinu kontos vai algas kontos un uz līdzekļiem krājkontos. Garantētā atlīdzība attiecas arī uz klientu noguldījumiem bankas meitasbankās.

“ABLV Bank” meitasbanka “ABLV Bank Luxembourg” klientiem garantēto atlīdzību izmaksās Luksemburgas depozītu garantiju fonds (Fonds de garantie des dépōts Luxembourg).

"ABLV Bank": varējām turpināt strādāt

“ABLV Bank” saņēmusi FKTK padomes lēmumu par noguldījumu nepieejamības iestāšanos. Šāds lēmums saistīts ar 19. februārī regulatoru noteikto maksājumu aizliegumu, kuru, pēc FKTK uzskata, nav pamata pārskatīt, informēja banka.

“Lēmums pēc būtības nozīmē, ka tuvākajā laikā var tikt uzsākts bankas likvidācijas process,” norāda “ABLV” banka.

“ABLV Bank”  uzskata, ka tā izpildīja visas regulatora prasības, lai atjaunotu darbību. Četru darba dienu laikā banka likviditātes stiprināšanai akumulēja vairāk nekā 1,36 miljardus eiro, nodrošinot 86% no visiem pieprasījuma depozītiem.

“ABLV Bank" grupas komunikāciju vadītājs Artūrs Eglītis
00:00 / 00:59
Lejuplādēt

“Četru dienu laikā mēs savācām 1,36 miljardus eiro, kas bija mūsu rīcībā vērtspapīru veidos un citādos. Faktiski mēs nodrošinājām gandrīz 90% no visiem pieprasījumu depozītiem. Tas nozīmē – pat ja puse no mūsu klientiem izņemtu savus depozītus, mēs būtu pilnīgi nodrošinājuši šādu situāciju,” sacīja intervijā Latvijas Radio sacīja “ABLV Bank" grupas komunikāciju vadītājs Artūrs Eglītis.

"Taču politisku apsvērumu dēļ bankai netika dota tāda iespēja,” teikts bankas paziņojumā medijiem.

Banka uzsver, ka tās aktīvu apjoms ir pietiekams, lai visu klientu un kreditoru prasības tiktu apmierinātas. Visi noguldījumi, kas garantēti Noguldījumu garantiju likumā, tiks izmaksāti ar “ABLV Bank” līdzekļiem.

Precīzāka informācija par bankas turpmāko darbību, kas attiecas uz klientiem, darbiniekiem un akcionāriem, tiks sniegta pirmdien, 26. februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti