De Facto

Sēlijas poligona attīstībā vēl daudz neskaidrību

De Facto

Zīmju valodā. De Facto

ABLV cenšas no policijas piedzīt vairākus miljonus eiro

Likvidācijā esošā ABLV banka cenšas no policijas piedzīt vairākus miljonus eiro

Eiropas Centrālās bankas negatīvās procentu likmes, kuras pagātnē pieredzējām, tagad draud atspēlēties Valsts policijai. Likvidācijā esošā ABLV banka pieprasa policijai atmaksāt izdevumus par dažādu izmeklēšanu laikā arestētās naudas uzglabāšanu. Negatīvo procentu likmju dēļ ABLV banka bijusi spiesta maksāt Latvijas Bankai par naudas uzglabāšanu. Ņemot vērā, ka arestētās summas ABLV bijušas iespaidīgas, tāds pats ir arī piestādītais rēķins Valsts policijai. 

Pirms sešiem gadiem arestē iespaidīgas slēgtās ABLV bankas naudas summas.

Pirms sešiem gadiem slēgtās ABLV bankas klientu kontos iestrēga lielas naudas summas. Naudas izcelsmes analizēšanai klāt ķērās Finanšu izlūkošanas dienests, Valsts policija un prokuratūra. Ierosināja krietni pāri simtam izmeklēšanas lietu. Vairākus simtus miljonus eiro arestēja kā iespējams noziedzīgi iegūtu mantu. Naudu, ko tiesā atzina par netīru, konfiscēja un ieskaitīja valsts budžetā. 

Arestētās summas ir tik iespaidīgas, ka ABLV bankai saskrējuši pamatīgi izdevumi par šīs naudas uzglabāšanu, kamēr notiek izmeklēšanas. Un likvidējamā banka mēģina šos izdevumus piedzīt no Valsts policijas.

Banka mēģina no Valsts policijas piedzīt izdevumus par arestētās naudas uzglabāšanu

Publiski atrodami vairāk nekā 20 analoģiski tiesu spriedumi. Tajos visos lemts par labu ABLV bankai. Spriedumi gan vēl nav stājušies spēkā, jo notiek pārsūdzības.

Bet no policijas piedzenamā naudas summa veidojas iespaidīga. No publiski redzamajiem spriedumiem vien sanāk 3,6 miljoni eiro.

Kāpēc ABLV bankai radušies izdevumi par klientiem arestētās naudas glabāšanu? 2018. gada vasarā Eiropas Centrālā banka anulēja ABLV kredītiestādes licenci. ABLV noslēdza līgumu par naudas turēšanu Latvijas Bankas kontā. Ņemot vērā, ka vairākus gadus ECB procentu likme bija ar mīnusa zīmi, naudas glabāšana centrālajās bankās bija maksas pakalpojums.

"Likvidējamai ABLV Bank šajā periodā līdz 2022. gada vasarai radās izdevumi, kas bija saistīti ar kriminālprocesos arestēto naudas līdzekļu glabāšanu Latvijas Bankā. Ņemot vērā, ka likvidācijas procesā gan Komerclikuma, gan arī Kredītiestāžu likuma normas uzliek pienākumu likvidatoriem rīkoties kreditoru interesēs un pēc iespējas saglabāt likvidējamās sabiedrības mantu, lai izpildītu likuma prasības, likvidatori darīja visu iespējamo šo zaudējumu atgūšanai," sacīja  ABLV likvidators, zvērināts advokāts Jānis Rozenbergs.

ABLV banka tiesā skaidrojusi, ka valsts noteiktā pienākuma dēļ – glabāt arestēto mantu – bankai faktiski tika liegts veikt efektīvu "mantas uzturēšanu". Nauda bija jāglabā nekustīgi visu aresta laiku.

Ja šāda uzdevuma nebūtu, ABLV varētu izvairīties no izdevumiem, piemēram, glabājot mantu citos aktīvos, piemēram, vērtspapīros un kredītportfelī.

Policija ABLV piestādītos rēķinus atsakās maksāt

ABLV piestādītos rēķinus policija maksāt nepiekrīt. Gan tādēļ, ka bankas likvidāciju un attiecīgi arī izdevumus izraisīja pašas bankas komercprakse, gan tādēļ, ka ABLV pati noslēdza līgumu ar Latvijas Banku par naudas glabāšanu.

"Jā, šobrīd ir jau vairāki pirmās instances tiesas spriedumi par procesuālo izdevumu piedziņu no Valsts policijas par Aizkraukles bankas naudas glabāšanu Latvijas Bankas kontā, kas ir radušies tajā brīdī, kad ir bijusi negatīvā Eiropas centrālās bankas procentu likme. Spriedumi visi, kas ir, viņi ir šobrīd pārsūdzēti apelācijas kārtībā," norādīja Valsts policijas Galvenās administratīvās pārvaldes priekšnieks Normunds Grūbis.

Valsts policijas priekšnieka vietnieks stāsta, ka kopā ABLV prasa atlīdzināt izdevumus par apmēram 40 naudas aresta gadījumiem. Lietās, kas jau ir tiesā, prasītā summa pārsniedz 3,6 miljonus.

"Šie iesniegumi vēl turpinās. Jā, ik pa laikam viņi nāk. Šobrīd arī tādā pašā veidā pieturamies pie taktikas, ka šos izdevumus par atlīdzināmiem neuzskatām," stāstīja amatpersona.

Prasīts, vai notikušajā saredz kādas izmeklētāju kļūdas, Grūbis atbildēja noliedzoši:

"Izmeklētāji pieņemot lēmumus ir rīkojušies atbilstoši tā laika, runājam par 2018. gadu, nostādnēm, attiecībā par šiem te arestētajiem līdzekļiem, kādas bija nostādnes, ka glabājas tur, kur glabājas. Līdz ar to tie lēmumi tādi arī ir."

Dažādu izdevumu atlīdzināšanu kriminālprocesos regulē īpaši valdības noteikumi. Tajos gan nav nekas teikts par arestētas naudas glabāšanas kompensēšanu, bet ir minēta vispārīga frāze "citi izdevumi", kurus atlīdzina. Un tiesas pievienojušās ABLV bankas interpretācijai.

"Jā, strīds ir par Ministru kabineta noteikumiem, kur šie izdevumi par naudas līdzekļu glabāšanu, ir atzīti par "citiem izdevumiem", kas ir tāds piepildāms jēdziens. Tiesas ir uzskatījušas, ka tas iet zem šiem "citiem", izmantojām savas iespējas uz pārsūdzību," teica Valsts policijas Galvenās administratīvās pārvaldes priekšnieks.

Daļā tiesvedību policijai par labu nespēlē fakts, ka arestētā nauda vēlāk nav konfiscēta par labu valsts budžetam. 

Policija savukārt tiesas prāvās visai bieži kā argumentu piemin to, ka periodos, kad ECB procentu likmes ir pozitīvas un ABLV banka guvusi ieņēmumus, bankai pretenzijas pret valsti nerodas.

To piemin arī Latvijas Banka rakstiskā atbildē "de facto". Lai gan tā nevar detaļās komentēt darījumus ar individuāliem tirgus dalībniekiem, no atbildes izriet, ka ABLV banka kopš likvidācijas uzsākšanas procentos ir vairāk saņēmusi nekā no viņiem ieturēts. Turklāt likvidējamai kredītiestādei ir tiesības, bet ne pienākums turēt naudu Latvijas Bankā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti